Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Mynář brání kontakty se soudci: „Tuto činnost jsem dělal, dělám a budu dělat,“ vzkazuje

Autor: ČTK - 
9. ledna 2019
16:59

Hradní kancléř Vratislav Mynář na schůzky se soudci chodil s vědomím prezidenta Miloše Zemana. Odmítl, že by se je pokoušel ovlivnit. Stejně jako při schůzkách s politiky či řediteli firem šlo podle něj o seznámení dotyčného se stanovisky, postoji a postupy prezidenta. Mynář to řekl ve videu, které umístil na hradních stránkách. Schůzky Mynáře se soudci ve věcech, které se dotýkají Hradu a Zemana, kritizují někteří zástupci opozice. Kancléř by podle nich měl ve funkci skončit. TOP 09 chce věc projednat ve Sněmovně.

Týdeník Respekt v pondělním vydání uvedl, že Mynář opakovaně kontaktoval soudce různých soudů. S ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem tak probíral služební zákon, který prezident kritizoval, a případ Lesní správy Lány. „Kancléř Vratislav Mynář na první schůzce naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi ve věci služebního zákona líbilo,“ řekl Šimíček týdeníku. Odmítl, že by na něj schůzky měly vliv, a odkázal se na své hlasování. V obou případech Ústavní soud rozhodl v neprospěch Pražského hradu.

Týdeník uvedl, že Mynář oslovil soudce i v jiných případech. Dopis s otázkou ve věci Plzeňské teplárenské adresoval bývalému předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi. Ten skutečnost, že mu Mynář dotaz poslal, označil za zvláštní. Kancléř se údajně snažil kontaktovat také ústavního soudce Jana Filipa v záležitosti zákona o střetu zájmu, takzvaného lex Babiš. Mynář loni volal také předsedovi Městského soudu v Praze Liboru Vávrovi, aby se ho zeptal na rozhodnutí o vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA.

Podle Mynáře není pravda, že by se soudce snažil ovlivňovat. „Při výkonu funkce mluvím se soudci, politiky, ministry, řediteli státních i privátních firem či institucí. S vědomím pana prezidenta dotyčné seznamuji s jeho stanovisky, postoji, postupy v dané věci,“ řekl kancléř. Je přesvědčen, že pokud Zeman podá ústavní žalobu, je legitimní, aby s jeho postoji a stanovisky seznamoval všechny, kteří s danou věcí mají co do činění. „Jenom blbec rodu novinářského může úmyslně zaměnit seznamování s postoji s ovlivňováním. Tuto činnost jsem dělal, dělám a budu dělat, ať se to pisálkovi líbí či nikoliv,“ dodal.

Kontakty Mynáře se soudci se nelíbí některým opozičním politikům, tlak kancléře na soudce je podle nich nepřípustný a měl by ve funkci skončit. Kritizoval ho třeba předseda Pirátů Ivan Bartoš nebo zástupci TOP 09 a STAN. TOP 09 požaduje, aby se věcí zabývali poslanci na řádné schůzi Sněmovny. Zabývat by se tím měl ve čtvrtek organizační výbor Poslanecké sněmovny.

blackhole1 ( 11. ledna 2019 17:45 )

Vyjadřovat se v této žumpě lidské spodiny diskutujících, (až na pár výjimek) k čemukoliv je jako házet perly..... S. V. I. N. I. M

.tg.bb ( 11. ledna 2019 08:21 )

Česká šlechta jako vyšitá, na Hradě jako doma - Vratislav z Osvětiman a Lán.

osinek ( 10. ledna 2019 07:45 )

Svatá pravda zemanbureš;Je to neskutečná ostuda, když v sídle českých králů vegetují ti dva dářečci a jejich šašek mekta Ovčáček Co ti dva típci na Hradě pohledávají?přesně Zemanbureš- nemocnému emanovi to již moc nemyslí,na některých fotkách Zeman připomíná muže s demencí A ten darebák Mynář, proflákly podvodník, který nedostal bezpečnostní prověrku nemá na Hradě co pohledávat!!! Je dobré, že již několik parlamentních stran (TOP 09, Starostové a nezávislí, Piráti)) návrhují, aby Poslanecká Sněmovna projednala ty Mynářovy lumpárny a požadovala jeho okamžitý vyhazov Když Zeman přihlíží skandálnímu jednání Mynáře,a Babiš se tváří, že o nic nejde, musí zasáhnout Sněmovna.Mynář nesmí ovlivňovat soudce Je nejvyšší čas uštědřit těm drzým típkům diskreditujícím Česko pořádnou lekci

svobodneforum ( 10. ledna 2019 00:40 )

Tomu nevěřte. To jen hraje, až jednou zmizí ochránce Zeman, on půjde na Západ a napakovaný. Zeman je okresní formát, to jen opakuji od článku k TOP po -marmat-

svobodneforum ( 9. ledna 2019 23:27 )

Vratislave. Tobě jednou ten přihlouplý posměch z ksichtu zmizí. To si piš.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud