Čaputová v Praze: V zelených šatech a bez přítele čekala na „vrávorajícího“ Zemana

Aktualizováno -
20. 6. 2019
13:16
Autor: Jakub Veinlich - 
20. 6. 2019
10:00

Nejmladší prezidentka na světě je v Česku. Zuzana Čaputová – vítězka slovenských voleb - zahájila dnes první oficiální návštěvu podle tradice nejprve na Pražském hradě. Na červeném koberci ji přivítal v půl jedenácté prezident Miloš Zeman, který ovšem ve volbách podpořil protikandidáta Čaputové Maroše Šefčoviče. Čaputová dorazila ve výrazných zelených šatech. „Paní prezidentka je mladá a krásná, zatímco já už jsem jenom krásný,“ říkal Zeman o Čaputové před novináři.

První zahraniční cesta nového slovenského prezidenta vede tradičně vždy do České republiky. Ani Zuzana Čaputová tradici neporušila a jen pět dní po své inauguraci dorazila do Prahy.

Ve slunečném počasí ji čeká perný den. Dopoledne se bude chladit ale ještě mezi zdmi Pražského hradu, kde bude jednat s prezidentem Milošem Zemanem a později se zřejmě připojí i první dáma Ivana. Čaputová je v Praze sama – bez přítele Petera Konečného. A nadále se tak spekuluje o pokračující krizi v jejich vztahu, kterou nedávno ostatně přiznala i sama prezidentka.

V zelených šatech na červeném koberci

Příjezd Čaputové na Pražský hrad provázel pokřik přihlížejících lidí „Ať žije Slovensko“. Po průchodu branou zazněla i slovenská státní hymna. Zeman přivítal Čaputovou sám bez doprovodu, jak se očekávalo.

Slovenská prezidentka, rozvedená matka dvou dcer Ley a Emmy, dorazila ve výrazných zelených šatech. Jejímu příjezdu přihlíželi i ministři Babišovy vlády - vicepremiér Karel Havlíček, ministr obrany Lubomír Metnar , ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) či ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Video Zuzana Čaputová na státní návštěvě na Hradě - Blesk TV

Bez ministrů ČSSD

Z ministrů ČSSD nedorazil k červenému koberci po bok kancléře Vratislava Mynáře nikdo. „Jsou přítomni členové vlády z rezortů klíčových pro excelentní spolupráci s bratrským Slovenskem,“ zdůvodnil pozvání jen některých ministrů na dotaz Blesk Zpráv mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček.

Ceremoniál si nechal ujít i sám premiér - Andrej Babiš totiž vyrazil na setkání s Jeanem-Claude Junckerem a summit EU v Bruselu. Nechyběl však ani nový velvyslanec na Slovensku a někdejší policejní prezident Tomáš Tuhý, který ve funkci nahradil Livii Klausovou.

Zemanovy potíže s chůzí

Zeman, trpící polyfunkční neuropatií dolních končetin, se po červeném koberci pohyboval tradičně s námahou, Čaputová tempo chůze českému prezidentovi uzpůsobila.

V jeden moment se pak i přímo zastavila. Po chvilce oddychu českého prezidenta se pokračovalo dál. Během přehlídky hradní stráže se však prezidentku s poměrně zachmuřeným výrazem, kterým však zaujala již během slavnostní inaugurace na Slovensku, podařilo v soukromém rozhovoru Zemanovi rozesmát.

K obědu candát a zámecké brambory

Zeman pohostí Čaputovou také slavnostním obědem. „Bude se podávat candát pečený na másle a kmíně se zámeckými bramborami a máslovou zeleninou,“ přiblížil dnešní menu Blesk Zprávám mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Boj o českou hospůdku: Bitva vyhrána, radoval se Zeman

„Dovolte mi, abych paní prezidentce nejdříve poblahopřál k zítřejším narozeninám. Možná, že je to tak důležitá informace, že si zasloužila býti první, že,“ upozornil Zeman po setkání s Čaputovou, která 21. června oslaví 46. narozeniny. 

„Pokud jde o průběh našeho jednání jak mezi čtyřma očima, tak v širokých delegacích, musím především ocenit velmi, velmi přátelskou atmosféru. Chci paní prezidentce poděkovat za její podporu mé utkvělé myšlenky vybudování Českého domu v Bratislavě. Věřím, že nám společně se do konce tohoto roku podaří tento cíl dosáhnout. A pak jsme se dohodli, že ho společně otevřeme. Pozveme i pana prezidenta Kisku, takže budeme svatá trojice,“ říkal Zeman na tiskové konferenci.

Uvedl, že se muselo překonat několik překážek - Český dům měl být původně v Košicích. „Nejdříve to chtěli dát do Košic, protože tam je prý česká menšina, když už se to prosadilo do Bratislavy, ta kto mělo být jenom úřední centrum a neměla tam být česká hospůdka. A skoro nejtěžší bylo, zda tam bude česká hospůdka. Bitva byla vyhrána,“ dodal Zeman.

Čaputová v Praze: Ráda u vás trávím svůj čas

Podle Zemana během jednání nenarazili na jedinou konfliktní otázku. „Ale přesto to nebylo nudné, protože přátelská atmosféra je vždycky inspirativní a vždycky může přivést k zajímavým závěrům,“ podotkl Zeman.

Také Čaputová děkovala za „velmi milé přivítání“. „Je to moje první zahraniční návštěva ve funkci a tradičně směřovala samozřejmě do ČR, ale není to pouze věcí tradice, je to věcí upřímného zájmu a mého osobního postoje k této zemi, kde mám velmi přátel a kde velmi ráda trávím svůj čas,“ uvedla Čaputová.

Upozornila, že místo Slovenska je jednoznačně v EU. Se Zemanem proto řešili i výsledky eurovoleb. „Já je vnímám jako velmi silné poselství ze Slovenské republiky od občanů, kde je jistá kontinuita i po prezidentských volbách, i po evropských volbách,“ podotkla. Čaputová chce nadále prohlubovat vztahy v zemích V4 a snahu prosazovat společné zájmy. „Pozvala jsem pana prezidenta na Slovensko,“ podotkla také. „Paní prezidentka je mladá a krásná, zatímco já už jsem jenom krásný,“ uvedl také Zeman.

V Senátu i Sněmovně

Čaputovou čeká i další „velmi intenzivní program“, jak jej sama označila. A to včetně setkání se šéfy Senátu a Poslanecké sněmovny i setkání s krajany, žijícími v České republice. Večer se zúčastní koncertu na Kampě s názvem Zuzana není sama doma a setká se také se svými přáteli, podporovateli a významnými osobnostmi.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

okluznifranta ( 21. června 2019 14:46 )

To máme panečku vrchního velitele ozbrojených sil!!! Radost pohledět na hňupa.

satanas ( 21. června 2019 08:47 )

Jsi o dva roky mladsi ale nazory jak dvanactiletej pubertak...I na tebe plati--Memento mori"--Nevis kde muzes byt zitra!!

5nastolevceskych ( 21. června 2019 08:08 )

Co dodat? Já jsem ho nevolil, tak se nemusím stydět.

oltec ( 21. června 2019 04:35 )

to Havel byl jiný kabrňák ten by z toho invalidního vozíku vypadl

oltec ( 21. června 2019 04:32 )

máš pravdu ten by si s Havlem zatančil čardáš

Zobrazit celou diskusi
Další videa