Přes 40 uprchlíků se utopilo na cestě do Evropy. Ztroskotali u břehů Tuniska a Turecka

Autor: ČTK - 
3. června 2018
16:53

Nejméně 35 běženců přišlo o život, když se jejich člun potopil u jižního pobřeží Tuniska. Dalších 67 lidí zachránila pobřežní stráž, oznámilo dnes tuniské ministerstvo obrany. Předchozí bilance potopení člunu s migranty čítala jedenáct mrtvých. U tureckých břehů se utopilo nejméně devět běženců.

Pátrací operace v tuniských vodách pokračuje. Podle úřadů mohlo být na lodi okolo 180 lidí, z toho stovka Tunisanů a asi osm desítek uprchlíků z jiných afrických zemí, uvedla agentura Reuters. Připomněla, že obchodníci s lidmi stále častěji využívají Tunisko jako výchozí místo pro migranty mířící do Evropy, protože hlídky na pobřeží Libye, podporované ozbrojenými skupinami, zpřísnily kontroly.

Tunisané a další Afričané se často snaží překonat Středozemní moře a doplout do Itálie v touze po lepším životě. Podle nevládních informací to svědčí o přetrvávající svízelné situaci mladých lidí, dotčených nezaměstnaností.

Stráž zachránila 13 lidí

Na jiném místě Středozemního moře, u tureckých břehů, přišlo dnes o život nejméně devět migrantů poté, co se potopil člun, ve kterém se pokoušeli doplout do Evropy. Ve člunu bylo celkem 15 lidí. Pět se jich podařilo zachránit, jedna osoba se stále pohřešuje, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní média. Podle agentury AP bylo z devíti obětí šest dětí.

V květnu v Egejském moři utonulo sedm afghánských běženců, včetně tří dětí. Z Turecka se pokoušeli na lodi dostat na řecký ostrov Lesbos. Turecká pobřežní stráž, kterou zalarmovali rybáři, zachránila 13 osob.

Evropská unie a Turecko před dvěma lety uzavřely dohodu, která měla zastavit příliv běženců z tureckého pobřeží na blízké řecké ostrovy. Přesto se ale každý týden touto trasou vydávají desítky a někdy i stovky lidí. Často plují na nestabilních nafukovacích člunech a jiných nejistých plavidlech.

V letech 2015 a 2016 zahynulo při pokusu přeplout z Turecka do Řecka více než 1000 migrantů a uprchlíků. V roce 2015, kdy migrační krize vrcholila, se z Turecko do Řecka dostalo přes 857 tisíc migrantů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

avina ( 3. června 2018 20:43 )

Hlavně, že se fotili.Pohodáři .

jajas ( 3. června 2018 20:38 )

Kdyby tam byl skutečný zájem uprchlíky zachránit, měli jim dát vesty, evidentně z nich nikdo neuměl plavat.....?

brezovakroman ( 3. června 2018 20:27 )

Málo.

kapturek ( 3. června 2018 19:46 )

koho to kur.va zajima , at tahnou do pr.dele

malejavelkej ( 3. června 2018 19:23 )

Jací uprchlíci? Darmožrouti. Jen ať si zůstanou doma.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud