Dobře vybrané povlečení je základ pro kvalitní spánek

Spánek je pro náš organismus nepostradatelný, děje se během něj celá řada důležitých procesů. Jeho kvalitu ani kvantitu bychom neměli podceňovat, když se vyspíme málo a špatně, budeme protivní, nic se nám pravděpodobně nebude dařit a celý den budeme pořád zívat a přemýšlet, co bychom snědli. 

Nedostatek spánku se projeví na naší náladě i hladu, když nás bude trápit delší dobu, může vést i k podráždění, permanentní únavě, nárůstu hmotnosti, depresím a zhoršení naší imunity. 

Víte, že na kvalitě spánku se podílí nejen samotná postel, ale i to, jak je v místnosti vyvětráno, jakou máte matraci a povlečení?

Na čem záleží, když vybíráte povlečení?

Od výběru povlečení se odvíjí jeho životnost, péče o něj a to, jak se vám pod ním bude spát. Co byste neměli podcenit?

Krok první: Materiál

Výběr materiálu povlečení by vždy měl být na prvním místě. Právě na něm totiž záleží, jak kvalitně se vyspíte, jestli vás povlečení třeba nebude škrábat nebo dráždit pokožku, zda se pod ním nebudete potit. Výběr je široký, pořídit si můžete:

Bavlněné povlečení, které už dlouhé roky patří k nejoblíbenějším. V zimě udržuje teplo, v létě chladí, je pevné, odolné a snese i vyšší teploty praní a žehlení. Je z přírodního materiálu, takže pod ním mohou spát i alergici.

Krepové povlečení je vyrobené ze 100% měkčené bavlny, má zvrásněný povrch, perfektně absorbuje vlhkost, je pevné, odolné, rychleji schne, nežehlí se a hodí se k celoročnímu použití.

Damaškové povlečení krásně vypadá, je příjemné na dotek a dlouho vám vydrží. Flanelové povlečení je hebké, může se pochlubit skvělými termoizolačními vlastnostmi a je příjemné na dotek.

Povlečení z bavlněného saténu vnese do vaší ložnice výjimečnost a kapku luxusu. Je opatřeno speciální leštěnou úpravou, je jemné, hebké a určené k použití po celý rok.

Lněné povlečení je pevné, neopotřebovává se a jeho životnost je téměř neomezená. Jde o přírodní materiál, takže se hodí i pro alergiky.

Povlečení z mikroplyše, které je hřejivé a oceníte ho během chladných nocí.

Krok druhý: Rozměry

Běžné povlečení se vyrábí v rozměrech 70 x 90 cm pro polštář a 140 x 200 cm pro přikrývku, rozměry by měly odpovídat rozměrům polštáře a deky. Kromě standardních rozměrů si můžete pořídit i prodlouženou délku povlečení (220 cm) nebo francouzské povlečení pro dva.

Krok třetí: Motiv

Ano, i na něm záleží. Na životnost a údržbu sice vliv nemá, přesto má podíl na tom, jak dobře se vyspíte. Motiv můžete vybírat jak podle přání toho, kdo pod ním bude spát (děti si vyberou jiný design než dospělí), tak podle příležitosti (např. vánoční povlečení se soby, hvězdami a vločkami) nebo ročního období (v létě květiny, v zimě vločky).