Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Vnučka Peroutky trvá na omluvě Zemana za „Hitlera gentlemana“. Podala odvolání

Autor: ČTK, tsv - 
24. ledna 2020
13:30

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala odvolání proti rozsudku, který zamítl její žalobu na stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu jejího děda, uvedla dnes místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná. Odvolal se i prezident jakožto vedlejší účastník sporu, a to kvůli tomu, že mu soud přiznal jen deset procent z požadovaných nákladů na právní zastoupení. ČTK to řekl prezidentův advokát Marek Nespala.

Kaslová avizovala odvolání už po říjnovém vynesení verdiktu. Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že ona i prezident svá odvolání podali 21. ledna. Spor nyní poputuje k pražskému městskému soudu.

„Mohu potvrdit, že jsme po zralé úvaze rozhodli podat odvolání,“ uvedl Nespala. Soud podle něj při přiznávání nákladů vyšel z obecné zásady, že státní orgán má využívat vlastních právníků a nevynakládat peníze na právní zastoupení soukromým subjektem, tedy advokátem.

Nespala ale poukázal na nález Ústavního soudu, podle nějž je u vysoce specializovaných věcí naopak žádoucí, aby právní zastupování státního orgánu převzal specializovaný advokát. „Spor už se nevede ani tak o postmortální ochranu pana Peroutky, ale především o to, jaké má prezident republiky právní postavení při veřejných vystoupeních,“ podotkl právník.

Žaloba, která se opírá o zákon o odpovědnosti státu za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem, míří na ministerstvo financí. Prezident je ve sporu vedlejším účastníkem na vlastní žádost.

Obvodní soud dal loni ministerstvu za pravdu v tom, že veřejný projev prezidenta nemůže být nesprávným úředním postupem - tedy porušením pravidel předepsaných právními normami. Náležitosti prezidentského projevu totiž žádný právní předpis neupravuje.

Video  Lid se ptá Miloše Zemana: Lhal jste o Peroutkovi? A zabil se Masaryk sám?  - redakce Blesk
Video se připravuje ...

Kaslová spatřuje nesprávný úřední postup v tom, že Zeman pronesl nepravdivé výroky. Podle soudu ale neunesla důkazní břemeno, protože neuvedla, jaké konkrétní zákonné ustanovení tím porušil.

Slova, která Zeman řekl o Peroutkovi při projevu k výročí konce holokaustu, se řeší už pět let. Prezident 27. ledna 2015 prohlásil, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Zároveň mu přisoudil výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Později na tiskové konferenci tvrdil, že zmíněný článek viděl na vlastní oči. Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje. Ukázalo se také, že autorem citátu o vlcích je Jan Stránský.

Kaslová původně zažalovala prezidentskou kancelář a justice jí právo na omluvu částečně přiznala. Po zásahu Nejvyššího soudu však žurnalistova vnučka musela svou žalobu přesměrovat na ministerstvo financí. Nově se tak nevede spor o ochranu osobnosti, ale o odškodnění za nezákonný úřední postup.

Video  Peroutka Hitlera nevelebil. Hrad se musí za Zemana omluvit.  - Petr Soukup, Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

karambol ( 25. ledna 2020 08:57 )

Zeman je nejlepší prezident od špinavého převratu Havla!!! a vy špíny jen proto že praha otevřela stoky,žumpy vyplavaly hov.a,­špína,­chci­ploti­ny které ho špini,pomlouvají jen proto že to jsou socky,nic neumí,nic neznamenají,mají jeblé děti,exekuce,6korun v kapse!!

karambol ( 25. ledna 2020 08:52 )

turbína!! ty chciplotino,obecný koko.e tvuj táta je ten o kom píšeš proc­hcané,­pomsti­chti­vé hovado!! a ty obyčejné smradlavé hov.o!!

ovarek ( 24. ledna 2020 22:32 )

Celá dnešní vrchnost ..... Vládneme, bohatneme, nerušit!

turbina ( 24. ledna 2020 19:50 )

Opravdu si někdo rozumný myslí že Eman není jen obyčejné prolhané pomstychtivé rusko-činské estebácké prochlastané ho.vado ?

oldedek ( 24. ledna 2020 19:48 )

Náš pan soudruh prezident je hodně, hodně nemocnej ...
Bohužel to však acylpirinem léčit nepůjde - na to jsou i doktoři strýčka Si ale i Vladimíra Vladimíroviče "krátcí" ....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa