Chovanec píše ČSSD: Nechoďme do vlády, nespasí nás to. Chce stranu směřovat víc doleva

Autor: ČTK, nkov - 
9. února 2018
16:10

Úřadující šéf Milan Chovanec kandiduje na předsedu ČSSD, protože se nenašla jiná silná, rozhodná a sjednocující osobnost, která by stranu vedla. Chovanec to uvedl ve rozeslaném dopisu straníkům. Ambici zasednout v příští vládě Chovanec nemá, chce působit v sídle strany Lidovém domě a pracovat na tom, aby se do ČSSD vrátil zpět život. Sociální demokracie by se měla podle něj programově otočit ostře doleva.

Chovanec straníkům napsal, že jeho původní ambicí bylo stranu dovést k mimořádnému sjezdu a ekonomicky a organizačně ji stabilizovat, jak opakoval po loňském neúspěchu ve volbách.

„Zároveň jsem doufal, že se objeví silná, rozhodná a sjednocující osobnost, která bude schopna ČSSD změnit a vést. Bohužel, nikdo takový se neobjevil,“ uvedl.

V dopisu Chovanec dodal, že u žádného ze svých protikandidátů nevidí vlastnosti, které ČSSD potřebuje nejvíce, jako je například dostatek životních zkušeností či manažerský talent.

„Nevěřím na hladké a prázdné fráze o sjednocení. Nevěřím, že nás spasí, když za každou cenu vstoupíme do vlády a pár našich lidí dostane auta s řidičem. To je málo!“ napsal straníkům.

Sociální demokracie podle něj potřebuje krizového manažera, který se bude věnovat jen straně. „Nemám ambici osobně zasednout v příští vládě. Jsem přesvědčen, že nový předseda ČSSD má sedět v Lidovém domě a pracovat na tom, aby se do ČSSD vrátil zpět život,“ uvedl. Za důležitý prvek činnosti předsedy strany považuje také každodenní kontakt s regiony.

V případné vládě mohou podle Chovance sedět experti, kterých má strana dost. Vládní spolupráci musí podle něj ČSSD zvažovat velice opatrně, Chovanec ji připouští jen tehdy, pokud bude důstojná pro program ČSSD a její prezentaci.

Video Jan Birke (ČSSD) nevěděl o Chovancově výletu k Zemanovi: „Sóloakce. Vadí mi, že tam byl s Okamurou.“ - Zuzana Štíchová, Lukáš Červený

„Na tu poslední vládní spolupráci jsme nehezky doplatili. A je třeba neopakovat staré chyby,“ uvedl. Připomněl požadavky, kterými podmínil spolupráci s ANO, které se týkají resortů či toho, aby ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba.

ANO trvá na tom, aby premiérem byl jeho předseda Andrej Babiš, který je stíhán kvůli údajnému dotačnímu podvodu v případu Čapího hnízda. „Klíčovou nepřekročitelnou podmínkou je, vedle prosazení našich programových bodů, neúčast trestně stíhaného politika ve vládě. To jsme slíbili voličům a to je třeba dodržet,“ uvedl Chovanec.

Strana může jít do opozice

Přeje si, aby podmínky posoudil sjezd a nové vedení dostalo v tomto smyslu od něj jasné mantinely. „Můžeme si dovolit podporovat jen takovou vládu, jež bude v souladu s našimi principy a za kterou se nebudeme stydět. Jinak je lepší být v opozici!“ dodal.

ČSSD podle Chovance potřebuje přistoupit ke změnám stanov, zjednodušit komunikaci a dát prostor členské základně. Plánuje také lepší hospodaření a zaplacení dluhů. Kvůli oslovení voličů chce vést permanentní kampaň. „Musíme se stát stranou jistot, nikoliv jen dávek. Musíme se začít bít za rodiny s dětmi,“ uvedl.

Za klíčové považuje i proevropské směřování ČR. Stranu chce otočit ostře doleva, protože v politickém středu jsou populisté a různé nové subjekty, které jsou atraktivnější než ČSSD.

Milan Chovanec byl jedním z politiků, kteří se objevili na pódiu po boku vítěze prezidentských voleb Miloše Zemana.Milan Chovanec byl jedním z politiků, kteří se objevili na pódiu po boku vítěze prezidentských voleb Miloše Zemana. | ČTK

Vyslovil se také pro dobrý vztah s prezidentem Milošem Zemanem, kterého vnímá jako bytostně levicového politika. „A pokud hovořím o dobrých vztazích, pak tím myslím vyvážené vztahy postavené na vzájemném respektu,“ uvedl.

Chovanec byl při nedávném druhém kole prezidentské volby ve štábu se Zemanem, někteří straníci ho kritizují za to, že poté s hlavou státu seděl na jednom pódiu s šéfem SPD Tomiem Okamurou.

Video Zeman slavil, v jeho štábu létaly pěsti. A Chovanec chce šéfovat ČSSD. - Bára Horáková, Lukáš Červený, redakce Blesk

Více o kandidátech na předsedu ČSSD najdete zde >>>

gabreta ( 9. února 2018 23:08 )

To jsi asi neposlouchal Zimolu, že v žádným případě nechce kandidovat do vedení, dokud nebude vyšetřenej policií jeho problém s chalupou na Lipně! Do tý doby nechce žádný funkce.

moiaza ( 9. února 2018 19:06 )

Chtějí jít více doleva, ale s komunisty jít nechtějí. S ANO vládnout nechtějí. Vědí, co vlastně chtějí? Pod Chovancem to dopadne tak, že se v příštích volbách vůbec do vlády nedostanou.

gabreta ( 9. února 2018 18:42 )

Chovanec-"Nevěřím, že nás spasí, když za každou cenu vstoupíme do vlády" Nemusí spasit, ale dostali by alespoň šanci, srovnat si kasu. Akorát si ta prázdná a velkohubá makovice neuvědomuje, že předčasné volby je pošlou z parlamentu ven. Jsou v obrovských dluzích a pokud jejich sjezd udělá s podporou Chovance stejnou chybu, jako udělali se Sobotkou, tak jim nepomůže ani Bělobrádek s kýblem svěcený vody!!

bumb ( 9. února 2018 18:25 )

Pokud si zvolí toho lháře,podvodníka,rychlostudenta a pučistu Chrobance tak ČSSD bude nevolitelná strana.Že se nestydí kandidovat a ještě vést takové řeči.Jasně chtěl by sedět v domě kde mají milionů dluhu.At se raději stará jak ten dluh rodině po panu Altnerovi splatit.Rozrbal celou policii,vyštval Šlachtův tým a to nemluvím co se Srabotkou a Zaorálkem předvádělive vládě.Poku se jich socani nezbaví úplně tak je nikdo volit nebude.Chrobanec je štěnice a neštítí se ničeho.STYD se ty P R A S E nenažrané a prolhané.Do vlády tě stejně Babiš nevezme a ty to dobře víš,proto ty tvoje kecy!!!!!!!

velur ( 9. února 2018 17:41 )

Máš kopanec z Hradu Chovančisko. Že se ti dva tam jedno bez druhého neobejde nám ukazuje čas kde jasně vidíme práci lobistů na ovlivňování politiků, aby se přiklonili tím správným směrem. Tady je důvod proč vznikly "Mrázkovy spisy,/z těchto čerpala tzv. "Kubiceho zpráva" a nyní spol. Šuman /. Babiš totiž udělal jedinou věc; jako první obsadil obě pole působnosti a tím vše "porušil" a taková věc se neodpouští mezi kmotry. Ještě dál chvílí žijte svůj sen o čisté politice, hodném a čestném Babišovi a pod. Je to jen a pouze jejich boj - Vy je nezajímáte ani jeden, jak se tu mezi sebou "bijete".Jak dlouho ještě bude trvat než procitnete?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud