Juncker šil do Italů, že málo pracují. „Urážka a ostuda,“ schytal to unijní šéf

Autor: ČTK, kal - 
1. 6. 2018
07:27

Jen několik minut po oznámení, že italské populistické strany Liga a Hnutí pěti hvězd (M5S) přece jen zformují vládu, napadl šéf euroskeptické a protiimigrační Ligy Matteo Salvini předsedu EK Jeana-Clauda Junckera kvůli údajnému „ostudném a rasistickém“ komentáři na vrub Italů. Informovala o tom agentura Reuters. Junker údajně řekl, že Italové by měli více pracovat a potírat korupci, chtějí-li zlepšit situaci na zchudlém jihu země. Mluvčí předsedy EK později tvrdila, že komentář připisovaný Junkerovi byl vytržen z kontextu.

„Nová vláda udělá vše pro to, aby práva a důstojnost 60 milionů Italů byla respektována,“ uvedl v prohlášení Salvini, aby dodal: „Italové od Evropy očekávají spolupráci, a ne urážky.“

„Předseda EK Juncker odkazoval na strukturální problémy jižní Itálie, kde se EU výrazně zasadila pro mobilizaci finančních prostředků EU na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti. Čerpání fondů EU by se mohlo zlepšit, aby řadoví lidé výsledky pocítili dříve,“ reagovala mluvčí předsedy EK.

EK tento týden navrhla navýšit financování nejchudších unijních regionů v rozpočtu EU na období 2021 až 2027.

Poté co se Junckerova údajná invektiva objevila na většině důležitých italských zpravodajských serverů, vyzval jej předseda Evropského parlamentu, Ital Antonio Tajani, aby „nepřípustnou“ poznámku popřel.

Komisař pro rozpočet se už musel omluvit

V úterý byl komisař pro rozpočet Evropské unie Günther Oettinger donucen omluvit se za výrok, že finanční trhy potrestají italské voliče za to, že ve volbách hlasují pro euroskeptické populisty.

Po zveřejnění koaličního programu Ligy a M5S vyvolal silné znepokojení evropských partnerů a institucí zejména zamýšlený odklon od úsporných opatření EU. Italské akcie v úterý kvůli politické nejistotě sestoupily až na desetiměsíční minimum.

Od předchozího pokusu zformovat vládu Liga a M5S upustily poté, co prezident v neděli na ministerstvo financí neschválil euroskeptika Paola Savonu. Toho v nyní navrhovaném kabinetu nahradil téměř neznámý profesor ekonomie Giovanni Tria. Savonovi má připadnout ministerstvo pro záležitosti EU. Nová italská vláda složí přísahu a ujme se úřadu v pátek odpoledne.

Doporučujeme
mandat ( 2. června 2018 11:20 )

Zajimave, ze tento samozvanec a opilec nerika to same Africanum, tam se rozhodne nikdo nepretrhne.Prace tam nikomu nic nerika.

zdenek43 ( 1. června 2018 17:07 )

Inkriminovaný výrok Václava Klause, který vyšel v sobotním Právu "Neviním Řeky. Každá země by mohla sama volit, zda bude žít na půl plynu, čtvrt plynu, nebo na plný plyn svých možností. Sama by mohla říct: my budeme víc hodin sedět ve stínu pod cypřiši a popíjet si ouzo, anebo víc pracovat. Jestliže se Řecko rozhodne, že bude více hodin věnovat ouzu nebo cypřišům, tak je to naprosto v pořádku. Nicméně nemůže vstoupit do měnové unie s Německem." ...... Maastrichtská kritéria jsou chybná „Ve své stručné odpovědi na otázku jsem redaktorovi Práva ale řekl i to, že je zcela legitimní mít rozdílnou ekonomickou výkonnost, ale že při každé úrovni ekonomické výkonnosti není možné vstoupit do měnové unie s Německem, které má ekonomickou výkonnost relativně velmi vysokou,“ dále napsal Klaus. Podle něj se ale Řekové ocitli v problémech poněkud nevinně, protože do eurozóny nevstoupili na základě jednostranného rozhodnutí. Zdůraznil, že do eurozóny byli přijati, a to příliš rychle. Chybu pak spatřuje i v maastrichtských kritériích, která podle něj řeší jen makroekonomická podmínky, zatímco by měla formulovat i mikroekonomické parametry pro jednotlivé země. "Přeložte to do řečtiny" „Toto všechno by mělo být férově přeloženo do řečtiny, ale možná by to mělo silně zaznít nejen u nás doma, ale snad i v některých dalších zemích, které členy eurozóny jsou, nebo by být chtěly,“ uvedl Klaus a posteskl si, že spoustu odborných argumentů uváděl již v minulosti, ale většinou si jen vysloužil stejně jako nyní od řeckého premiéra označení antievropan. „Můj nesouhlas se vstupem České republiky do eurozóny, resp. s opuštěním koruny a přijetím eura, vychází z toho, že jsem přesvědčen, že nemáme takovou ekonomickou výkonnost jako Německo a že nepracujeme tak tvrdě jako lidé v této zemi,“ uzavřel Klaus s tím, že má obavy, že by ČR dopadla podobně jako právě Řekové.........

kukuku ( 1. června 2018 08:42 )

Teď už se říkává, že "mladý Ital v létě nepracuje a v zimě tančí". Ale když jsem to řekl mladému Italovi, musel jsem mu český humor pracně vysvětlovat.

cepp ( 1. června 2018 08:34 )

Kdysi se říkalo, že mladý Ital v létě nedělá. Něco na tom bude. Nicméně to horko jim nezávidím.

salto ( 1. června 2018 07:46 )

A má pravdu. Jestliže Taliáni nedokážou uživit těch pár set tisíc migrantů, tak se zcela logicky nabízí otázka, zda opravdu, ale opravdu nepracují málo

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa