Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 1°C

Po vyhnání nadace „ďábla“ Sorose chce Orbán v boji pokračovat. Jak mecenáš zbohatl?

Autor: ČTK, pk - 
20. dubna 2018
10:45

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že boj proti liberální ideologii prosazované společností amerického finančníka George Sorose bude pokračovat bez ohledu na to, kam se jeho nadace Open Society Foundation (OSF) přesune. Nadace podle rakouského listu Die Presse oznámila, že přesune svou odbočku z Budapešti do Berlína, kde by nová odbočka měla být otevřena v létě. Soros tak dál v Maďarsku budí vášně. A jeho příběh, jak se mu podařilo zbohatnout, nepřestává fascinovat.

„Asi chápete, že si nevypláču oči,“ řekl Orbán státní rozhlasové stanici MMR1 v odpovědi na dotaz ohledně rozhodnutí Sorosovy nadace. Dodal, že klíčová otázka, v níž se on a Soros rozcházejí, tedy migrace, dál zůstane na vrcholu evropské agendy.

Orbán připomněl, že červnový summit Evropské unie má rozhodnout o velkých změnách v přístupu Evropské unie k přistěhovalectví, a dodal, že rozhodnutí by mělo padnout až po volbách do Evropského parlamentu v příštím roce, aby se zajistilo, že se voliči budou moci k tomu vyjádřit.

Důvod přesunu z Budapešti do Berlína Sorosova nadace nechtěla listu Die Presse sdělit. Podle agentury APA je ale za rozhodnutím zřejmě tvrdá kampaň proti Sorosovi, kterou před maďarskými parlamentními volbami konzervativní premiér Orbán vedl. Jeho strana pak ve volbách 8. dubna přesvědčivě zvítězila.

Hlavní nepřítel maďarského státu 

Orbán líčil Sorose prakticky jako hlavního nepřítele maďarského státu, který řídí masový příliv migrantů do Evropy. Útoky na filantropa ale pokračují i po volbách. Maďarský provládní týdeník Figyelö před týdnem zveřejnil jména dvou set lidí ze skupiny, kterou Orbán označuje za „Sorosovu žoldáckou armádu“.

Na zveřejněném seznamu jsou především členové skupin hájících lidská práva, představitelé protikorupčních organizací, obhájci uprchlíků, investigativní novináři a také činitelé Středoevropské univerzity (CEU) sídlící v Budapešti, kterou Soros založil.

Kdo je George Soros

Americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros (87) získal značný majetek burzovními spekulacemi, jeho peníze ale z nemalé části míří na charitu, slouží k podpoře lidských práv či k financování projektů v zemích třetího světa.

Premiér Orbán však líčí Sorose jako hlavního nepřítele maďarského státu, který řídí masový příliv migrantů do Evropy. V zemi se nyní připravuje tvrdý zákon proti nevládním organizacím, nazývaný Stop Sorosovi, jehož cílem je omezit migraci. Finančník totiž řadu nevládních organizací ve střední Evropě, které se zabývají pomocí migrantům, pomáhá financovat.

Prostřednictvím svého hedgeového fondu Quantum Fund dokázal Soros po desítky let zhodnocovat peníze investorů, sám pak vydělal miliardy; jeho současné jmění se podle časopisu Forbes odhaduje na 23 miliard dolarů. Jako investor vyhledával slabiny a nerovnováhy a dokázal jich využít. Nejvíc vydělal v září 1992. Při spekulaci na pokles libry za jediný měsíc inkasoval celou miliardu dolarů. Miliony Britů jej nenáviděly a zbytek světa obdivoval.

Za využití neveřejných informací se Soros dočkal i obvinění a pokuty. Jeho nadace však také například koncem studené války pomáhala disidentským skupinám ve střední a východní Evropě.

V Británii pracoval rukama, pak uspěl na Wall Street

Narodil se 12. srpna 1930 v budapešťské židovské rodině jako György Schwartz. V šestnácti odešel do Británie, živil se manuálními pracemi, potom vystudoval filozofii na prestižní Londýnské ekonomické škole. V polovině 50. let už coby George Soros přesídlil do USA a začal se živit jako analytik. Na Wall Street se stal během deseti let uznávaným makléřem, v roce 1969 převzal vedení fondu Quantum. V roce 1980 fond vykázal čtyřicetinásobné zhodnocení vložených prostředků.

Koncem 70. let začal poskytovat stipendia černošským studentům na univerzitě v Kapském Městě. Posléze se zaměřil na komunistické země ve střední Evropě, v nichž díky nadaci podporoval opoziční uskupení, mezi nimi i Chartu 77.

V 80. letech se Soros stáhl z vedení fondu a soustředil se na práci filozofa-vizionáře, jak na poli investic (začal se orientovat spíše na měnové spekulace), tak v oblasti charity.

Univerzitu založil i v Praze. Chtěl pomoci Romům

V roce 1991 Soros v Praze založil Středoevropskou univerzitu; česká vláda se ale později odmítla podílet na jejím financování a škola město opustila.

Dlouhodobě Soros pracoval na zlepšení postavení Romů. Dále podporoval legalizaci potratů v Irsku či Mexiku, usiloval o dekriminalizaci drog v Indonésii, propagoval kolumbijskou mírovou dohodu s narkomarxisty, prosazoval práva transgenderových osob v Guatemale, legalizaci prostituce, proti klimatickým změnám nebo za označení Izraele za stát porušující lidská práva.

Soros, mimo jiné minoritní vlastník fotbalového klubu Manchester United, je od roku 2013 potřetí ženatý. Jeho manželkou je o 40 let mladší konzultantka v oblasti vzdělávání a zdravotní péče Tamiko Boltonová. Z předchozích manželství má Soros pět dětí – čtyři syny a dceru. Jeho starší bratr Paul, který zemřel v roce 2013, byl rejdařským magnátem a filantropem.

Protest v Budapešti proti tažení Orbánovy vlády proti univerzitě založené miliardářem Sorosem:

Video „Diktátor! Diktátor!“ Protest v Budapešti proti tažení Orbánovy vlády proti univerzitě založené miliardářem Sorosem. - Reuters

gladio ( 20. dubna 2018 21:36 )

kdy konečně zakážou neziskovky v čr , chrání jen tak svou zemi před teroristy

Zobrazit celou diskusi
Další videa