Nová vláda populistů složila přísahu. Italská krize zažehnána, má se EU dál bát?

Autor: ČTK, nkov - 
1. 6. 2018
19:44

V Itálii v pátek v prezidentském paláci složil přísahu nový kabinet v čele s Giuseppem Contem. Třiapadesátiletý právník, akademik a politický nováček stanul v čele první vlády v západní Evropě, kterou vytvořily populistické strany, a to Liga a Hnutí pěti hvězd (M5S). 

Conte nyní musí pro svůj kabinet získat příští týden důvěru v parlamentu, uvedla agentura Reuters. Liga i Hnutí pěti hvězd ale mají v obou komorách pohodlnou většinu. Vláda, která chce mimo jiné snížit daně a zvýšit sociální výdaje, vznikla po třech měsících složitých povolebních vyjednávání.

Patovou situaci po posledním neúspěšném pokusu o sestavení kabinetu se podařilo prolomit, až když byl jednaosmdesátiletý kritik eura Paolo Savona, jehož jmenování ministrem financí v neděli zablokoval prezident Sergio Mattarella, přesunut na ministerstvo pro záležitosti EU.

Finance povede téměř neznámý profesor ekonomie Giovanni Tria a ministrem zahraničí bude proevropský Enzo Moavero Milanesi.

Šéfovi M5S Luigimu Di Maiovi ve vládě připadl sjednocený resort práce, sociálních věcí a hospodářského rozvoje, aby mohl dohlížet na klíčový projekt M5S - zavedení základního nepodmíněného příjmu pro chudé. Předseda Ligy Matteo Salvini zasedne na vnitru. Liga, již agentury označují za krajně pravicovou, do koaliční smlouvy prosadila deportace migrantů bez dokumentů, kterých v Itálii žije kolem půl milionu.Di Maio a Salvini se navíc oba stali vicepremiéry.

Má se EU bát?

Conteho předchůdce v úřadě Paolo Gentiloni v pátek podle agentury ANSA prohlásil, že jeho vláda zanechává zemi v lepším stavu, než byla před pěti lety, kdy v Itálii začaly vládnout středolevé koalice včetně té Gentiloniho. Ta se moci ujala v roce 2016. „Děkuji celému vládnímu týmu. A své ženě. Bylo mi ctí sloužit Itálii,“ řekl Gentiloni.

Koaliční program nové vlády vyvolává silné znepokojení evropských partnerů a institucí zejména kvůli zamýšlenému odklonu od úsporných opatření Evropské unie. Mluvčí Evropské komise v pátek uvedla, že předseda komise Jean-Claude Juncker „pevně věří ve schopnost a vůli nové italské vlády účastnit se evropského projektu“.

Předseda Evropské rady Donald Tusk Contemu krátce po jeho přísaze poblahopřál. „Vaše jmenování přichází v době, která je pro Itálii a celou Evropskou unii klíčová,“ napsal Tusk podle Reuters v dopise Contemu. „Abychom mohli čelit společným výzvám, potřebujeme více než kdy jindy jednotu a solidaritu,“ dodal Tusk.

Video Petr Sokol: V italských volbách jdou proti sobě číšník, svůdník, hrabě a blondýna - reflex.cz
1080p 720p 360p

Doporučujeme
Antonin Blaha ( 1. června 2018 22:52 )

 Italove ze by byli populiste?To tezko ,meli proste dost diktatu EU a jejich genderovych a rasovych nesmyslu,umeji si spocitat kolik prinosu jim donesla vlna opalenych lekaru a raketovych inzenyru kteri se po prekroceni hranic zmenili jako mavnutim kouzelneho proutku v nevzdelane nasilniky a vyzirky socialniho systemu.👿

Fantomas12345678 ( 1. června 2018 20:07 )

 Kazdej kdo nepodporuje sebevrazednou politiku eu s masovou migraci muslimskyho odpadu je populista jsem taky populista a jsem na to hrdej a Merkelova je odpovedna za stovky vrazd a znasilneni mela by schnit v pekle.

Sittowa ( 1. června 2018 20:03 )

Populistické vlády máme v Čechách už od května 1945 do dnešní vlády nevlády...A ten šašek Masaryk s tim populistickym československym národem byl taky vedle.Na památku po Československu máme zdevastované Sudety bez Němců plné cikánů a Slováků.

tomik007 ( 1. června 2018 19:49 )

ASPON NEKDO - neni v demisi

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa