Čaputová oslaví v Česku i narozeniny. „Myslíme na všechno,“ říká Ovčáček. Kdo chystá dary?

Autor: Jakub Veinlich - 
20. 6. 2019
05:25

Ve čtvrtek čeká novou slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou historicky první zahraniční cesta. Podle tradice vede do České republiky. Protokolisté pilují návštěvu do posledního detailu. Fakt jim navíc komplikuje vybrané datum cesty. V pátek má totiž nová prezidentka také narozeniny. Zapomenout se proto nesmí ani na toto výročí. Bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla, nyní expert na etiketu, Ladislav Špaček Blesk Zprávám řekl, jaké dary přicházejí v úvahu a kdy je vhodné k narozeninám popřát.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že by si Zuzana Čaputová s sebou měla vzít zvláštní auto na dary. Při oficiální cestě se totiž podle diplomatických zvyklostí očekává, že dostane dárek hostitelské země. Při takových příležitostech se vybírá pozornost typická pro danou zemi. „Státní dar předává vždy protějšek, v tomto případě je to prezident republiky,“ přiblížil zvyklosti protokolu blesk Zprávám Ladislav Špaček.

Ten byl po boku bývalého prezidenta Václava Havla přítomný desítkám státních návštěv, takže má i přehled o tom, čím se hlavy státu většinou obdarovávaly. „Nejčastěji to bylo české sklo, to bylo vždy na prvním místě, český granát, reprezentativní knihy, nebo CD s českou hudbou,“ vyjmenoval Špaček plejádu darů.

Samozřejmostí jsou i květiny, které dámy dostávají od státníků téměř automaticky. Další dary navíc dostane Čaputová téměř jistě i při dalších schůzkách, které budou následovat po setkání s prezidentem Milošem Zemanem přímo na Pražském hradě.

Během odpoledne totiž Čaputová přijede podle ústavních zvyklostí nejdříve do Senátu a pak také do Poslanecké sněmovny. „Vedle státního daru se samozřejmě nevylučuje, že ústavní činitelé předají paní prezidentce například knihu o historii Senátu či Sněmovny, nebo nějaký jiný osobní dárek, který souvisí s výkonem jejich funkcí,“ přidal další možnosti Špaček.

Vondráček chce potěšit ženu

„Pan předseda vybíral dárek tak, aby paní prezidentku jako ženu potěšil a zároveň aby symbolizoval naši zemi,“ popsala například výběr daru pro Zuzanu Čaputovou Barbora Štenglová,  mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

Čaputová ale také přijíždí do České republiky jen den před svými 46. narozeninami a ani na to by neměli protokolisté podle Špačka zapomenout a jen tak toto datum přejít. „Zapomenout by byl trapas,“ tvrdí „pan etiketa“. A tak protokolisté ústavních činitelů mají za úkol poradit si i s narozeninovým dárkem. „Mělo by jít alespoň o malou pozornost. Stačí kytička, nebo něco podobného,“ pokračoval Špaček, podle kterého tím hostitelé dají mimo jiné najevo také to, že si návštěvy cení i osobně, ne jen z titulu funkce.

Ovčáček: Myslíme na všechno

„My myslíme vždy na všechno,“ reagoval Jiří Ovčáček na dotaz, zda na Hradě počítají také s narozeninovým dárkem pro novou prezidentku.

A kdy je vhodná příležitost ke gratulacím? Vhodných chvil se najde během dne hned několik, stačí jen vystihnout ten správný okamžik. „Například při zahájení státní večeře, banketu, nebo při procházce městem, či jednání delegací. Ke gratulaci vždy patří přání, poté lidé v sálu povstanou a zatleskají,“ popsal zvyklosti Špaček, podle kterého záleží hodně na aktivitě pracovníků jednotlivých protokolů.

Gratulace ani daru se ale nová slovenská prezidentka nedočká například od premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten totiž bude následující dva dny v Bruselu na summitu prezidentů a předsedů vlád, kde se má řešit mimo jiné složení nové Evropské komise. Dopoledne se má Babiš sejít ale také s  Jeanem-Claude Junckerem kvůli auditním zprávám. Jejich předběžné závěry mluví o Babišově střetu zájmů.

Video Čaputová chce zůstat mámou. První cestu v roli prezidentky podnikne do Česka - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Svou první oficiální návštěvu České republiky a historicky první zahraniční cestu ve funkci slovenské prezidentky začne Zuzana Čaputová v půl jedenácté uvítacím ceremoniálem se všemi vojenskými poctami na I. nádvoří Pražského hradu. Přivítá ji ale patrně jen prezident Miloš Zeman. Čaputová přiletí do ČR totiž sama, bez partnera. S Peterem Konečným údajně prochází těžkým obdobím, na svou inauguraci ho ale v sobotu pozvala. Dá se tedy předpokládat, že oficiální přivítání se Čaputové dostane jen od prezidenta - bez první dámy.

„Květinu, kterou zítra pan prezident předá nové slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, připravily tentokrát šikovné studentky ze Střední školy vizuální tvorby v Hradci Králové,“ prozradil na svém twitterovém účtu hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Po té bude následovat více než hodinové setkání obou hlav států a krátce před půl jednou předstoupí před novináře.

Poklonění Havlovi

Program jednodenní návštěvy má Čaputová rozplánovaný na minuty. Odpoledne položí květinu k soše Milana Rastislava Štefánika, setká se s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) a jeho delegací i předsedou poslanecké Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a jeho nejbližšími spolupracovníky.

Odpoledne se Čaputová ukloní také u hrobu prvního českého prezidenta Václav Havla a večer se zúčastni na Kampě koncertu nazvaný Zuzana není sama doma.

Překvapený Schwarzenberg

Chystá ale také soukromé setkání. V Mlýnské kavárně se ho zúčastní například čestný předseda TOP 09 a bývalý ministry zahraničí Karel Schwarzenberg. „Doufám, že ji uvidím. Máme plánované setkání na Kampě,“ potvrdil setkání Blesk Zprávám Schwarzenberg. Právě on Čaputovou podpořil v předvolební kampani, když ho navštívila v nemocnici, kde se léčil po operaci srdeční chlopně.

Video Schwarzenberg měl v nemocnici po operaci ženskou návštěvu. Kandidátku na slovenskou prezidentku Čaputovou - TOP 09

„Že bude mít narozeniny? To jsem nevěděl,“ přiznal dál Schwarzenberg Blesk Zprávám s tím, že musí rychle pořídit alespoň nějakou květinu. „Nic jsem pro ni připravené zatím neměl, řeknu to zcela upřímně,“ dodal.

„Bude to přátelské setkání. Oficiální část je s panem prezidentem a pak se setká s kamarády,“ těší se na prezidentku Schwarzenberg.

Video Poštovní známka se slovenskou prezidentkou se tiskla v Česku - TV Markíza

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

nbrpetr ( 20. června 2019 09:38 )

-----Najítt nahe zeeny ve vaší oblasti na toto : linky.tk/nahe

junkiexl ( 20. června 2019 09:35 )

Jen aby darkem nedostala fajfku nebo panske hodinky Prim. Ne, reknu to takto. Dostane darkem bud fajfku nebo panske hodinky Prim. Zeman ji ma po vcerejsim mejdanu jak z praku. To zas bude ostuda.

okluznifranta ( 20. června 2019 09:35 )

Tak přeji paní prezidentce pevné nervy a silný žaludek , až bude stát tváří v tvář tomu našemu exotovi se smrdutým dechem a nevycválaným chováním proruského mužika . Brrrrrrrr . Opravdu jí setkání se Zemanem nezávidím . Myslím, že to bude jejich první a zároveň i poslední setkání

kinki ( 20. června 2019 08:58 )

Liec si svoju neschopnost a mindraky v iných instituciach, a nie na ukor Slovakov. To Ti k dusevnemu zdraviu nepomoze.

xiioma ( 20. června 2019 08:53 )

Je mě líto paní prezidentky, že se musí sejít s tímto prohuleným, mstivým, proruským starcem. Doufám, že nebude hulit paní prezidentce Čaputové pod nos.

Zobrazit celou diskusi
Další videa