„Snažil se ovlivňovat soudce v zájmu Hradu.“ Senátor podal na Mynáře trestní oznámení

Autor: ČTK, nkov - 
23. ledna 2019
16:40

Senátor Václav Láska (SEN 21) podal trestní oznámení na hradního kancléře Vratislava Mynáře. Podle politika se Mynář opakovaně dopustil trestného činu zasahování do nezávislosti soudu. Láska, který v oznámení vychází z aktuálních článků a rozhovorů se soudci v médiích, informoval o svém postupu v tiskové zprávě.

Advokát a bývalý policejní vyšetřovatel Láska v oznámení uvedl, že Mynář „opakovaně působil na soudce v úmyslu ovlivnit jejich rozhodnutí tak, aby porušili své povinnosti a nerozhodli podle zákona a pravidel spravedlivého procesu, nýbrž aby rozhodli tak, jak si přeje prezident České republiky“.

„Byť Vratislav Mynář tvrdí, že daného jednání se dopustil na pokyn či s vědomím prezidenta ČR, tedy osoby, která nemůže být trestně stíhána za daný skutek, nijak tato skutečnost nevylučuje či neomezuje trestněprávní odpovědnost Vratislava Mynáře,“ poznamenal senátor.

V oznámení, které adresoval Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1, Láska vyjmenoval Mynářovy aktivity ve vztahu k soudci Ústavního soudu Vojtěchu Šimíčkovi ve věci služebního zákona a v kauze Lesní správy Lány či vůči předsedovi pražského městského soudu Liboru Vávrovi v případu vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Zmínil také tvrzení bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy, že po něm Mynář vyžadoval informace ke kauze Plzeňské teplárenské.

Nepřípustné jednání 

Tomu, kdo působí na soudce v úmyslu, aby soudce porušil své povinnosti v řízení před soudem, hrozí podle trestního zákoníku půl roku až tři roky vězení.

K ovlivňování soudců Hradem se v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál vyjádřil také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle něj bylo „nepochybně nepřípustné“, že pracovník Kanceláře prezidenta republiky kontaktoval soudce a snažil se mu „vsugerovat nebo jiným způsobem nastiňovat představu, jak má být rozhodnuto“. „Mám pocit, což mě tedy dost udivuje, že si to na Hradě vůbec neuvědomili. Že mají pocit, že jaksi jednali lege artis, a to je trochu smutná skutečnost,“ podotkl Rychetský.

Prezident Miloš Zeman už dříve uvedl, že jeho vlastní doporučení Baxovi nebyla ovlivňováním, ale vyjádřením názoru. Mynáře se zastal s tím, že na schůzky se soudci ho vysílal sám. K žádnému ovlivňování podle prezidenta nedošlo.

S postojem Hradu nesouhlasí Soudcovská unie. Vydala prohlášení, v němž vyzvala představitele výkonné moci, aby dodržovali právní řád a principy dělby moci. „Stejně jako jsou soudci povinni odmítnout jakýkoli zásah do rozhodování, je povinností představitelů státu tyto zásahy nečinit. Porušování uvedených zásad ohrožuje rovnost občanů České republiky před soudem a jejich právo na spravedlivou soudní ochranu,“  uvedlo profesní sdružení.

Video  Mynář: Se soudci jsem v kontaktu s vědomím Zemana. Pospíšil je v šoku: „Nepřijatelné!“  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jjusa ( 24. ledna 2019 19:38 )

Je mi to k smíchu copak soudci nestudovali dost let na to aby věděli co mají dělat a jak rozhodovat?I kdyby jim řekl přímo prezident jak mají rozhodnout,budou rozhodovat podle něho?Tak potom to jsou soudci zkorumpovaní a podplatitelní.Myslela jsem že soudci rozhodují podle práva a §,nebo rozhodují jenom jak jich napadne?Tak to není třeba potom studovat a mohou rozhodovat jen podle toho jak si přeje prezident A senárotovi se to nelíbí a to zase až teď kdy hledají jak by se zbavili nejen Babiše ale zároveň i hradu

tomik007 ( 23. ledna 2019 22:46 )

NASTESTI - mu nemuzou sebrat provjerku

hradnisamohonka ( 23. ledna 2019 21:15 )

Smutné je že čím dál větší levárny z Hradu i soudruha konfidenta Bureše jsou už brány jako běžný a normální standart.

PPP150W ( 23. ledna 2019 21:13 )

Průšvih má už teď, protože se bez prověrky seznamuje s utajovanými informacemi. Kenže když sam prezident tyto informace sám troubí do světa, tak ji v podstatě Mynář ani nepotřebuje

PPP150W ( 23. ledna 2019 21:09 )

Vy jste komik. Soudy za bolšounů rozhodovaly jak strana nařídila. Asi jste žil v té době jinde. Nebo jste nežil?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud