Komunisté se zlobí kvůli schválení misí: S vládou to bude složitější

Autor: ČTK, nkov - 
1. 6. 2018
15:25

Jednání o podpoře vznikající menšinové vlády ANO a ČSSD bude po pátečním schválení vojenských misí ve Sněmovně složitější, zní z KSČM. Předseda komunistů Vojtěch Filip ani expert KSČM na obranu Alexander Černý ale nemyslí, že by vyjednávání měla skončit. Filip ČTK a Českému rozhlasu řekl, že vláda, která Sněmovně plán předložila, nedostala důvěru KSČM. U té vznikající bude záležet na tom, jak se k dokumentu zachová a jak bude složena.

Dohodu o toleranci začnou komunisté podle něj s hnutím ANO skládat 11. června, 30. června pak o podpoře kabinetu bude rozhodovat široké vedení KSČM.

Česko bude moct na základě hlasování, ve kterém vládní hnutí ANO podpořili zástupci středopravicových stran, posílit své vojenské mise v Iráku, Afghánistánu a v Mali. Bude také moct vyslat letectvo na ochranu vzdušného prostoru Pobaltí, proti čemuž komunisté vystupovali.

Podle Černého komunisté nezmění zásadně odmítavý postoj k plánu misí. „Vůbec nepochybuji o tom, že další vyjednávání s hnutím ANO budou probíhat jinak, jestli stojí o naši podporu, alespoň při aktu udělení důvěry vládě, budou muset vzít na vědomí, že máme také nějaké požadavky a priority. Buď se podle toho zařídí, nebo budou, ať referendum ČSSD dopadne jakkoli, muset hledat jinou alternativu,“ řekl Černý novinářům s odkazem na vnitrostranické referendum ČSSD o vstupu do menšinového kabinetu s ANO. Uvedl nicméně, že jednání s ANO nekončí, budou ale daleko složitější.

KSČM: Naše stanovisko je zatím stejné

Naše stanovisko je zatím pořád stejné. Uvidíme, jak se k tomu materiálu zachová vláda, která má vzniknout po druhém jmenování Andreje Babiše předsedou vlády, a jak ta vláda bude složena,“ uvedl Filip.

Černý řekl, že komunisté nemají směrem k hnutí ANO potřebu rozšiřovat svoje požadavky, protože programové priority už prosadili. Neví, že by výměnou za mise vyjednavači KSČM něco žádali. Proti rozšiřování misí, které nejsou pod hlavičkou OSN, se postavilo širší vedení KSČM. „Ten požadavek zněl tvrdě a bude znít tvrdě i nadále,“ uvedl Černý.

Výkonný výbor KSČM se sejde 16. června po vyhlášení výsledků referenda v sociální demokracii, ústřední výbor pak 30. června.

Video KSČM dala Babišovi nůž na krk. Nová vláda nemusí projít kvůli vojenským misím - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

victor1 ( 3. června 2018 13:58 )

No,hlavně je to tam všude bez OSN.Takže svévolný útočný pakt NATO.Demokraté?Ani náhodou.Když náhodou v nějaké zemi vyhraje levice (nedej bože Komouši),tak se prostě volby prohlásí za zmanipulované.Ta "demokratická" prasata by je chtěla opakovat do té doby,až by vyhrála a nebo je "demokraticky" nezmanipulovala.Ostatně,tak jako u nás.

votomtoje ( 2. června 2018 11:35 )

Že ty si synáček rudých rodičů? Přesně takoví totiž mají podobné kecy!

votomtoje ( 2. června 2018 11:29 )

Samozřejmě je to od komunistů hlavně populismus, ale mají pravdu!

rezacek ( 1. června 2018 17:40 )

Nejsem komouš a nikdy jsem je nevolil. Ale nidky jsem nečekal,že 50 let po okupaci Česka to budou Češi, kteří budou pokupovat cizí země a divit se, že se jim to tam nelíbí. Žoldáci, pro prachy tzem lezou, pro prachy někteří zhebli a my se z toho můžeme po...t. Pokud si vyžádá pobyt vojsk NATO některá země v Pobaltí, pak ano, ale AFgánci nás pozvali? Asi nějaký jejich místní krejčí, ne?

pomoooc-hori ( 1. června 2018 17:34 )

Kašpar zdenekk v prochcaných teplácích zase jede.

Zobrazit celou diskusi
Další videa