Všechny vinohrady někomu patří, ale nenajdeme moc vinařů, kteří by měli radost z procházejících turistů ve vinici. Proto jsou rozhledny nejlepší možností, jak se na vinice podívat jako na celek. Díky rozhlednám si také můžete udělat obrázek o velikosti jednotlivých vinohradů a kolik se za každou lahví vína skrývá práce. Většinou jsou pak doplněny informačními tabulemi, kde se návštěvníci dozvědí něco zajímavého nebo poučného. Na jaké rozhledny tedy s jistotou vystoupat?

Rozhledna Slunečná

Nachází se poblíž jedné z nejznámějších vinařských obcí na jižní Moravě, Velkých Pavlovic. Nese krásný název Slunečná a stojí asi kilometr východně od obce mezi vinohrady v nadmořské výšce 225 m. Neobvyklá architektura vytváří optický klam. Rozhledna vypadá, že je nakloněná.

Slunečná
Autor: Vinařský fond

Z výšky necelých 19 metrů jsou vidět třeba Velké Bílovice, Hodonín nebo Bořetice. K rozhledně se dá pohodlně dojít z Velkých Pavlovic, nebo se zde zastavit cestou po cyklostezce Modré Hory, ale jde k ní dojet i autem. Vedle rozhledny se nachází malé občerstvení, kde lze ochutnat vína místních vinařů, chvíli posedět a odpočinout si před další cestou a poznáváním krás jižní Moravy.

Stezka nad vinohrady

Na Břeclavsku najdeme i další zajímavou rozhlednu, která ale nemá běžný tvar. Poblíž vinařské obce Kobylí vznikla v roce 2018 unikátní rozhledna Stezka nad vinohrady. Nachází se východně od obce na kopci Kobylí vrch. Inspirovala se podobným typem rozhleden, tzv. stezkami korunami stromů na Šumavě nebo v Krkonoších. Je postavena v nadmořské výšce 334 m. n. m. a je z ní okouzlující výhled do všech světových stran.

Stezka nad vinohrady
Autor: Vinařský fond

Vyhlídka má tvar kruhové rampy, díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je jako jedna z mála rozhleden v republice bezbariérová. Na podlaze je vybavena informačním systémem, který návštěvníkům pomáhá zorientovat se v prostoru a představuje společenské události spojené s obcí a její historické milníky. Při dobré viditelnosti je z ní kromě okolních vinic a vinohradů vidět třeba i impozantní Pálava.

Rozhledna Maják

Mezi vinařskými obcemi Zaječí, Přítluky a Rakvice, na Přítlucké hoře, ve výšce 292 m. n. m se tyčí rozhledna Maják. Pokud vyšlápnete 108 schodů, otevře se vám nádherný výhled na Pálavu s nejvyšším vrcholem Děvín, Novomlýnské nádrže, Lednicko-Valtický areál, pásmo Bílých Karpat, i na sousední Rakousko. Rozhledna je 28 metrů vysoká, má dřevěnou konstrukci a točité kovové schodiště. Podmanivá je i záplava okolních vinic, ve kterých je příhodně umístěna.

Rozhledna U Křížku

U vinařské obce Drnholec a opět mezi vinicemi, konkrétně ve viniční trati U Křížku, byla v červnu 2012 otevřena nová 11 metrů vysoká rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 9,9 metrů. Z rozhledny můžete směrem vidět lužní les Drnholecký luh, rakouské hrady Falkenstein a Staatz, hraniční kopec Langewarte a obec Wildendürnbach s areálem vinařských sklepů na kopci Galgenberg. Směrem na východ leží centrum Drnholce v pozadí s masivem Pálavy a také krásné místo, kde se Dyje vlévá do horní Novomlýnské nádrže.

Drnholec
Autor: Vít Madr

Radošov

Na Slovácku, přesněji nedaleko Veselí nad Moravou, se nachází další rozhledna. Tvarem vypadá jako pohár na víno, takže mezi vinohrady výborně zapadá a inspiruje k dalšímu programu. Stojí na vrchu Radošov 242 m n. m. a z 15 metrů vysoko umístěného vyhlídkového ochozu je vidět třeba Dolnomoravský úval nebo část Bílých Karpat. Leží na turistické cyklo stezce, takže se u ní můžete pohodlně zastavit na cestách po Moravě.

Radošov
Autor: Vinařský fond

Tipy kam na rozhledny ve vinicích naleznete na webu Vína z Moravy, vína z Čech.