Zeman promluvil o šikaně na Hradě. Šéfa ochranky vyhodí, připustil prezident

Autor: Jakub Veinlich, David Vaníček - 
20. 1. 2019
12:10

Prezident Miloš Zeman nevyloučil, že šéf jeho ochranky Zdeněk Šiman dostane výpověď. Hlava státu to uvedla v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech. Policejní prezidium se zabývá podezřením, že vedoucí hradních bodyguardů šikanoval své podřízené a zneužíval služební auta. Zeman situaci vyřeší podle svých slov v řádech několika týdnů.

„Já se tím zabývám taky a nemohu vyloučit určité personální změny,“ řekl Zeman exkluzivně pro Blesk Zprávy v pořadu S prezidentem v Lánech. I když prezident tradičně zdůrazňuje, že je třeba ctít presumpci neviny, v tom případě se prý nedá čekat, že by proběhl nějaký soud. Prezident má navíc důkazy o tom, že v jeho ochrance není úplně vše v pořádku.

„Uznávám na základě celé řady věcných důkazů, že v mé ochrance možná opravdu došlo k šikanování,“ připustil Zeman s tím, že podobné chování neodpouští. „Samozřejmě šikanování nemám rád ani ve škole, ani mezi dospělými lidmi,“ dodal prezident.

O celé situaci podle svých slov prezident rozhodne už velmi brzy, zřejmě v rámci několika příštích týdnů. „Když děláte jakoukoliv personální změnu, tak ji děláte teprve tehdy, když máte připraveného nástupce,“ doplnil Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech.

Video Šéf ochranky na Hradě si může pomalu balit. - Blesk TV

Situací v hradní ochrance se začala zabývat vnitřní inspekce a Generální inspekce bezpečnostních sborů loni v srpnu. GIBS má mimo jiné podezření, že si vedení útvaru proplácelo nelegálně stovky neodpracovaných přesčasů. A předmětem prošetřování je také zneužívání služebních aut k soukromým účelům.

Zdeněk Šiman se stal ředitelem Útvaru pro ochranu prezidenta v červnu 2016. Ve funkci nahradil Petra Dongrese, který rezignoval po incidentu, kdy aktivisté místo standarty vyvěsili nad Pražským hradem obří rudé trenýrky.

Video Zeman pro Blesk: Blbci u Palacha, vyhazov za šikanu a odhalený důchod - Blesk TV

U Zemana trvá podpora Mynářovi

Moderátor pořadu S prezidentem v Lánech David Vaníček se prezidenta ptal na jeho kancléře Vratislava Mynáře, na kterého se provalily schůzky s několika soudci. Část odborné veřejnosti i politiků to považuje za nestandartní chování, ke kterému nevidí důvod. „K žádnému ovlivňování nedošlo,“ zastal se opět Zeman Mynáře.

Schůzky, o kterých psal jako první týdeník Respekt, byly podle Zemana s jeho vědomím.

Zeman se Mynáře zastal i tentokrát. „Pokud kancléř jednal se soudci, jednal s nimi z mého pověření, takže já se přiznávám k plné odpovědnosti za toto jednání,“ doplnil prezident, který se prý v minulých dnech sešel například s šéfem Ústavního soudu Pavlem Rychetským, který o schůzku sám požádal.

Zemanovi vadí, že ústavní soudci stále neprojednali jeho žalobu na zákon o střetu zájmů, kterému se zkráceně říká „lex Babiš“.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

HledacPravdy ( 20. ledna 2019 19:43 )

Navíc NSDAP zabíjelo oponenty, drancovalo, atd. Samozřejmě jestli Zeman s Mynářem a Ovčáčkem začnou vraždit lidi, a Zemanovci začnou s obuškama chodit po ulicích a tlouct nějaké skupiny obyvatel, tak ta demonstrace má smysl. Ale ne za pár kontroverzních výroků, co vypustí z huby atd.

HledacPravdy ( 20. ledna 2019 19:38 )

NSDAP dělala hrozné obstrukce v Reichstagu, pořád kvůli ní byly nové a nové volby. Zeman jen vyplnil papír a nechal rozhodnout občany, ty ho zvolili. Pak se sejde několik tisíc lidí a chtějí demonstrací vynutit odvolání někoho, kdo vyvstal během voleb, u kterých mohli volit miliony lidí. . Kdyby vyhrál Schwarzenberg taky bych to musel zmousnout. Dělal bych si z něj srandu, ale musel bych respektovat volbu většiny.

prasatkopepicek ( 20. ledna 2019 18:42 )

NSDAP taky vyhralo volby. Hindenburg jmenoval Hitlera take v souladu se zakonem. Neznamena ze kdyz je nekdo zvolen, ze se automaticky muze chovat jak hovado.

tomik007 ( 20. ledna 2019 16:47 )

MLYNARZ sikanoval soudce - takze vyhodeji gorilu

santikxauz ( 20. ledna 2019 15:57 )

Kde teď bydlíš,když tě vyhnali z kliniky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa