Začala jim štafeta týdenních jarních prázdnin. Na rozdíl od Vašíka si dnešní návštěvníci hor přijdou sice na lepší služby, ale jedna věc zůstala od natočení filmu v roce 1977 stejná. Vysoké ceny… Jako filmová maminka Vaška si asi hodně lidí řekne: „Taky to bude stát moc peněz.“

Vašíkovy jarní prázdniny natočila režisérka filmu Marie Poledňáková ve Špindlerově Mlýně. Do něj se z Prahy tehdy hodně jezdilo vlakem s přestupem na autobus v Rokytnici nad Jizerou. „Cesta rychlíkem 2. třídy stála asi 41 korun (tehdy Kčs, tedy korun československých). Z dnešního pohledu je to směšná cena, ale při porovnání s tehdejším platem to bylo hodně peněz,“ zabrousil do historie cen vlakové dopravy mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Fotogalerie
9 fotografií

Ubytování v průměrném rekreačním zařízení ve Špindlerově Mlýně stálo v době vzniku filmu kolem 25 Kčs na osobu. Vašek a jeho maminka bydleli ve filmu v hotelu Sněhurka, který byl ve skutečnosti jednou z odborářských podnikových chat. „Zaměstnance stál pobyt na ní za den sedm korun. Pokoj vypadal stroze. Na podlaze lino, nábytek z dřevotřísky, společná sociálka,“ popsal podmínky ubytování Jiří Štědrý (61), který na chatě, kde se natáčelo, pracoval v 80. letech jako vedoucí zařízení a později byl i její majitel. Z původní podoby na ní skoro nic nezůstalo. Objekt prošel rekonstrukcí a modernizací a dnes je z něj tříhvězdičkový hotel s cenou ubytování od 750 korun na osobu.

A na kolik vyšel před 30 lety lyžařský vlek? „Tehdy bylo jen jednotlivé jízdné v ceně tři koruny a trhaly se lístečky,“ zavzpomínal ředitel skiareálu Špindlerův Mlýn Jiří Beran.

Ceny v roce 1977 a dnes…
Ceny v roce 1977 a dnes…
Autor: abl

Přírodní sníh nikde, ale... V Krkonoších začali zasněžovat! Kdy bude první lyžovačka?

Dovolená v létě, v zimě – Krkonoše

Češi brali sjezdovky útokem: Tisíce lidí zaplavily Krkonoše i Orlické hory