„Vrak spojí dva protější domy, takže se přes něj bude dát přejít z jedné strany na druhou,“ uvedl Černý. Investor, společnost SEN development, čeká na dokončení stavebního řízení. Pokud stavební úřad vydá souhlas se stavbou, mohly by práce začít letos, uvedl web.

Stavbu má na starosti studio Black'n Arch, ve kterém Černý působí. Podobu domů navrhl jeho kolega, architekt Tomáš Císař. Černý uvedl, že si myslí, že stavba bude hotova „do nějakých dvou let“.

Majitel společnosti SEN development Eugen Roden chce v budovách zřídit byty a kanceláře a domy chtěl připomenout historii továrny Kolben, která stála nedaleko. „David Černý si začal hrát s myšlenkou vrátit se do doby průmyslníka Emila Kolbena a pozdější továrny ČKD Lokomotiva. Nápad se mi líbil, protože málokdo si ještě vzpomíná, že v továrně se vyrobilo přes 8000 lokomotiv,“ uvedl Roden.

Pro Černého to nebude první architektonická práce. Před časem dal v Praze podobu infocentru s roboticky obsluhovanou restaurací u metra Nové Butovice. Dvoupatrové centrum nazvané Cyberdog má podobu sedícího psa a bylo otevřeno koncem roku 2018.

Entropa, kůň i tank

Do povědomí veřejnosti se Černý dostal ale i jinými objekty. Jedním z nich byla kontroverzní plastika Entropa, kterou na zakázku českého předsednictví instaloval v roce 2009 bruselském sídle Rady EU. Dílo zobrazovalo stereotypy spojované s jednotlivými zeměmi evropské sedmadvacítky a vzbudilo nejen ohlas celé Evropy, ale vyvolalo i diplomatické stížnosti. V roce 1991 Černý přemaloval na Smíchově sovětský tank z druhé světové války na růžovo, na přelomu 90. let zavěsil Černý v paláci Lucerna za nohy koně a posadil mu na břicho sv. Václava. Záhy začala po žižkovském vysílači šplhat jeho olbřímí černá mimina.

Fotogalerie
3 fotografie