Za pomoc migrantům trest, přitvrzují Maďaři. Vězení má čekat i lidi od Sorose

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
4. června 2018
15:20

Maďarsko je známé svým protiimigračním postojem. Na hranicích země se Srbskem stojí jako ochrana před uprchlíky vysoký plot s ostnatým drátem. Teď navíc parlament jedná o zákonu, který by umožňoval trestat každého, kdo uprchlíkům nabídnou svou pomoc. Aktivistům za lidská práva, humanitárním pracovníkům, ale i běžným obyvatelům by pak za poskytnutí pomoci migrantům hrozil pobyt ve vězení, informoval deník The Guardian.

Plot mezi Maďarskem a Srbskem je pod vysokým napětím, navíc ho dnem i nocí stráží ozbrojení vojáci. Stejně opevněné jsou i dvě tranzitní zóny, které se v Maďarsku nacházejí. Novináři a aktivisté za lidská práva do nich mají odepřený přístup. Za den sem smí vstoupit jen jeden uprchlík, který ze zóny může zažádat o poskytnutí azylu.

Legální proces je ale zdlouhavý a migranti své čekání stráví v přepravním kontejneru. Maďarská vláda chce nyní svůj nepřátelský postoj vůči uprchlíkům posunout o další krok dál a zvažuje, že začne trestat ty, kteří jim nabízejí pomoc, například právnici, kteří žadatelům o azyl vysvětlují fungování maďarského systému.

Orbánova ostrá politika

Maďarský premiér Viktor Orbán sám sebe označil za lídra evropské protiimigrační kampaně. V roce 2015 plně podpořil oplocení hranic a při letošní volební kampani on a jeho strana Fidesz předložili návrh zákona „Stop Soros“, podle kterého bude v zemi trestné jakýmkoli způsobem podporovat nelegální migraci. Kabinet dále navrhuje změnu v ústavě, podle níž „cizí populace“ nemůže být přesídlena do Maďarska.

Orbán a jeho vláda jsou notoričtí odpůrci přijímání uprchlíkůOrbán a jeho vláda jsou notoričtí odpůrci přijímání uprchlíků | ČTK

V případě, že maďarský parlament vládní návrh v jeho současné podobě schválí, může být trestné poskytovat žadatelům o azyl informační letáky, právní poradenství nebo i potravinovou pomoc. Návrh je namířen především proti nevládním organizacím, které podporuje amerických miliardář maďarského původu George Soros. Toho maďarský premiér Viktor Orbán viní z politického vměšování a z aktivní podpory masové imigrace do Evropy.

Trest za pomoc uprchlíkům: Až tři měsíce

Orbánův tiskový mluvčí Zoltán Kovács uvedl, že ten, „kdo jednorázově poskytne nelegálním uprchlíkům jakoukoliv pomoc, může dostat trest odnětí svobody až na tři měsíce. Ten, kdo by pomoc poskytoval opakovaně, může ve vězení strávit až rok“. Zákon rovněž obsahuje dodatek, který lidem zastávají promigrační politiku, zakazuje cestovat ke hraničnímu plotu.

Kamran (18) z Afghánistánu se už 20krát pokusil dostat do Maďarska. „Zkoušel jsem to už tolikrát, pokaždé mi řekli: Tvoje země je Srbsko. Já se ale potřebuju skrz Maďarsko dostat do Evropy, ve Francii na mě čeká můj bratranec. Nevím, co dál,“ mladý Afghánec utekl ze své domoviny před perzekucí, maďarské úřady však jím předložené důkazy shledaly za nedostatečné a žádost o vstup na území mu zamítly.

OSN maďarský zákon odmítá

Maďarsko patří v rámci EU vedle Polska nebo České republiky k nejhlasitějším kritikům povinného přijímání žadatelů o azyl a dlouhodobě odmítá i systém kvót. Na jeho základě má být přemístěno 160.000 migrantů z Itálie a Řecka do ostatních zemí EU.

Podle zpravodaje BBC maďarský parlament bude projednávat přísnější protiimigrační zákony i přesto, že na území Maďarska vstupuje v současné době jen velmi málo migrantů. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) maďarskou vládu vyzval, aby od nejnovějšího návrhu upustila.

„UNHCR má velké obavy, že tyto návrhy, pokud budou přijaty, mohou připravit lidi, kteří byli nuceni uprchnout ze svých domovů, o nutnou pomoc a služby, a roznítí napjatou veřejnou debatu a nárůst xenofobních postojů,“ uvedl úřad ve svém prohlášení.

Sicílie jako ráj uprchlíků končí

Evropská unie musí pomoci Itálii vypořádat se s příchody migrantů ze severní Afriky, v opačném případě se země bude nucena poohlédnout po jiných řešeních. Prohlásil to nový italský ministr vnitra Matteo Salvini, který je zároveň šéfem protiimigrační a euroskeptické Ligy.

„Je třeba zdravého rozumu. Přistávání a přijímání stovek tisíc ´neuprchlíků´ nemůže být nadále jen italský problém,“ napsal Salvini naTwitteru. „Buď nám Evropa pomůže naši zemi zabezpečit, nebo budeme muset najít jiná řešení,“ uvedl ministr, jehož stranu označují média za krajně pravicovou.

Salvini už v neděli během návštěvy Sicílie přislíbil, že největší italský ostrov již nebude „uprchlickým táborem Evropy“. Týden před lokálními sicilskými volbami dodal, že zastaví proud migrantů, kteří na jih Itálie míří ze severní Afriky. Kritici jeho plánům vyčítají, že jsou neproveditelné a že mohou způsobit nárůst xenofobie ve společnosti. Salvini plánuje deportovat z Itálie více než půl milionu těch přistěhovalců, kteří nemají potřebné doklady.

Počet uprchlíků klesá

Itálii se v posledním roce podařilo i díky kontroverzní dohodě s Libyí snížit počty migrantů přistávajících u jejích břehů. Podstatou dohody je podpora libyjské pobřežní stráže a ochrana hranic před ilegálním pronikáním migrantů do evropských států. Podle organizací pro lidská práva jsou ale kvůli této dohodě migranti týráni, svévolně zadržováni, vydíráni a vystavováni špatným podmínkám v detenčních táborech.

Bez ohledu na zmíněnou dohodu bylo ale letos podle italských úřadů v zemi registrováno 13 500 nově příchozích migrantů. Pro italské voliče byla v březnových volbách migrace jedním z hlavních témat, kvůli čemuž Liga označovaná za krajně pravicovou stranu dosáhla nebývalého úspěchu.

Nová italská vláda vytvořená Ligou a populistickým Hnutím pěti hvězd (M5S) složila přísahu v pátek. Liga i M5S požadují po Bruselu další peníze na řešení následků migrační vlny. O migraci budou v úterý jednat ministři vnitra Evropské unie v Lucemburku, Salvini se ale podle bruselských zdrojů schůzky nezúčastní.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud