Italskou vládu povede nezkušený profesor. Rusko velebí, na migranty „bere hůl“

Autor: ČTK, AKu - 
21. 5. 2018
20:00

Italským premiérem patrně bude Giuseppe Conte (54), relativně neznámý profesor správního práva bez zkušeností s politikou. Společného kandidáta potvrdili podle tiskových agentur po pondělním setkání s prezidentem Sergiem Mattarellou šéfové protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a protiimigrační a euroskeptické Ligy. Conteho případný nástup do funkce a tím vlastně i kontroverzní koaliční smlouva, která vyvolala obavy evropských partnerů a institucí, jsou nyní podmíněny souhlasem hlavy státu.

O šéfovi M5S Luigim di Maiovi (31) média píší jako o budoucím ministru práce a sociálního zabezpečení, předseda Ligy Matteo Salvini (45) patrně povede vnitro. Conteho navrhlo podle deníku La Repubblica M5S.

Znepokojení evropských partnerů a institucí vyvolal po zveřejnění koaličního programu zejména odklon od úsporných opatření EU. Příčí se jim podle agentury Reuters klíčové body programů obou stran: Liga chce zavést přímou daň, M5S si přeje prosadit základní nepodmíněný příjem 780 eur (bezmála 20 tisíc korun). Podle odhadů by italská státní pokladna po zavedení těchto dvou změn a zrušení penzijní reformy přišla o 112 miliard eur (2,86 bilionu korun).

Komentátor listu Financial Times Wolfgang Münchau zase upozorňuje na zřízení paralelního vládního orgánu, jehož rolí by bylo rozhodovat spory mezi koaličními stranami. Italská ústava na nic takového nepamatuje, a tak by role výboru byla neformální. Podle listu Huffington Post Italia by jeho ustavení bezpochyby vedlo ke konfliktům mezi jednotlivými státními institucemi, a možná dokonce i k ústavní krizi. Münchau v této souvislosti připomíná podkopávání italské ústavy fašisty ve 30. letech minulého století.

Deportace migrantů v koaliční smlouvě

Koaliční smlouva volá také po deportacích nelegálních migrantů, kterých je v Itálii zhruba půl milionu. Protiimigrační Liga do společného programu patrně prosadila i zbudování více vězení a zvýšení počtu vězeňské stráže či policistů.

Tiskové agentury a média dále připomínají, že Liga a M5S jsou proti sankcím uvaleným na Rusko, které považují jednak za obchodního partnera a také za strategického spojence při řešení krizí v Libyi, Sýrii a Jemenu.

Obavy z koaliční smlouvy M5S a Ligy, zejména z navrhované finanční a sociální politiky, vyjádřilo mimo jiné několik vysokých představitelů Evropské komise či francouzský ministr financí Bruno Le Maire; jejich skepsi potvrdily i ratingové agentury Fitch Ratings i DBRS. Ewald Nowotny, člen Rady guvernérů Evropské centrální banky, v pondělí uvedl, že doufá, že kroky nové italské vlády budou moudřejší než to, co se dočetl v novinách.

Doporučujeme
iFender ( 21. května 2018 21:18 )

Baba bude ,ale nadavat to je jasny. Viva Italia!

tomik007 ( 21. května 2018 21:13 )

JEDEN ZKUSENY PROFESOR uz staczil pro celou Evropu

JanZrokican ( 21. května 2018 20:44 )

No konečně jeden rozumný talián. Jen tak dál Evropo a snad se zachráníme.

Sittowa ( 21. května 2018 20:41 )

Raději nezkušený profesor než v Čechách od roku 1945 do dnes samej šašek bez názoru hájícího české zájmy.V dnešní době přílivu barevných je to však už o přežití bílého Čecha.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa