Peroutkova vnučka prohrála, Zemanovy výpady skončí bez omluvy? Topolánek: Fuj

Aktualizováno -
14. října 2019
10:55
Autor: ČTK, kal - 
14. října 2019
10:15

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. V pondělí o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem.

Obvodní soud pro Prahu 1 dospěl k závěru, že veřejný projev prezidenta neupravují žádné hmotněprávní ani procesní předpisy. „Prezident republiky při svých projevech žádné právní normy stanovené pro výkon této veřejné funkce neporušil, a není tedy splněna jedna z podmínek stanovení odpovědnosti státu za škodu,“ konstatovala soudkyně Iveta Nedozrálová.

Zeman řekl v lednu 2015 při projevu k výročí konce holokaustu, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Zároveň mu přisoudil výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Posléze se ukázalo, že autorem citátu je Jan Stránský. Článek v Přítomnosti se Hradu nalézt nepodařilo, podle historiků neexistuje.

Expremiér Mirek Topolánek verdikt soudu komentoval na twitteru se slovy: „Fuj. My se zpátky k nesvobodě dohrabeme opačnou cestou. Volby k tomu nepotřebujeme, stačí soustavný sled podobných kroků.“

Právník Kaslové: Zeman může teď kohokoli urážet

Kaslová původně zažalovala prezidentskou kancelář a justice jí právo na omluvu částečně přiznala. Po zásahu Nejvyššího soudu však žurnalistova vnučka musela svou žalobu přesměrovat na ministerstvo. Nově se tak nevede spor o ochranu osobnosti, ale o odškodnění za nezákonný úřední postup.

Právník Kaslové už dříve uvedl, že pokud soudy žalobu zamítnou, bude to znamenat, že prezident může urážet, koho chce, a nenese za to odpovědnost. Argumentoval tím, že i hlava státu musí ctít ochranu osobnosti, která je zakotvena v Listině základních práv a svobod a dále rozvinuta v občanském zákoníku. Peroutkova vnučka při minulém jednání dodala, že Zemanovo vyjádření je pro ni dvojnásob bolestivé kvůli tomu, že při holokaustu zemřela polovina její rodiny.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

barda ( 16. října 2019 14:06 )

satanas: Tak tebe by se to bohužel netýkalo, protože jsi jen odpad z podhradní kanalizace.

tekyla ( 16. října 2019 11:04 )

77fugas kritizuješ mého klona pitomce nasazeného pirá­ty,u­dava­či,kmo­try špinit pomlouvat Babiše Zemana!! i ktomu se sníži opozice!

satanas ( 16. října 2019 10:18 )

S Peroutkou, Chartou a Antichartou mi polibte řiť.
Charta byli vesměs bolsevici, kteři prohrali s jinymi bolševiky.
A furt budou otravovat a furt budou otravovat.
Co takhle sesmolit nejakou Antiantichartu a zase nahtat herce a heeerecky do Narodniho?
A text Antianticharty by mohl předcitat Hutka, nebo nejakej jinej vocas.

jardahl87 ( 16. října 2019 10:00 )

tekyla: Pravda pravdoucí !!!!

jardahl87 ( 16. října 2019 09:57 )

hast: Co bys potom musel být ty ???? Když máš místo mozku z ho.vna kostku !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud