„Já vám dám funkci, vy mně rozhodnutí,“ lanařil prý Zeman soudce Baxu

Aktualizováno -
23. ledna 2019
21:40
Autor: ČTK, for - 
23. ledna 2019
21:03

K výměnnému obchodu přirovnal bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa vyjádření prezidenta Miloše Zemana o tom, jak by měl NSS rozhodovat ve věci nejmenování tří vysokoškolských docentů profesory. Baxa to ve středu uvedl při jednání sněmovního podvýboru pro justici ke kauze možného ovlivňování soudců Hradem. Zeman mu podle něho při soukromých hovorech opakovaně naznačoval, že by se mohl stát předsedou Ústavního soudu.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář namítl, že Zeman pouze seznamoval Baxu se stanovisky a že Baxova tvrzení nejsou zcela pravdivá.

„Spíš připomínaly výměnný obchod: ‚Já vám dám funkci, vy mně rozhodnutí‘,“ řekl k prezidentovým vyjádřením Baxa. Uvedl, že byl prezidentovou nabídkou zaskočen, za přímý nátlak to ale neoznačil. Poznamenal, že prezident i současným představitelům NSS při jejich jmenování zdůrazňoval, že „musí na soudce neformálně působit, aby rozhodovali správně“.

Baxa, který o rozhovorech se Zemanem poprvé mluvil v interview pro Deník N ze 17. ledna, ve středu řekl, že nechtěl informace zveřejnit dříve, aby tak nezasáhl do jmenování svého nástupce.

Zeman jedná podle soudu nevhodně

Mynář namítl, že prezident nemohl Baxovi nabízet vedení Ústavního soudu, který je pro nejbližší roky naplněn. „Ústavní soud je plně obsazen, nechápu, jak by to pan prezident mohl nabízet,“ řekl kancléř hlavy státu. Podle něj by prezident neměl být perzekvován za to, že seznamuje soudce se stanovisky, která „nasává od občanů a odborníků“.

Mynář přiznal, že za Zemana konzultoval s ústavními soudci výhrady ke služebnímu zákonu, o jehož zrušení Ústavní soud rozhodoval. „Informoval jsem více členů Ústavního soudu,“ řekl kancléř.

Ústavní soudce Vojtěch Šimíček poslancům řekl, že Zeman si podle Mynáře přál zrušení služebního zákona, nebo alespoň jednoho libovolného ustanovení. „Byla to jednání velmi nevhodná,“ uvedl Šimíček.

Baxa i Šimíček potvrdili, že na ně nebyl vyvíjen žádný nátlak, nebyli vystaveni vyhrožování, ani nedostali nějaký slib. „Byly to náznaky ve stylu: ‚Buďme na sebe hodní‘,“ uvedl Šimíček. Podle Baxy se mu za celou jeho éru v justici nestalo, že by se k němu některý z ministrů spravedlnosti nebo premiérů choval podobným způsobem jako Zeman.

Mynář na kontaktech se soudci nevidí nic špatného. Podle kancléře by soudci neměli být pokládáni za „skleníkové lidi“, s nimiž není možné se scházet.

Senátor podal na Mynáře trestní oznámení

O tom, že Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta, psal nedávno týdeník Respekt. Baxa pak v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách.

Zeman se následně proti interpretacím kontaktů jako ovlivňování soudců ohradil, šlo podle něho o doporučení, která jsou vyjádřením názoru. Senátor Václav Láska (SEN 21) podal na Mynáře ve středu trestní oznámení pro podezření ze zasahování do nezávislosti soudu.

 

 

Ruda_uderka ( 24. ledna 2019 23:52 )

Ale z přímé volby, národ si přál někoho chorobně mstivého a oplzlého.

Marcel msk ( 24. ledna 2019 14:47 )

Zeman je bolševické prase

pooresh ( 24. ledna 2019 13:40 )

Je nejvyssi cas,aby pionyr Zeman a jeho parta,stanuli pred opravdovym,lidovym soudem! Jen tak je mozno zachovat zbytky dobreho jmena,maleho ceskeho naroda!

snehulak ( 24. ledna 2019 09:51 )

Zajímavé na tom je, že Baxa včera (po týdnech kampaně proti Zemanovi) popřel, že by na něj byl činěn nátlak. Takže o co jde? Jen další bouře ve sklenici vody? A nabídka něco za něco je pro soudce jistě nátlak.

xxxx678 ( 24. ledna 2019 09:43 )

Jste bláznivý fanatik, ztráta času s vámi. Nadávky si nechte pro vaší bábu, jestli nějakou máte.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud