Zeman odmítl nové pokusy o upálení v Praze: Pro boj za pravdu se musí žít

Autor: Mii - 
20. ledna 2019
11:25

Podle prezidenta Miloše Zemana demonstrativní upálení nemá smysl. „Když chce někdo bojovat za svoji pravdu, tak pro ni musí žít,“ řekl na téma dvou mužů, kteří se v uplynulých dnech pokusili upálit v Praze. Když totiž člověk zemře, už se nemůže pokusit nic změnit, uvedl Zeman exkluzivně pro Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech. Jelikož ale motivy těchto mužů zřejmě nebyly politické, těžko se to prý komentuje.

„Já o těch dvou lidech vůbec nic nevím, policie pouze uvádí, že tam nebyl politický podtex,“ řekl Zeman s tím, že „když o tom nic nevím, proč bych se k tomu měl vyjadřovat“. 

V obecné rovině se ale domnívá, že upálení není vhodný způsob pro prosazování změn. Výjimkou byl, jak sám říká Jan Palach, jehož památka později vyvolala tzv. Palachův týden, který předznamenal pád komunistického režimu.

„Když chce někdo bojovat za svoji pravdu, tak pro ni musí žít. Když se zabije, tak jeho život ztratil smysl a zpravidla nevyvolá ty pozitivní efekty, které čekal,“ řekl Zeman Blesku.

Video  Reakce prezidenta Miloše Zemana na muže, kteří se pokusili upálit  - Blesk TV

Muž bojuje o přežití, jeho motiv je nejasný

Neznámý muž (54) se polil hořlavinou a následně zapálil v pátek kolem 15. hodiny na pražském Václavském náměstí. Kolemjdoucí jej uhasili, i tak ale utrpěl popáleniny na 30 procentech těla, podle některých informací až na 50 procentech.

Přivolaní záchranáři jej okamžitě převezli do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde strávil dvě hodiny na operačním sálu. Nyní se nachází v umělém spánku a jeho stav je stále vážný. Zda přežije, ukážou až další dny.

Co ho k činu vedlo, není jisté. Mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová bezprostředně po aktu uvedla, že jednání muže nemělo politický motiv ani nešlo o společenský protest. Server Aktuálně.cz s odkazem na místostarostu Prahy 1 Petra Hejmu napsal, že chtěl odejít jako Jan Palach, jehož památku si Česko uplynulý týden připomínalo. Měl to sdělit svému bratrovi, který kontaktoval policii. Té se ale muže nepodařilo lokalizovat dostatečně včas.

Video  Takto dopadl muž (54), který se na Václaváku pokusil upálit  - Pro Blesk - Valentin Papazian

Podle svědků muž před zapálením postával před sochou svatého Václava s cedulí v ruce a něco říkal. Jakmile se zapálil, okolí nejdříve nereagovalo. Až později přiběhli čtyři lidé a snažili se jej uhasit svým oblečením. Pak požádali v nedaleké kavárně o hasicí přístroj.

Další muž úmysl předem oznámil policii

O upálení se v sobotu odpoledne pokusil rovněž další muž na Národní třídě v Praze. Než tak ale udělal, dorazila policie a jeho snahu přerušila. Muž totiž svůj záměr oznámil předem na tísňové lince. Ani jeho motiv dosud není znám.

Video  Zeman pro Blesk: Blbci u Palacha, vyhazov za šikanu a odhalený důchod  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Taurus70 ( 20. ledna 2019 22:38 )

77fugas Vy budete hodne zamindrakovany jedinec ze?

satanas ( 20. ledna 2019 15:54 )

Zeman ma pravdu,,ale jak jinak zastavit tu hnusnou propagandu co politruci siri z Medii a nestydi se zneuzivat ani 50 let starou mrtvolu nez polozit i za svou pravdu zivot?? Je zrejme ze lehat si na koleje dnes uz nestaci!!

boxer ( 20. ledna 2019 13:44 )

77fugas: Voliči STOP09 to asi taky moc nevytrhnou !!

vilda696 ( 20. ledna 2019 13:28 )

To nejsou bojovníci za pravdu ,to jsou psychopati ,včetně palacha!

77fugas ( 20. ledna 2019 12:41 )

Tak určitě! Voliči Zemana a Babiše jsou tahouni české ekonomiky!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud