Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Rázná odpověď na ruské jaderné hrozby. USA po letech rozmístí zbraně v Evropě

Autor: ČTK - 
27. ledna 2024
09:10

Spojené státy se poprvé po 15 letech chystají rozmístit v Británii jaderné zbraně, napsal britský list The Telegraph. Washington se podle něj tak rozhodl kvůli rostoucí hrozbě ze strany Ruska.

Jaderné hlavice, které jsou třikrát silnější než bomba shozená na Hirošimu, budou podle listu dodány na základnu britského letectva Lakenheath v hrabství Suffolk na východě Anglie. The Telegraph se v této souvislosti odvolává na smlouvy Pentagonu.

„Nezveřejněné dokumenty v databázi veřejných zakázek amerického ministerstva obrany odhalují plány na 'jadernou misi', která se 'v nejbližší době' uskuteční na základně britského Královského letectva (RAF) Lakenheath,“ píše The Telegraph. Konkrétně by se mělo jednat o taktické jaderné pumy B61-12, které lze zavěsit na stíhací letouny.

Rozmístění zbraní se podle listu uskuteční v rámci programu NATO na „rozvoj a modernizaci jaderných základen“ v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.

10:44
Dnes

Bývalí vysocí úředníci ministerstva obrany Ukrajiny podezřelí ze zpronevěry finančních prostředků na vojenské dodávky byli oficiálně obviněni a budou postaveni před soud, oznámil 17. dubna Státní úřad pro vyšetřování podle listu Kyiv Independent. 

V důsledku ukrajinští vojáci „obdrželi nekvalitní neprůstřelné vesty, které nelze použít v boji, aniž by to ohrozilo jejich životy,“ uvedl úřad. „To vedlo nejen ke ztrátě 222 milionů hřiven (133 milionů Kč) z prostředků státního rozpočtu, ale také k podkopání obranyschopnosti země, ohrožení životů a zdraví personálu ozbrojených sil,“ uvedl úřad.

10:07
Dnes

Nejméně osm lidí zahynulo a 18 bylo zraněno při ruských vzdušných úderech na Černihiv, zvýšil bilanci starosta města. Záchranné práce pokračují.

9:35
Dnes

Za poslední den ztratil protivník 710 lidí, 4 tanky, 18 obrněných vozidel, 2 drony a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

Zobrazit celý online

Britské ministerstvo obrany se k věci odmítlo vyjádřit s tím, že v souladu s „dlouhodobou politikou Spojeného království a NATO nepotvrzuje ani nevyvrací přítomnost jaderných zbraní na daném místě“.

V poslední době zazněly z USA i Británie výzvy, aby se Spojené království připravilo na možnou válku mezi silami NATO a Ruskem.

Tento týden náčelník britského generálního štábu Patrick Sanders uvedl, že Británie v současnosti nedělá dost pro to, aby byla schopná se bránit při potenciálním budoucím konfliktu s Ruskem. Kritizoval škrty ve financování armády i nedostatečnou připravenost obyvatelstva. Ačkoliv počet zájemců o službu v profesionální armádě je podle něj nyní nejvyšší za posledních šest let, britská armáda má něco přes 74.000 členů, což je o 28 procent méně než před 12 lety. Podle Sanderse by na lepší připravenost armády bylo zapotřebí nejméně 45.000 rezervistů. Kancelář předsedy vlády Rishiho Sunaka však vyloučila, že by se Británie chystala zavést povinnou vojenskou službu.

Šéf sekce námořnictva Pentagonu Carlos Del Toro vyzval Spojené království, aby vzhledem k nynějším hrozbám „přehodnotilo“ velikost svých ozbrojených sil.

Downing Street současnou výši výdajů na obranu ovšem hájí a uvedla, že Británie byla díky své „vojenské síle partnerem, kterého si Washington vybral“ při úderech proti šíitským povstalcům Húsíům v Rudém moři.

Video se připravuje ...
Další videa