Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Oblačno, déšť 12°C

Nebudeme otročit, skandovaly tisíce lidí proti Orbánovi. Odbory hrozí stávkou

Autor: ČTK - 
5. ledna 2019
21:35

Na demonstraci proti pravicové vládě Viktora Orbána a zákonu o přesčasech dnes v Budapešti demonstrovalo na 10 tisíc lidí. Lidé šli v průvodu centrem města od Náměstí hrdinů a za vlhkého a chladného počasí došli před budovu parlamentu. Maďarské odbory dnes vyzvaly k uskutečnění celonárodní stávky 19. ledna.

Dnešní protest navázal na sérii demonstrací z konce minulého roku. Protestující nyní žádají především zrušení zákona o předčasech, který v polovině prosince schválil parlament hlasy vládní strany Fidesz. Zákon zaměstnavatelům umožňuje žádat po zaměstnancích až 400 přesčasových hodin ročně.

„Nebudeme otročit,“ skandovaly dnes davy. Někteří demonstranti měli transparenty vyzývající k „národní stávce“. Protesty, které schválení zákona vyvolalo, podporují levicové i pravicové opoziční strany, odbory a nevládní organizace. „Dnes se zrodila nová opozice proti tomuto jednomu člověku,“ prohlásil dnes jeden z řečníků na adresu Orbána, který je obviňován z autoritářství.

Maďarští odboroví předáci dnes pohrozili vyhlášením celonárodní stávky a protestů proti „otrockému zákonu“ na 19. leden. Předseda Maďarské odborové konfederace László Kordás dnes řekl, že odbory představí své požadavky, které zahrnují také vyšší mzdy a pružnější systém odchodu do důchodu, premiéru Orbánovi. Pokud vláda odmítne jednat, bude stávka.

Manifestace jsou však namířeny i proti dalším jevům, včetně údajně jednostranného a vládě nakloněného zpravodajství ve státním rozhlase a televizi, stejně jako omezování vědecké svobody a korupce.

Místopředseda liberální opoziční Demokratické koalice Csaba Molnár dnes z tribuny prohlásil, že demonstranti chtějí „skutečnou změnu režimu“. Nejsou podle něj jen proti vládě, ale proti celému nynějšímu systému.

„Nesouhlasíme téměř se vším, co se událo od nástupu této vlády k moci (v roce 2010), počínaje korupcí a konče pseudodemokracií,“ citovala agentura Reuters 50letou demonstrantku Evu Demeterovou.

Vláda se snaží protesty vykreslovat jako akce zosnované liberálním americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem. Mluvčí strany Fidesz dnes podle DPA prohlásil, že Soros před květnovými volbami do Evropského parlamentu všude mobilizuje síly napadající protiimigrační vlády, jako je ta maďarská.

Taurus70 ( 6. ledna 2019 19:25 )

AnonymO1takove zakerne prasarny provadi pouze takovy zbabelci jako jste Vy ,mozna ho travite sam svou negaci a zlobou ktera Vas zere zevnitr,uz se na to vykaslete lidem jste pouze k smichu🤐😂😂😂💩

wp3t ( 6. ledna 2019 13:14 )

Komunistický dualismus emancipace určité skupiny obyvatel EU se projevuje naprosto všude. Na jedné straně pustí do Evropy mezi své obyvatelstvo miliony neprověřených muslimů se zahozenýma nebo zničenejma dokladama, mezi nima můžou být statisíce vrahů IS. Místnímu evropskému obyvatelstvu hrozí teror, ale to jim nevadí. Teď naposled ti jak mlátili o vánočních svátcích místní obyvatelstvo, ani je nemůžou deportovat bo jeden je "údajně" mladiství a druhý chodí do školy. A na druhé straně řvou pro zakázaní anonymních diskuzí bo by někdo mohl napsat v příspěvku třeba nejvíc xenofobně muslime ty woe já tě nemám rád, táhni, což by dotčeného muslima poznamenalo jistě na celý život daleko víc než rána mačetou do původního obyvatele uprostřed města a upřestřed vánočních trhů od jeho soukmenovce. Proti komančům tady rozdíl je - železnou pěstí multikulti je ozbrojený muslim bez dokladů toulající se bez kontroly Evropou.

Taurus70 ( 6. ledna 2019 10:11 )

AnonymO1 Vy budete Slunickarske Havlovo prasatko protoze tolik lzi a zloby co v sobe mate normalni clovek nezvladne a budte v klidu Karma je zdarma a prosim uzivejte si kazdeho dne kdy tady jste ,nesirte tu svou pravdu ktera byla pravdou vyvolenych coz se ukazuje v plne sile a dekujte za Orbana nebyt nej takjsme tou verbezi zaplaveni taky😉😉

zacoaproc ( 6. ledna 2019 08:58 )

A ty jsi debil.

illyria ( 6. ledna 2019 01:14 )

Zvlastní. V Madarsku protestovali tisíce lidí... Ve Francii DESETITISÍCE a o tom sem na blesku článek nenašla... U nás je "otrocký" zákon také, jen je tam méně hodin...

Zobrazit celou diskusi
Další videa