Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

Putin se připravuje na jadernou válku. S výcvikem pomáhá nová technologie

Autor: jmr, swp - 
27. ledna 2024
05:00

Vladimir Putin údajně plánuje použít novou technologii k simulaci jaderné války. Ruský prezident dal vyvinout novou metodu simulující dopad atomové bomby a nyní ji využije v sérii vojenských cvičení. Kreml přitom začal hrozit, že úroveň násilí na Ukrajině ještě posune právě rozpoutáním jaderného konfliktu, píše Daily Mirror.

Experti tvrdí, že za vyvinutí technologie schopné simulovat následky jaderných explozí je zodpovědná Chrulevova vojenská akademie v Petrohradě. Podle státní zpravodajské agentury TASS tvrdí patentní dokumentace, že „účelem modelu je simulace jaderného útoku – šokového efektu, záblesku světla a atomového hřibu pozemní jaderné exploze.“ Noviny The Moscow Times zase uvedly, že bude vynález použit k „výcviku radiačních, chemických a biologických výzvědných jednotek určit parametry epicentra jaderné exploze.“

Mezinárodní institut strategických studií obávající se možných následků jaderné války varuje před potenciální připraveností Ruska využít nestrategické nebo taktické jaderné zbraně. „Obzvláště znepokojujícím trendem je ze západní perspektivy ruská víra v to, že jsou schopni dosáhnout a udržet si dominanci v eskalujícím prostředí a vykompenzovat ztráty mužstva a vybavení do míry pro západ nepředstavitelné,“ stojí v prohlášení Institutu.

„Ve své válce s Ukrajinou Rusko použilo strategické a polní jaderné síly k vyslání přímých signálů USA a NATO. Nedávno také v Bělorusku ukázalo, že nestrategické jaderné zbraně (NSNW) vnímá jako užitečný nástroj k zajištění větší kontroly nad svými příhraničními sousedy a navýšení své donucovací síly vůči NATO.“

„Čím více pochopíme o ruské doktríně a armádním myšlení spojeným s NSNW, tím spíš se podaří odradit Rusko od jejich použití. Pochopení Ruska a jeho další odrazování je pro Západ otázkou přežití,“ píše se na konci prohlášení.

16:43
Dnes

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Už dříve úřady zakázaly Navalného Fond boje pro korupci jako extremistickou organizaci, což znamená, že postih hrozí i spolupracovníkům. Většina z nich odešla do exilu, ostatní byli uvězněni, připomněla agentura AFP.

Případy Gabova a Karelina spojila se stupňováním tlaku ruských úřadů na nezávislá a zahraniční média. Po rozpoutání války proti Ukrajině se režim snaží rozdrtit jakýkoliv odpor a umlčet veškerý nesouhlas. Karelin spolupracoval s AP, která nad jeho zadržením vyjádřila „hluboké znepokojení“. Gabov jako nezávislý producent příležitostně spolupracoval s agenturou Reuters.

15:57
Dnes

„Situace na frontě se vyostřila,“ uvedl velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. „Situace se dynamicky měnila - v některých oblastech měl nepřítel taktické úspěchy a v některých oblastech se nám podařilo zlepšit taktické postavení našich jednotek,“ napsal na Telegramu.

Podle Syrského je pro ukrajinská vojska nejsložitější situace západně od Avdijivky a Marjinky, kde se ruské síly snaží prodrat ve směru na Pokrovske a Kurachove.

„Jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny se přesunuly na nové linie západně od Berdyči, Semenivky a Novomychajlivky (...) Celkově nepřítel dosáhl v těchto oblastech určitých taktických úspěchů, ale nepodařilo se mu získat operační převahu,“ uvedl velitel ukrajinské armády s tím, že ukrajinská vojska se ústupem snaží udržet svou bojeschopnost.

15:09
Dnes

Těla dvou utonulých mužů našla v řece Tise sobotu večer hlídka ukrajinských pohraničníků. Vzhledem k vysokým peřejím a silnému proudu se těla podařilo vytáhnout z vody až dnes ráno. Úřady se nyní snaží zjistit totožnost utonulých.

Tisa tvoří částečně hranici Ukrajiny s Rumunskem, Maďarskem a Slovenskem. Přes řeku se podle médií snaží dostat muži obávající se povolání do války proti Rusku. Po invazi ruských vojsk ukrajinské úřady zakázaly mužům od 18 do 60 let cestovat do zahraničí.

Od vypuknutí války jen na úseku, který střeží pohraniční jednotka z Mukačeva, našli těla už 24 mužů, kteří se pokoušeli řeku překročit, uvedl ukrajinský list. Ačkoliv momentálně stav vody v řece klesl, pokoušet se ji přeplavat je mimořádně nebezpečné, a to zejména v noci, kdy plavec může narazit do ostrých kamenů či zbytků stromů, nemluvě o prudkém proudu a nízké teplotě vody, varují pohraničníci.

Zobrazit celý online

Po odvolání ruské ratifikace Úmluvy o všeobecném zákazu jaderného testování Putin údajně plánuje obnovu testování atomových bomb v Arktidě. Také již prý ministru obrany Sergeji Šojguovi přikázal, ať připraví opětovné spuštění zkoušek.

Dále se ruský prezident momentálně vysmívá Západu velkou přehlídkou v Moskvě. Tam vystavuje nejsilnější bombu v historii lidstva – padesáti megatunovou Car-bombu AN602. Toto gesto má být důkazem Putinova odporu k Západu a ukázkou, že ho jejich znepokojení od obnovení jaderných testů neodradí. Jeho dlouhodobý spojenec a šéf Kurčatovova jaderného institutu Michajl Kovalčuk ho podpořil vyjádřením: „Domnívám se, že je to správná myšlenka.“

Video  Kdo má jaderné zbraně a kde jsou rozmístěné? Je čeho se bát?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa