Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno 0°C

Tipy na víkend: Začíná se lyžovat! Vánoce se blíží, zajděte na výstavy

/
 • Neseďte doma, vyrazte na výlet.
  18. listopadu 2021 ● 16:57

  Víkend bude polojasný a teploty se budou pohybovat kolem osmi stupňů. I tak můžete vyrazit na výlet. Ve spolupráci s CzechTourism a serverem kudyznudy.cz jsme pro vás připravili několik tipů.

 • 1.

  Mansfeld odchází

  Dobývání hradeb barokní Plzně zažijete v sobotu. Připraveni jsou mušketýři, dělostřelci, šerm, tanec, hudba. Letos si Plzeň připomíná 400 let od odchodu Mansfeldových vojsk z města. Poslední Mansfeldův voják opustil Plzeň na začátku dubna 1621. Polní bitva začíná ve 14 hodin, od 17 hodin je připravená rekonstrukce dobytí města v Křižíkových sadech.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 2.

  Animánie v Plzni

  Největší mezinárodní soutěžní přehlídkou animované audiovizuální tvorby dětí a mládeže u nás se koná od čtvrtka do neděle v Plzni. V Moving Station jsou připravené projekce animovaných novinek, setkání s úspěšnými tvůrci, workshopy, animátorské polepšovny nebo zajímavé počítačové hry.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 3.

  Napoleon v Brně

  Výročí bitvy tří císařů u Slavkova si milovníci historie připomenou až první prosincový víkend, Napoleona Bonaparta ale mohou Brňané spatřit už v sobotu 20. listopadu. Tradičně vyjde z Moravského náměstí k Nové radnici v 17 hodin  historický průvod v čele s francouzským císařem. Ten z rukou primátorky převezme klíče od města. Poté se Napoleon přesune do katedrály na Petrov, kde proběhne motlitba za oběti války.

  Autor: Foto Blesk - Zdeněk Matyáš

 • 4.

  Bastlfest

  Festival kutilství pro celou rodinu v zábavním vědeckém centru VIDA! v Brně se koná o víkendu. Připraveny jsou dílny pro děti i dospělé, pojízdná sklárna, letecký simulátor, dodávka upravená pro práci se dřevem. Uvidíte výrobu origami, skleněných vitráží, potisk triček a mnoho dalšího vyrábění, které si budete moci i vyzkoušet.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 5.

  Otevřou jeskyni

  Mimořádně prohlídky Amatérské jeskyně v Moravském krasu se konají ještě tento a příští víkend. Prohlídky malé části tohoto jeskynního systému, jenž je se 44 kilometry nejdelším ve střední Evropě, se konají jen při mimořádných příležitostech. Další procházky po trase se uskuteční za tři roky.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 6.

  Příběh vánočního stromečku

  Speciální prohlídky zámku Loučeň na Nymbursku, kdy každému pokoji vévodí jiný vánoční stromeček se svým příběhem můžete zažít do 17. ledna. Dozvíte se také, jak se slavily Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a jiné zajímavosti a zahradě uvidíte největší adventní věnec v Česku.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 7.

  Lidové Vánoce

  Velká vánoční výstava s názvem Lidové Vánoce v Polabí se koná v celém areálu skanzenu v Přerově nad Labem. V interiérech všech devíti chalup jsou předváděny scény ze života našich předků, připomínající starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů i současné vánoční dekorace. Navštívit ji tu můžete až do 30. prosince.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 8.

  Vánoční výstavy

  *Hradec Králové - Historické a současné vánoční ozdoby uvidíte v Muzeu východních Čech až do 6. února. Vystaveny jsou ozdoby z papíru, vaty, leonského drátu, skleněného vlákna, vosku i tradičního skla.

  *Znojmo – výstava s názvem Poezie Vánoc v Minoritském klášteře představuje ukázky původních soukenických jihlavských betlémů i betlémové přírůstky ze současné tvorby zdejších řezbářů. K vidění budou do 2. ledna.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 9.

  Hrady a zámky nespí

  I když oficiální sezona na našich památkách skončila, mnohé otevřené zůstávají a navíc mívají často připravený nejrůznější tematický program. Navštívit můžete například zámek Loučeň, Mělník, Hluboká, Zbiroh Lednice, Valtice Chebský hrad, hrad Karlštejn, Křivoklát a mnoho dalších. Více najdete ZDE

 • 10.

  Do světa dinosaurů

  Na čtyřech tisících metrech čtverečních se v Tuchoměřicích rozkládá svět dinosaurů. Nevětší soukromá sbírka koster dinosaurů, modelů a virtuální reality vás zavede do dávno zmizelého světa. Více čtěte ZDE

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 11.

  Zázraky evoluce

  Stálá výstava v přírodovědecké části Národního muzea v Praze je tu! Zázraky evoluci nabízí opravdu unikátní výlet mezi zvířata. K vidění je na 1500 exponátů včetně 400 zcela nových, jimž vévodí legendární kostra plejtváka myšoka. Řada vystavených exponátů je zachycena v přirozené akci – při lovu, páření, péči o mláďata, odpočinku. Více čtete ZDE

 • 12.

  Návrat do minulosti

  V Nové budově Národního muzea v Praze můžete navštívit stálou expozici Dějiny 20. století. Vystaveno je více než 1000 exponátů vztahujících se k novodobým českým dějinám. Pomocí audiovizuálních a interaktivním prvkům vás expozice vtáhne zpět do let minulých. Kromě věrných kopií pokojů z 30. až 90. let minulého století uvidíte třeba první zlatou československou medaili gymnasty Bedřicha Šupčíka z olympiády v Paříži v roce 1924, sportovní stejnokroj T. G. Masaryka nebo tzv. „dvojtank”, z jedné části kopie osvoboditelského tanku z roku 1945 a z druhé části kopie tanku okupantů z roku 1968.

  Autor: Alexandr Malachovský

 • 13.

  Poklady mezi hračkami

  Více než dva tisíce let staré hračky, jsou naprostým unikátem v nově otevřeném Muzeu hraček ve Starém purkrabství na Pražském hradě. V muzeu ale uvidíte i další poklady z obrovské soukromé sbírky Ivana Steigera - od plyšových medvídků, přes dřevěné hračky, autíčka, luxusní barbíny i figurky třeba z Hvězdných válek. Exponátů je tu několik stovek.

  Autor: Blesk:Jan Vilimek

 • 14.

  Muzeum šlapacích autíček

  V Hergetově cihelně u Karlova mostu v Praze se otevřelo muzeum Pedal Planet. Najdete více než 120 exkluzivních modelů šlapacích autíček. Uvidíte tu mnoho unikátů včetně jednoho z prvních šlapadel z přelomu 19. století, technicky složitá autíčka, výdobytky socialismu i ukázky art deco a mnoho dalšího.

  Autor: Blesk:Daniel Černovský

 • 15.

  Trnkova zahrada

  Originální kybernetoskop, velrybárium, kočkodrom, slonograf, trpaskop, štěkafon a mnoho dalšího najdete v Kladenském zámku na výstavě Zahrada 2. Ožívá tu kouzelný svět z knížek Jiřího Trnky. Výstava potrvá do 14. listopadu.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 16.

  Historie škodovky ve Škodovce

  Historií vozů vyráběných pod značkou Škoda projdete v muzeu v Mladé Boleslavi. K vidění je tu toho opravdu spoustu, pro děti je připravená hrací zóna. Aktuálně zde probíhá výstava ke 120. výročí vzniku motosportu, který připomíná i neobyčejný příběh závodníka Narcise Podsedníčka a dalších jeho následovníků.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 17.

  Filmové legendy

  Svět filmových legend ožívá v muzeích hned na čtyřech místech republiky – v Praze, v Poděbradech, v Kutné Hoře a Kroměříži. V každém jsou k vidění stovky do detailů propracovaných exponátů nejslavnějších filmových, komiksových a pohádkových hrdinů.

  Autor: Blesk – Martin Přibyl

 • 18.

  Tajuplný les

  Výstava BLIK BLIK Tajuplný les oživila areál DEPO2015 v Plzni. Návštěvníci budou moci objevit tajemství začarovaných tůněk či svítících programovatelných stromů, zvládnou kouzlo Ubrousku, prostři se, projdou magickou krajinou či pralesem. Děti si budou moci o víkendu při workshopech vyrobit magickou hůlku, kterou jakoby přičarují život různým částem expozice. Více informací ZDE

 • 19.

  Svět kostiček

  Především dopravní modely sestavené na pozadí města s kolejištěm a pohyblivými vlakovými soupravami, ale také vlastní tvorbu, vybrané tovární sety, novinky z posledních let, filmové postavičky i válečnou zóna robotů uvidíte na výstavě Svět kostiček Muzeum Českého ráje v Turnově. Výstava je otevřená do konce roku.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 20.

  Zábavní park

  Nové zábavní centrum Funpark v libereckém Centru Babylon zve na více než dvacet atrakcí od obřího vodopádu se skluzavkou přes střílecí hrad s pěnovými míčky až po Ninja arénu – překážkovou dráhu ve stylu Pevnosti Boyard. Děti se tu svezou i na šlapacích autíčkách nebo postaví dům z obřích kostek.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 21.

  Výstava historických hodin

  Exponáty ze soukromé sbírky od roku 1740 do konce 19. století uvidíte na výstavě v Šluknovském zámku. Do 19. prosince tu jsou k vidění unikátní hodiny a časomíry všech možných druhů a výroby. 

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 22.

  Korunovační klenoty

  Na zámek Loket se po letech vrátila výstava Korunovačních klenotů. Repliky jsou k vidění v nově zrekonstruovaných prostorách Severního paláce hradu Loket, které byly doposud nepřístupné veřejnosti. K vidění tu budou až do konce března.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 23.

  Hele, v muzeu je Jů a Hele!

  V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi je otevřena nová výstava nazvaná Hele, v muzeu je Jů a Hele! Je symbolickým dárkem ke 40. narozeninám oblíbených postaviček Studia Kamarád. První díl pořadu tehdejší Československá televize odvysílala v lednu 1981. V muzeu děti i jejich rodiče vedle Jů a Hele potkají nejen Mufa Supermufa nebo Harryho Šoumena, ale i Tryskomyšky a další postavičky ze Studia Kamarád. Výstava bude otevřena do ledna příštího roku.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 24.

  Svatba u Broučků

  Unikátní dioráma od výtvarníka Jiřího Trnky znázorňující svatbu u Broučků je nově k vidění ve stálé expozici Muzea loutek v Plzni. Prostorové znázornění jednoho z příběhů Broučků od Jana Karafiáta s 57 loutkami vytvořil plzeňský rodák v roce 1939 jako zakázku pro světovou výstavu v New Yorku. Kvůli okupaci Československa dílo do Ameriky neodjelo. Dioráma je široké 2,4 metru, hluboké metr a vysoké 1,2 metru.

  Autor: Foto ČTK - Miroslav Chaloupka

 • 25.

  Hrůzostrašná výstava

  Máte pro strach uděláno? Pak je pro vás určena výstava Hrůzostrašné legendy ožívají. V Letohrádku Mitrovských v Brně na ní uvidíte historické postavy toužící po lidské krvi a bolesti. Pro výstavu byly vytvořené speciální figury, na kterých nechybí věrohodné detaily – skleněné oči, ostré zuby, účesy a dobové šaty. Atraktivitu zvyšují neobyčejné “oživlé“ obrazy. Před očima se zprvu idylický portrét promění ve strach nahánějící bestii. Výstava potrvá do 28. listopadu.

  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 26.

  Slovanská epopej

  Na zrekonstruovaném zámku v Moravském Krumlově jsou opět k vidění velkoplošná plátna Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Kapacita návštěvníků je omezena na 100 a to jak kvůli protipandemickým opatřením, tak kvůli udržení konstantní teploty a vlhkosti. Více čtěte ZDE

  Autor: Robert Klejch

 • 27.

  Večerníčkovo království

  Ve spolupráci s Českou televizí bude v areálu ostravských Dolních Vítkovic v Ostravě od soboty otevřena interaktivní výstava Večerníček a království pohádek. Výstava mapuje vznik i historii českých večerníčků. Na návštěvníky čekají také pohádková kouzla, čáry a filmové triky. Zajít tam můžete až do konce března příštího roku.

  Autor: Jakub Poláček

  Fotogalerie
  36 fotografií

   

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 2

gjfish: A co taková Svatováclavská strakonická pouť? Která je, co do rozsahu, brána jako 2. největší pouť v ČR (po Matějské).

(24. 09. 2021 15:18)

resch: Covid se už těší ....

(09. 09. 2021 22:02)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy