Putinova předvolební cesta do Kaliningradu. Provázelo ji osm letounů NATO, tvrdí Rusové

Autor: ČTK, jmr, swp - 
25. ledna 2024
19:55

Ruské letadlo s prezidentem Vladimirem Putinem na palubě při dnešním letu do Kaliningradu, nejzápadnější výspy Ruska, provázelo osm letounů Severoatlantické aliance, píše ruský server Vojennoje obozrenije, známý také jako topwar.ru. Putin navštěvuje ruské regiony před březnovými prezidentskými volbami.

„Naši bývalí západní partneři zorganizovali důstojný doprovod letadla s ruským prezidentem na palubě. Podle údajů servisu Flightradar24 se schůzky s ruským vůdcem zúčastnilo hned osm letadel NATO z několika zemí,“ napsal server.

Jednalo se podle něj o letadlo radioelektronického průzkumu Beech 350 King Air ALSR francouzského letectva, britský strategický výzvědný letoun Boeing RC-135W Rivet Joint, letadlo včasné výstrahy a řízení NATO Boeing E-3A Sentry, dvě německé stíhačky Eurofighter Typhoon, švédský letoun včasné výstrahy a řízení Saab S100D Argus, švédský letoun radiotechnického průzkumu Gulfstream IV S102B Korpen, a dokonce tankovací letoun NATO Airbus A330-243MRTT.

Švédsko přinejmenším formálně ještě není členem NATO, protože Maďarsko jako poslední z aliančních zemí dosud jeho vstup neschválilo. V úterý souhlasil s členstvím Švédska v NATO turecký parlament. Ratifikaci musí ještě formálně stvrdit svým podpisem prezident Recep Tayyip Erdogan.

Ruský server uvedl, že Putinova návštěva Kaliningradu, načasovaná na ruský den studentstva, je v mnohém symbolická. Připomněl například, že poté, co Putin předloni zahájil válku proti Ukrajině, Západ přerušil prakticky veškeré vztahy s Ruskem, a mimo jiné uzavřel nebe pro ruská letadla. Kaliningradská oblast se tak fakticky ocitla „v nepřátelském obklíčení“. V létě 2022 se litevské úřady několikrát pokusily omezit tranzit po železnici do ruské oblasti pod záminkou, že vlaky přepravují zboží, na které se vztahují sankce. Vilnius sice musel nakonec fakticky kapitulovat, ale není zaručeno, že se o blokádu znovu nepokusí.

17:43
Dnes

Zelenskyj po jednání s papežem prohlásil, že oceňuje veškerou podporu Ukrajině, i tu duchovní. Jednání o míru ve Vatikánu jsou podle něj stále možné. „Pouze Moskva to odmítá, tak jako odmítá i další návrhy na mír,“ uvedl Zelenskyj, který se dnes odpoledne setkal i s italským prezidentem Mattarellou.

16:39
Dnes

Česká armáda zajistí výcvik až osmi ukrajinských pilotů pro letouny F-16. Půjde o 150 hodin leteckého výcviku v hodnotě zhruba 32 milionů korun, který v letošním roce obstará státní podnik LOM Praha. Materiál o výcviku dnes projednala vláda, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo obrany. Jde o součást podpory, kterou Česko poskytuje Ukrajině a jejím ozbrojeným silám v obraně proti ruské agresi.

Piloti se budou cvičit na letouny F-16, které sice česká armáda ve své výzbroji nemá, ukrajinská strana ale projevila zájem i o výcvik na simulátorech a podzvukových letounech L-39. „Pokud se má Ukrajina dál a účinně bránit ruské agresi, potřebuje nejen vojenskou techniku, ale i dobře vycvičené ozbrojené síly včetně těch vzdušných,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podpora Ukrajiny je podle ní ve strategickém zájmu.

16:38
Dnes

Jednání s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem potvrdilo nadstandardní vztahy Česka a Německa. Na závěr své dnešní návštěvy Berlína to řekl český prezident Petr Pavel. Prezidenti se podle něj shodli na většině aktuálních témat, včetně pohledu na Evropskou unii, NATO, válku na Ukrajině, ale třeba i na vztah k Číně. Z Německa zamíří Pavel do Itálie, kde bude ve čtvrtek na konferenci jednat o poválečné obnově Ukrajiny. Hodlá vyzvat k vytvoření obdoby Marshallova plánu.

Pavel se dnes se svým německým protějškem setkal ve Steinmeierově sídle, berlínském zámku Bellevue. Jednání podle českého státníka potvrdilo „nadstandardní úroveň vztahů“ Česka a Německa. „Ale zároveň také shodu ve většině základních témat dneška,“ dodal. Prezidenti mimo jiné společně ocenili výherce studentské soutěže, jejímž tématem bylo 80. výročí konce druhé světové války.

Zobrazit celý online
Putinova návštěva v Kaliningradu se navíc odehrála v době, kdy v Evropě začalo nejrozsáhlejší cvičení NATO od studené války. Aliance se netají tím, že hlavním cílem je nacvičit hypotetické odražení ruského útoku na jednu z evropských členských zemí. Manévry se mají konat i v Polsku a Litvě, které sousedí s Kaliningradskou oblastí, a také na Baltu a v Severním moří, napsalo Vojennoje obozrenije.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zdůraznil, že Moskva nežádala svolení Litvy pro přímý let ruského prezidenta, ale podnikla veškerá nezbytná opatření pro zajištění bezpečnosti hlavy ruského státu. Putinův letoun letěl nad neutrálními vodami a bezpečně přistál na letišti v Kaliningradu, napsal server a připomněl, že Kreml při dřívějším ohlášení Putinovy návštěvy v Kaliningradu zdůraznil, že nejde o žádný signál vůči NATO, ale obyčejnou pracovní cestu do jednoho z ruských regionů.

Video  Ramzan Kadyrov u Vladimira Putina - video publikované 28. 9. 2023.  - VK R. Kadyrova
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa