Úterý 30. dubna 2024
Svátek slaví Blahoslav, zítra je Svátek práce
Polojasno 24°C

Putinova další milenka? Spolužačka Irina ovládne nejvyšší soud

Aktualizováno -
17. dubna 2024
13:14
Autor: mav - 
3. dubna 2024
05:00

Vladimir Putin se v nejvyšší politické pozici Ruska obklopuje svými důvěrníky, dávnými kolegy a přáteli, ať už ze studií, působení v tajné službě KGB nebo pak na petrohradské radnici. Jediným kandidátem na pozici předsedy nejvyššího soudu byla jeho spolužačka z ročníku na leningradských právech, senátoři ji teď jednomyslně odsouhlasili.

Nejprve 1. dubna nejvyšší kvalifikační kolegium soudců doporučilo Irinu Podnosovovou jmenovat do čela ruského nejvyššího soudu, jemuž dosud místopředsedala, jak informovala agentura Interfax. Předseda celoruské komise soudců Nikolaj Timošin uvedl, že kolegium rozhodlo jednomyslně. „Nezbývá než vám popřát úspěch,“ dodal.

Výběrové řízení na post předsedy Nejvyššího soudu Ruské federace bylo vyhlášeno 1. března po smrti Vjačeslava Lebeděva (†80), který ruský nejvyšší soud vedl už od roku 1989 (do roku 1991 Nejvyšší soud Ruské socialistické federativní socialistické republiky v rámci Sovětského svazu). Podnosovová byla jediným kandidátem na jeho post, pročež ji už týden před ukončením konkurzu označil list Vedomosti za „nejpravděpodobnějšího kandidáta“.

Předsedu/předsedkyni jmenuje Rada federace - horní komora ruského parlamentu. Podle serveru RBK se zúčastnili takřka všichni senátoři (167 ze 178) a získala všechny jejich hlasy. Senátoři tak činí na návrh prezidenta. A právě k Vladimiru Putinovi má soudkyně velmi blízko.

14:03
Dnes

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Rusky, kterou cizinecká policie loni v říjnu na ruzyňském letišti nepustila do Česka. Pětaosmdesátiletá žena mířila do Mariánských Lázní, kde se chtěla na doporučení lékaře věnovat rekonvalescenci. Vstup do země jí znemožnila opatření přijatá po ruské invazi na Ukrajinu, podle kterých jsou cesty Rusů do Česka za turistikou, kulturou nebo sportem potenciální hrozbou. Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou.

Žena přiletěla do Prahy z Londýna, kde žije 25 let. Ve stížnosti uvedla, že jako „stará nemocná žena“ sotva může představovat jakékoliv ohrožení. Situaci zároveň označila za tragikomickou, protože na Letišti Václava Havla sice ruští občané „narazí“, avšak přes pozemní hranici se z jiného státu EU dostanou do ČR bez obtíží. Ruska doplnila, že s invazí na Ukrajinu nesouhlasí, a sama je tak obětí války. Je prý postihována za to, že se kdysi narodila na území, kde už dlouho nežije.

ÚS připomněl, že neexistuje základní právo cizince vstupovat na území Česka. Odkázal také na vládní nařízení, které podmínky vstupu na území ČR upravuje, přičemž nestanovuje žádnou výjimku pro lázeňský pobyt či turistiku.

13:19
Dnes

V ČR v dubnu 2024 fungovalo 14.776 společností s alespoň částečným ruským vlastnictvím, o sedm procent méně než před dvěma lety. Rusové jsou stále jedni z nejčastějších zahraničních vlastníků firem v Česku, ačkoli jim podnikání v EU znesnadňují sankce kvůli ruské agresi na Ukrajině. Podobně je tomu i u firem s běloruskými vlastníky, kterých je v ČR 1332. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

„Navzdory hospodářským sankcím, které znesnadňují podnikání Rusů v EU, se počet těchto firem v posledních dvou letech snižuje jen velmi pomalu. V některých případech jsou vlastnické vazby tak komplikované, že konečného vlastníka není možné indentifikovat, takže skutečný počet může být ještě vyšší. Z toho, co dohledat lze, víme, že čistě ruské vlastnictví má v ČR 10.757 společností,“ uvedl Jan Cikler, analytik aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje datové přehledy o finančním zdraví firem.

Většina Rusy vlastněných firem je ve třech odvětvích. V odvětví obchodu jich podniká 4897, v odvětví nakládání s nemovitostmi 4457 a v profesních, vědeckých a technických činnostech 1703.

12:25
Dnes

V Tambovské oblasti ve středním Rusku lidé přivezli do výkupu železa průzkumný dron Orlan-10, informoval telegramový kanál Baza. Drony se po zimě našly také v Moskevské oblasti. Zaměstnanci sběrných surovin v Pervomajském okrese kvůli příjmu neobvyklého zboží zavolali policii a pyrotechniky. Úřady se snaží zjistit, jak se dron k těmto lidem dostal. Po vyšetřování ho pošlou do Moskvy.

Server The Moscow Times k tomuto případu napsal, že Orlan-10 patří k nejnovějším ruským bezpilotním letounům. Vyrábí ho petrohradské Speciální technologické centrum (STC) a je určen hlavně k průzkumu a sledování. Na začátku ruské invaze na Ukrajinu ministerstvo obrany v Moskvě informovalo, že armáda ho používá i v útočné variantě.

Kolem deseti dronů se našlo v lesích v Moskevské oblasti, když tam odtál sníh, informoval v neděli server The Moscow Times. Ministerstvo obrany kvůli tomu vyzvalo občany, aby byli bdělí. „Na milovníky přírody mohou čekat nepříjemná překvapení: místo prvních květů můžete narazit na rozmrzlý dron,“ vzkázal lidem resort obrany. Tyto „ptáčky“ podle nich zneškodnily prostředky elektronického boje.

Zobrazit celý online

Irina Leonidovna Podnosovová se narodila ve Pskově v západním Rusku 29. října 1953. V letech 1970-1975 studovala Právnickou fakultu Ždanovovy leningradské státní univerzity - přesně v téže době jako Putin.

„Studovala ve stejném kurzu jako ruský prezident Vladimir Putin,“ uvádí státní tisková agentura TASS. „Kurz sestával ze sta lidí,“ uvádí Putin ve svém životopise na webu Kremlu (a dodává, že na práva šel už se záměrem vstoupit do KGB). 

Podle deníku Kommersant má Podnosovová diplom z právní vědy (jurisprudence), budoucí agent KGB a pak prezident se specializoval na mezinárodní právo. Média neuvádějí, nakolik k sobě měli tehdy - nebo i později - blízko.

Všichni vědí, kdo za ní stojí

Během svého působení ve funkci soudkyně stála Podnosovová v čele Leningradského oblastního soudu a druhého odvolacího soudu s obecnou působností. V roce 2020 se stala místopředsedkyní ruského nejvyššího soudu. Kommersant tehdy s odvoláním na své zdroje psal, že Podnosovová je považována za vlivnou osobu, „protože každý chápe, kdo za ní stojí“.

V roce 2020 psaly právnické servery, že má syna, který je rovněž právník - tehdy pracoval v advokátní kanceláři AB EPAM, jedné z největších a nejrespektovanějších v Rusku. Působil v petrohradské pobočce a specializoval se na trestní právo. Nyní už má Jegor Podnosov s partnerem vlastní kancelář.

Funkční období předsedy je šestileté a může se opakovat víckrát. Nejvyšší soud má formálně sídlo v Petrohradě, ale ještě se v praxi nepřestěhoval z Moskvy. Podobně jako Česká republika, i Ruská federace má vedle nejvyššího soudu coby vrcholu justice ještě ústavní soud, který řeší ústavnost.

Video  Pavlův poradce a exvelvyslanec Kolář o Putinovi, válce na Ukrajině i vulgarismech svého syna  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

annar annar ( 17. dubna 2024 23:39 )

👍👍👍

Uživatel_5650027 ( 17. dubna 2024 18:38 )

Plesku už zase recykluješ článek! Není na výplaty elévů???

Romanoo ( 17. dubna 2024 16:08 )

My tady vyčítáme Putinovi , že si dosazuje své přátele a Fiala tam natáhl půlku Brna , to je mazec co? Přece si tam nebude tahat své nepřátele , to je zase článek .

Uživatel_5347357 ( 3. dubna 2024 17:15 )

Rád bych věděl, který z našich politiků po r. 89 žádnou milenku neměl. Od Havla počínaje, po mnoho našich poslanců, ministrů a předsedů vlád konče (senátory už nepočítám, ti mají co dělat udržet moč). Ale s tím Putinem to naší propagandě moc nevychází, on už je přeci podle zaručených zpráv opravdu dávno mrtev, tak paní Irina už milenkou nemůže být ani kdyby chtěla!!!!

Uživatel_5634767 ( 3. dubna 2024 16:23 )

To nemůže být Putin, má na fotce vydulou ošklivou pusu, teď jako dědek vypadá tedy lépe a má jinou pusu.

Zobrazit celou diskusi