Klub českých turistů se pro stavbu rozhledny v Praze rozhodl poté, co se jeho členové nadchli v Paříži, když na vlastní oči spatřili Eiffelovu věž. Její pětkrát menší napodobenina vyrostala podle návrhu architekta Vratislava Pasovského. Autory konstrukce byli inženýři František Prášil a Julius Souček z Českomoravské strojírny.

Petřínská rozhledna, která ční v nadmořské výšce 324 m, má bezmála 70 metrů. Namále měla poprvé krátce před 2. světovou válkou, kdy na jejím vrcholu 5. července 1938 vypukl požár. Hašení bylo sice komplikované, ale podařilo se oheň zdolat a do poloviny srpna 1938 byla opravena a opět zpřístupněna veřejnosti. Podruhé se její „základy otřásly“ při návštěvě okupované Prahy říšským vůdcem Adolfem Hitlerem, který ji chtěl nechat zbourat, aby nekazila výhled z Pražského hradu. Naštěstí k tomu nakonec nedošlo.

Z rozhledny, na jejíž vrchol musíte zdolat 299 schodů, je úžasný výhled na Prahu a za příznivého počasí budete mít jak na dlani téměř celé Čechy. Je osvětlena denně i v noci, a to podle setmění a svítání. V suterénu rozhledny se seznámíte s její historií. A zhlédnete též ukázku outfitů, které byly tehdy in.

Otevírací doba:

  • Listopad až únor  po - ne  10.00 - 18.00
  • Březen  po - ne  10.00 - 20.00
  • Duben až září  po - ne  10.00 - 20.00
  • Říjen  po - ne  10.00 - 20.00

Vstupné:

  • Základní 150 Kč
  • Snížené 80 Kč
  • Rodinné 350 Kč
  • Výtah pro invalidy a starší osoby jezdí až nahoru, přístup pro vozíčkáře výtahem pouze do 20 m (ve výši 60 m není ochoz dostatečně široký pro vozík) 60 Kč/30 Kč

Prodej vstupenek končí 30 minut před koncem zavírací doby.

Zajímavosti

V podzemních prostorách jsou k vidění zajímavé expozice. Byla zde umístěna výstava artefaktů spojených s životem Járy Cimrmana, interaktivní výstava Igráčků či přehlídka stavebnice Merkur.

Tipy

V Praze se nachází tolik úchvatných míst, které jsou hodny vidění, že je snad ani nelze spočítat: od Pražského hradu, přes desítky kostelů, památníků, muzeí a nádherně udržovaných zahrad až po Žižkovský vysílač, nejvyšší stavbu ve městě (216 metrů), který vyrostl v letech 1985 až 1992. Na jeho pilíři jsou umístěna batolata lezoucí nahoru a dolů z dílny známého umělce Davida Černého, známého svými kontroverzními a provokativními plastikami. Na své si přijdou i milovníci fauny i jedinečné flóry. Ti musí zavítat do Zoo Praha a do Botanické zahrady.

Fotogalerie
30 fotografií