Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Veterináři „zaklekli“ na množírny a varují: Týrání v Česku prudce přibylo

Autor: ČTK, FiM - 
23. ledna 2019
11:22

V České republice se loni zvýšil počet vážných případů týrání zvířat. Státní veterinární správa (SVS) kvůli tomu podala osm trestních oznámení, což je dvakrát víc než rok předtím. Veterináři zaznamenali rovněž více stížností na týrání zvířat od veřejnosti a o osm procent zvýšili počet kontrol potravin. Na pokutách za porušení legislativy vybrali 26,7 milionu korun, což je zhruba o 2,8 milionu Kč méně než v roce 2017. SVS statistické údaje za uplynulý rok zveřejnila na tiskové konferenci.

Na základě podnětu veřejnosti na týrání zvířat loni SVS uskutečnila 42 procent kontrol, zatímco v roce 2017 činil tento podíl „jen“ 35 procent. Celkem veterináři za rok 2018 uskutečnili 7200 kontrol.

Porušení předpisů SVS zjistila u 26 procent kontrol domácích zvířat, v roce 2017 to bylo 23 procent. V chovech hospodářských zvířat je podíl závad stabilně o něco nižší - loni dosáhl necelých 18 procent. V roce 2017 to bylo 14 procent.

Veterinární inspektoři bohužel museli řešit i řadu velmi závažných případů týrání zvířat. „Nejrozsáhlejší kauzou bylo bezesporu odebírání více než dvou stovek zubožených psů v rodinném domě v Kamenici nad Lipou na Vysočině. Z hlediska počtu zvířat chovaných na jednom místě ve zcela nevhodných podmínkách se jednalo o nejrozsáhlejší případ na území ČR v historii,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Další desítky zvířat naráz veterináři odebrali také na Plzeňsku či v Pardubickém kraji.

V minulém roce se v České republice nevyskytlo žádné ohnisko ptačí chřipky, současně se veterinářům podařilo zabránit šíření afrického moru prasat mezi divokými prasaty. Do konce dubna tohoto roku by Česko mohlo získat status země zcela bez výskytu této choroby, uvedla SVS.

Českým exportérům se taktéž dařilo navyšovat vývoz živočišných produktů mimo území Evropské unie (EU). Loni jich vyvezli 103.000 tun, meziročně o čtvrtinu více.

Video  Eliška Vafková popisuje stav 11 psů odebraných z množírny v Kamenici nad Lípou. Týraným zvířatům poskytla útočiště a péči v psím hospici v Bukovince  - Zdeněk Matyáš
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud