Zeman u „čestného souseda“ Maďarska. S Orbánem za zavřenými dveřmi i husaři na koních

Aktualizováno -
15. 5. 2019
13:36
15. 5. 2019
12:02

Husaři na koních, červený koberec, vojenské pocty, hymna. Prezidenta Miloše Zemana (74) přivítali v Maďarsku se vší parádou. Na programu má jednání se svým protějškem Jánosem Áderem nebo premiérem „čestného souseda“ – jak Zeman zemi tokajského vína přezdívá – Viktorem Orbánem. Blesk sleduje návštěvu hlavy státu na místě.

Limuzíně s hlavou státu a první dámou Ivanou Zemanovou dělali cestou po Budíně předvoj husaři na koních. Na červeném koberci už čekal připravený maďarský prezidentský pár János Áder a Anita Herczegh. Zemanovi se dostalo přivítání s vojenskými poctami a armádní kapela zahrála postupně českou a maďarskou hymnu.

Jednání hlav států se točilo hlavně kolem obchodu a ekonomické diplomacie. Áder zdůraznil, že Česko je pro jeho zemi 6. nejvýznamnějším obchodním partnerem. Řeč byla i o turismu, kdy zemi čabajky a guláše navštíví ročně až 300 tisíc krajánků nebo autoprůmyslu, kdy by obě země mohli spolupracovat na rozvoji elektromobil. 

To Zeman na začátku svého projevu připomněl tři výročí. „Za prvé 9. května oslavil pan prezindet Áder 60. narozeniny. Tímto mu chci ještě jednou pogratulovat,“ začal žoviálně český prezident. Ten vzpomněl i na bitvu u Moháče roku 1526, při které zemřel český a uherský král Ludvík Jagellonský. Při této příležitosti se Zeman dotkl i tématu migrace, kdy přirovnal uprchlickou vlnu k invazi Osmanů v 17. století.

„Chtěl bych vyjádřit solidaritu s Maďarskem, které je obhájcem evrospké kultury a za tyto postoje je někdy kritizováno,“ řekl Zeman a poznamenal, že se těší na svoji oblíbenou polévku halászlé.

Oba státníci se také věnovali tématu společného prohlášení 21 prezidentů Evropské unie. Maďarsko přitom proti Bruselu tvrdě vystupuje. „Je to výzva, aby šli lidé v co nejhojnějším počtu k volbám. V prostřední části toho dokumentu se rovněž píše, že sami víme, že jsou mezi námi rozpory,“ komentoval dokument Áder. Podle Zemana je důležitá reforma osmadvacítky a to tak, aby“ rozhodující hlas měla Evrospká rada a ne Evropská komise“. A neodpustil si poznámku ohledně pro Čechy těžko srozumitelnému jazyku – maďarštině. „Překlad otázky trval déle, než její položení,“ vtipkoval.

Zeman se odpoledne sejde s maďarským předsedou vlády Viktorem Orbánem v jeho sídle na Budíně. S ním ale bude jednat za zavřenými dveřmi bez přítomnosti médií. Podle zdroje Blesku je to proto, že si premiér potrpí na to, aby všechny výstupy médií byly podle jeho představ. Další zastávkou prezidentova nabitého dne je dominanta Budapešti, světoznámý maďarský Parlament, kde je na programu setkání s jeho předsedou Lázsló Kövérem. 

Prezident ještě v úterý promluvil před zástupci českých a maďarských byznysmenů, kdy zmínil například spolupráci ohledně infrastruktury nebo jádra. Svoji řeč pronášel v angličtině a neodpustil si i jeden novotvar, kdy místo trams – po našem tramvaje – použil počeštělé „tramvajs“. Dnes ještě hlavu státu čeká návštěva jediné maďarské jaderné elektrárny u městečka Paks asi sto kilometrů jižně od Budapešti.

Video Limuzíně s hlavou státu a první dámou Ivanou Zemanovou dělali cestou po Budíně předvoj husaři na koních. - Blesk: Jakub Kopřiva
1080p 720p 360p

jentakjenkobIiha ( 15. května 2019 17:53 )

Proč si pořád měníš nicky, chujoplete?

xiiioma ( 15. května 2019 17:37 )

Lékaři říkali něco o ztrátě času a mrhání penězi.

titan33 ( 15. května 2019 17:09 )

megértem" president zeman bačkora" si mohl vyposlechnout i Omegu-Neb stadion / , tak se bude vždy vracet k madarům kdy jejich řeč mi připadala zprvu jako svahilština a dát si preso v Budapešti na hl.tř v kofíčku kávy , přejít balaton pěšky uchvátilo by snad každého..žádný gondoly z Benátek nepluly na Dunaji

no výlet, který je pro mě nezapomenutelný

kry55 ( 15. května 2019 17:06 )

Že si nedajó staří dědci pohov, cévky rupou. Svoboda dnes, zítra jiný. Lepší je se vozit na bazénku a chovat vnoučata.

cizek ( 15. května 2019 16:57 )

Nase hlava statu Tramvajs.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa