Zemanovy výroky o Peroutkovi míří znovu před soud. Vnučka žaluje ministerstvo financí

Autor: ČTK - 
20. 6. 2019
18:05

Nové kolo soudního sporu, který se týká výroků prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi, začne letos v říjnu. Uvádí to justiční databáze Infosoud. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která se dožaduje omluvy, původně zažalovala prezidentskou kancelář. Po zásahu Nejvyššího soudu musela svou žalobu přesměrovat na ministerstvo financí. Zeman bude na vlastní žádost vedlejším účastníkem sporu.

Prezident řekl v lednu 2015 při projevu k výročí konce holokaustu o Peroutkovi, že napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Zároveň mu přisoudil výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Posléze se ukázalo, že autorem citátu je Jan Stránský. Článek v Přítomnosti se Pražskému hradu nalézt nepodařilo, podle historiků neexistuje.

Justice původně Kaslové přiznala nárok na omluvu od prezidentské kanceláře za to, že prezident označil jejího děda za autora zmíněného článku. Za chybu u Stránského výroku a úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením se Česká republika podle verdiktu omlouvat nemusela.

Hrad se navzdory pravomocnému rozsudku neomluvil, ačkoliv Zeman již v dubnu 2015 slíbil svou omluvu, pokud se zmíněný článek nenajde. Později prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za výrok samotný.

Nejvyšší soud pak verdikt zrušil a spor vrátil na začátek. Obvodní soud pro Prahu 1 se chce věcí začít veřejně zabývat 7. října.

Jako vedlejší účastník se může řízení účastnit ten, kdo má právní zájem na jeho výsledku. Zeman tak bude mít u soudu stejná práva a povinnosti jako žalované ministerstvo financí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 21. června 2019 09:55 )

Bejt tebou, tak emigruju..Prni koho musi sebrat jsou prastene blondyny!!!

satanas ( 21. června 2019 09:53 )

Nejspis vtom ma paraty ten "USTR"!!

tulipan ( 21. června 2019 09:31 )

jděte do prde.e s celým Peroutkou konfident němcu je konfident,Herman je taky konfident sudetáku a nic se neděje.A prezident má pravdu!!

satanas ( 21. června 2019 08:54 )

Jaka pomluva, clovece,uz nesmim ani rict co sem kde cetl?? Uzn nestaci odrazka na pWdeli kdyz bjdu vecer z hospody?? Ty nevis jak se dnes manipuluje fakty abyto vyhovovalo kdekomu?

5nastolevceskych ( 20. června 2019 23:47 )

Takže tu lež o Periutkově článku do médií proneslo ministerstvo financí?
Naše zkorumpovaná justice zase perlí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa