Předčasné volby? Babiš nám vyhrožuje, zuří Chovanec. Hamáček vládu s ANO neodmítá

Autor: všm, ČTK - 
4. února 2018
13:50

Výrok premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) o možnosti předčasných voleb pokládá úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec za přípravu na druhé kolo jednání o vládě. Rovněž podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila jde o taktický výrok, kterým chce Babiš tlačit zejména sociální demokracii „do kouta“. Uvedli to v nedělní Partii televize Prima. Že by se podobný krok mohl Babišovi podařit, naznačil později Jan Hamáček (ČSSD). 

Babiš připustil v rozhovoru pro sobotní Právo předčasné volby, pokud jeho druhá vláda nezíská ve Sněmovně důvěru. Podporu pro ni by chtěl získat do konce února. Chovanec soudí, že jde o určité vyhrožování, aby další jednání o novém kabinety dospěly k dohodě. „Andrej Babiš ví, jak uhodit hřebíček na hlavičku,“ řekl Chovanec.

Podobně jako Chovanec se vyjádřil v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize místopředseda ČSSD Jan Hamáček. Hrozit předčasnými volbami je opravdu nátlakem, uvedl. Podotkl taky, že ve Sněmovně nevidí vůli k rozpuštění dolní komory, což by byla cesta k novým volbám.

Zároveň v rozhovoru pro iDnes.cz připustil, že z jeho pohledu by byla vláda s ANO tím menším zlem - v porovnání s předčasnými volbami. I když by v ní byl Andrej Babiš. „Jaký bude mandát sociální demokracie pro jednání s ANO, rozhodne náš sjezd,“ řekl později. Názory v sociální demokracii nejsou podle něho jednotné.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v neděli komentoval Babišovy výroky slovy, že Babiš „je zvyklý tlačit věci dopředu". Konec února pro dokončení rozhovorů o vládě Vondráček chápe jako ideální předpoklad, na týdnu nebo dvou týdnech navíc by podle něho nezáleželo. „Náš úkol je stabilní vláda s důvěrou,“ řekl Vondráček v debatě v České televizi. Soudí, že třetí pokus k sestavení kabinetu, při němž by kandidáta na premiéra navrhoval on jako šéf Sněmovny, nebude zapotřebí.

Rozpouštět by musel Zeman?

Pospíšil poukázal na to, že ANO nemá ústavní většinu nutnou pro rozpuštění Sněmovny. Jinak by mohl dolní komoru rozpustit po neúspěšném třetím pokusu o sestavení vlády s důvěrou prezident Miloš Zeman, který ale deklaroval, že předčasné volby nechce, připomněl šéf TOP 09. Zdůraznil, že politickou odpovědnost za sestavení vlády má hnutí ANO vzhledem k vítězství v říjnových volbách. Pokud se to hnutí nepodaří, půjde o selhání ANO a Babiše, dodal Pospíšil.

Chovanec i Pospíšil zmínili možný kabinet na půdorysu ANO, SPD a KSČM. ANO ale nyní čeká, jak dopadne sjezd sociální demokracie v polovině února. Chovanec, jeden z kandidátů na předsedu strany, soudí, že ČSSD potřebuje zejména vlastní restart. Jediná ambice ČSSD k vládě je podle něho ta, aby byla proevropská, což se podle Chovancova dřívějšího vyjádření neslučuje s názory Okamurova hnutí SPD. „My v ní vůbec nemusíme sedět,“ řekl dnes statutární místopředseda ČSSD.

Lídři ČSSD a TOP 09 v diskusi v televizi Prima shodně uvedli, že se případných předčasných voleb neobávají. Podle Chovance ale nutné nejsou. Hamáček označil předčasné volby za „nekomfortní variantu“. Pospíšil mluvil v souvislosti s volbami o případné spolupráci středových a pravicových stran. Z jeho vyjádření vyplynulo, že jde zejména o Starosty a nezávislé a o KDU-ČSL.

Video  Jan Hamáček ČSSD  - Jakub Veinlich

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hejhej ( 6. února 2018 16:44 )

Chovanec je blb, stále mele dokola nesmysly. Pan Babiš nevyhrožuje, ale konstatuje a to je rozdíl rychlostudente, pohřebáku ČSSD a lháři Chovanče.

Milann ( 6. února 2018 11:28 )

Něco jako že Prahu osvobodili amíci. To už je vrchol demagogie.

marmat ( 5. února 2018 18:20 )

STOKRÁT OPAKOVANÉ LŽI SE NESTANOU PRAVDOU PANE CHOVANEC, FIALA, FARSKÝ...

marmat ( 5. února 2018 18:17 )

V tom se od VÁS pane Chovanec Andrej Babiš diametrálně liší....NIKDY NEVYHROŽUJE!!!

satanas ( 5. února 2018 18:02 )

Zdendo, ted zrovna na CT Moravec laka na svuj "Fokus" o totalite....Hoste--vyhradne "Demokrati"..Je tohle demokracie? Husteni znudenym pubertakum do hlav jak byl socik zlej? Bez moznosti oponovat?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud