Pět dní jedli zbytky. Manžele z Iráku prý nechali v Maďarsku hladovět

Autor: ČTK - 
15. února 2019
14:53

Maďarské úřady prý nechaly hladovět žadatele o azyl z Iráku, kteří přebývají v tranzitní zóně na hranici se Srbskem. Teprve na nařízení Evropského soudu pro lidská práva dostal manželský pár ve čtvrtek po pěti dnech najíst. O případu v pátek informuje agentura DPA s odvoláním na Maďarský helsinský výbor.

Tři děti manželů dostávaly najíst jako obvykle a jejich rodiče se živili zbytky, které po nich zůstaly. Helsinský výbor takové jednání ze strany maďarských úřadů považuje za mučení. Podle agentury MTI šlo o členy rodiny, jejichž žádosti o azyl maďarské úřady zamítly.

Stejný případ se stal už loni v srpnu, kdy nedostávalo najíst osm žadatelů o azyl z Afghánistánu a Sýrie. Šlo o migranty, jejichž žádost o azyl maďarské úřady v první instanci zamítly a kteří se proti tomu odvolali. Odepření potravin je podle ochránců lidských práv mělo přimět k odchodu ze země ještě předtím, než v Maďarsku skončí odvolací řízení.

Tvrdá protiuprchlická politika

Tranzitní zóny u přechodů Röszke a Tompa jsou jediná zařízení, kde mohou lidé žádat v Maďarsku o udělení azylu. Fungují jako uzavřené tábory přímo u hranic, které lze opustit dveřmi jen přímo do Srbska. Z pohledu maďarské vlády jsou v těchto zařízeních dobrovolně. Pokud se z nich migranti do Srbska vrátí, přijdou v Maďarsku o status žadatele o azyl, protože vláda v Budapešti považuje Srbsko za bezpečnou zemi.

Konzervativní vláda maďarského premiéra Viktora Orbána vede tvrdou politiku namířenou proti migrantům a uprchlíkům, za což ji kritizují lidskoprávní organizace, Evropská unie či OSN.

Video Dcera „otce zakladatele“ evropské integrace Barbara Spinelli: Nechovejme se k uprchlíkům jako Hitler, porušujeme zákony. A na své jméno na zdi hrdá nejsem - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Cesta1 ( 2. června 2019 15:28 )

Tak táhněte odkud jste přišli lůzo!

ondra1974 ( 3. května 2019 21:23 )

PRY....co to je pry. tak bud no a nebo ne.... a kdyz se to ilegalum nelibi, ze
je nikdo nekrmi zadarmo, tak at se vrati odkud prisli, nikdo je v Madarsku
nedrzi proti jejich vuli

tomik007 ( 15. února 2019 19:13 )

To vim taky vole...

mandat ( 15. února 2019 18:10 )

Pritahli parazitovat,jeste nikde nejsou a uz si diktuji a lzou.Vsude vyzaduji svuj halal, v Italii nadavaji Italum za spagety, v Nemecku nadavaji Nemcum za brambory a Madarum vycitaji vsechno.My kdyz jsme u nich,tak nam take extra nevari nase jidla.Okamzite tu bandu vratit a nebrat.

exekutor ( 15. února 2019 17:56 )

Tak at žijou v tom Allahově ráji u nich a necpou se do té zkažené Evropy zmetci!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud