Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

Na Ukrajinu míří zbrusu nová bomba z USA! U dodávek munice z Evropy se ale vyskytl problém

Autor: ČTK, swp - 
31. ledna 2024
09:36

Na Ukrajinu by mohla už ve středu dorazit první dodávka nových střel od americké firmy Boeing, které zatím nemá ve výbavě ani armáda Spojených států. Ukrajina bude první zemí, která systém použije v boji, nová technologie doplní její arzenál zbraní delšího doletu, řekly webu Politico čtyři informované zdroje včetně dvou amerických činitelů.

Plán poskytnout zbrusu novou zbraň ohlásilo americké ministerstvo obrany už loni v únoru. Systém s názvem Ground-Launched Small Diameter Bomb, což lze přeložit jako „bomba s malým průměrem odpalovaná ze země“, však bylo potřeba otestovat, což zabralo několik měsíců. Po úspěšném ukončení testů nyní střely míří na bojiště, píše Politico.

Zpráva přišla v době, kdy Pentagon kvůli průtahům v Kongresu už měsíc nemá peníze na další vyzbrojování Ukrajiny bránící se ruské agresi. Dodávky nové zbraně však vychází z dohody, kterou vláda s Boeingem uzavřela už loni.

Zasahuje cíle až do 150 kilometrů

Systém vyvinutý americkou společností ve spolupráci se švédskou firmou Saab umožňuje zasahovat cíle ve vzdálenosti zhruba 150 kilometrů. Sestává z naváděné nálože o hmotnosti lehce přes 100 kilogramů, která je připevněná k raketovému motoru a vysílaná z pozemních odpalovačů, uvádí Politico.

Jeden z nejmenovaných zdrojů označil zbraň za významný nový nástroj pro Ukrajinu, která se aktuálně potýká s nedostatkem munice. „Dává jim to schopnost hlubších úderů, kterou neměli, doplňuje to jejich dalekonosný arzenál,“ uvedl americký činitel. „Je to jenom další šíp do jejich toulce, který jim umožní dělat víc,“ dodal.

Problematické dodávky munice

Zahraničním dodávkám munice na Ukrajinu přitom mnohdy brání i nedostatečná kompatibilita mezi municí a zbraněmi od jednotlivých výrobců, upozornil deník The Wall Street Journal (WSJ). Uvedl také, že plán, podle kterého měla na Ukrajinu přes Británii plynout munice z Japonska, nevyšel, což mohla způsobit právě nemožnost sladit munici s dělostřeleckými systémy.

Japonsko uplatňuje zákaz na vývoz zbraní do zemí zapojených do válečných konfliktů. V prosinci ale svá pravidla ohledně vývozu rozvolnilo a oznámilo, že u zbraní vyráběných v Japonsku pod licencí z cizích zemí umožní jejich export do těchto států. To dalo vzniknout iniciativě, kdy měla japonská společnost vyrobit vysoce žádané dělostřelecké granáty ráže 155 milimetrů a dodat je do Británie s tím, že Londýn bude mít možnost je posléze poslat na Ukrajinu.

Po přezkoumání, zda by mohla britská armáda používat munici ráže 155 milimetrů japonské společnosti Komatsu, ale Londýn od iniciativy upustil, aniž by došlo na formální návrh japonské straně, zjistil WSJ od nejmenovaných zdrojů. Objem munice, které by Komatsu mohlo Británii dodat, byl podle osob obeznámených s tou problematikou navíc omezený.

Rob Bauer: Rozdíly jsou

Dělostřelecké granáty ráže 155 milimetrů jsou v zemích Severoatlantické aliance považovány za standardizovanou munici, která by měla být použitelná v kombinaci se zbraněmi jednotlivých členských zemí. V praxi ale tato munice a zbraně nejsou vždy kompatibilní, podotkl americký list s tím, že někdy mohou vyvstat bezpečnostní problémy. Bezpečnostní protokoly podle WSJ vyžadují, aby byla munice otestována, než ji lze začít používat v kombinaci se zbraněmi cizích zemí.

„Kombinace střelného prachu a projektilů nejsou vždy zaměnitelné,“ sdělil deníku bývalý důstojník dělostřelectva v americkém námořnictvu Mark Cancian, který nyní působí ve washingtonském Centru pro strategická a mezinárodní studia (CSIS).

Také podle předsedy Vojenského výboru NATO Roba Bauera jsou mezi dělostřeleckými zbraněmi v jednotlivých zemích rozdíly. „V současném systému je každý dělostřelecký systém vyroben trošku rozdílně,“ uvedl Bauer v říjnu během jednoho ze svých projevů.

Výrobci z členských zemí podle něj produkují 14 různých typů systémů využívajících munici ráže 155 milimetrů a další čtyři typy jsou ve vývoji.

Ukrajinci spotřebují tisícovku dělostřeleckých nábojů denně

Zajištění dělostřelecké munice pro Ukrajinu je jedním z klíčových problémů, podotkl WSJ. Ukrajinská armáda podle něj denně spotřebuje asi tisícovku dělostřeleckých nábojů.

Snahy západních států dodat Ukrajině značné množství této munice ale zatím přinesly smíšené výsledky. Zatímco USA podle listu od začátku války na Ukrajině svoji výrobu munice ráže 155 milimetrů zdvojnásobily, Evropská unie je v dodávkách pomalejší a zatím se jí nepodařilo naplnit slib z loňského března, že Ukrajině poskytne milion kusů těchto nábojů.

14:13
Dnes

Ruská vojska dobyla další vesnici v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, Novobachmutivku, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská strana se zatím k ruskému tvrzení nevyjádřila, uvedl server BBC News na svém ruskojazyčném webu.

Novobachmjutivka leží severozápadně od města Avdijivka, odkud ruské invazní síly vytlačily ukrajinské obránce po měsících bojů letos v únoru.

13:22
Dnes

„Polovina německých tanků, které zaútočily na Polsko v roce 1939, byla ve skutečnosti česká. Tedy - jestli Putin získá Ukrajinu, bude silnější. A tehdy budeme mít větší problém,“ varoval Sikorski před možným ruským ovládnutím ukrajinských průmyslových a vojenských kapacit. „Je lepší zastavit Putina na Ukrajině, 500 či 700 kilometrů na východ odtud,“ odpověděl na otázku, zda by mělo smysl poslat na Ukrajinu pozemní vojska.

12:33
Dnes

„Ruský teror je možný jen proto, že máme méně zbraní a rozhodnutí na ochranu života, než má Rusko prostředků na jeho ničení,“ tweetuje prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Každý ví, jak účinné jsou Patriot, IRIS-T, NASAMS, Hawk a další moderní systémy protivzdušné obrany. Potřebujeme je tady na Ukrajině: v Charkově, Dnipru, Oděse, Mykolajivu, Chersonu, Donbasu a dalších městech, která trpí ruskými útoky. Každý vůdce, každý stát, každý velvyslanec, který nám nyní pomáhá s protivzdušnou obranou, je nejen ochráncem života, ale také tím, kdo snižuje pokušení Ruska vést válku. Čím méně toho Kreml dosáhne terorem, tím více bude mít zájem usilovat o mír. Musíme k tomu Rusko společně donutit,“ apeluje prezident.

Zobrazit celý online

Video  Pavel varoval před únavou z války na Ukrajině. Konflikt na Blízkém východě rozděluje svět  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa