„Migranti jsou sociální bomba.“ Italský expremiér Berlusconi zbrojí na volby

Autor: ČTK, dj - 
5. 2. 2018
18:10

Měsíc před parlamentními volbami italský expremiér Silvio Berlusconi (81) přilil olej do ohně v kampani, k jejímž hlavním tématům se řadí migrace. V televizním interview tento pravicový politik označil migranty za „sociální bombu, která hrozí explozí“. Připojil se tak ke svému koaličnímu kolegovi, předsedovi Ligy severu (LN) Matteu Salvinimu, který o víkendu označil střety mezi Italy a cizinci za výsledek neřízené migrace.

Oba politici, kteří spolu s několika dalšími menšími stranami tvoří koalici s velkou šancí na vítězství v nadcházejících volbách, reagovali bezprostředně na sobotní útok bílého Itala na cizince černé pleti ve městě Macerata.

Bezpečnost země je priorita číslo jedna

Berlusconi v nedělním televizním rozhovoru řekl, že předchozí levicová vláda pustila během čtyř let do Itálie na 630 tisíc migrantů. A podle něj mělo právo dostat azyl jen asi 30 tisíc z nich. „Těch ostatních 600 tisíc je sociální bomba připravená explodovat,“ řekl v neděli Berlusconi. Zároveň uvedl, že bezpečnost bude prioritou případné vlády jeho koalice.

Podle agentury Reuters dostalo v posledních čtyřech letech v Itálii azyl téměř 120 tisíc lidí. Nyní v uprchlických centrech po celé zemi žije asi 200 tisíc migrantů, kteří čekají na výsledek své žádosti.

Berlusconi jako pokrytec? 

Na Berlusconiho slova o „sociálních bombě“ reagoval italský expremiér (2014–2016) a předseda Demokratické strany Matteo Renzi. Ten Berlusconimu připomněl, že to byl právě on, kdo jako premiér v roce 2003 přistoupil na Dublinskou úmluvu EU, podle níž musí žádost o azyl migrantů projednat první země Unie, kam uprchlík vstoupí.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa