Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Zataženo, déšť 16°C

Čistky jako za Stalina! Kreml chce odpůrcům války na Ukrajině zabavit majetek

Autor: jmr - 
24. ledna 2024
05:00

Ruský parlament projednává zákon, který by státu umožnil zabavovat majetek lidí usvědčených z pomluvy ozbrojených složek nebo z vybízení k činům podrývajícím státní bezpečnost. Tento krok je přirovnáván k čistkám sovětského diktátora Josefa Stalina ve 30. letech minulého století, se kterou ho též pojí rétorika o „nepřátelích státu“, a mohl by se dotknout tisíců Rusů, kteří vyjádřili odpor vůči Putinově invazi na Ukrajinu. O situaci informuje agentura Reuters.

Kritika „speciální vojenské operace“ Kremlu se v Rusku stala zločinem v podstatě od jejího prvního dne, ale tento nový zákon postihy za ni ještě zpřísňuje. Umožnil by státu kupříkladu zabavit majetek Rusů, kteří opustili zemi a kritizovali válku, ale jsou stále závislí na příjmech z pronajímání svých domů nebo bytů v Rusku.

Navrhovaný zákon by též umožnil zabavování honorářů žurnalistům a výzkumníkům shledaným vinnými z psaní „falešných informací.“ Jde tedy o nejnovější opatření ve snaze Kremlu potřít jakoukoli kritiku války i informace o válečných zločinech páchaných na Ukrajině.
22:01
17. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu online zpravodajství. O válce na Ukrajině a souvisejících událostech vás budeme informovat zase zítra. Prozatím přejeme dobrou noc. 

21:34
17. 5. 2024

Soud v Petrohradě dnes nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů eur (11,4 miliardy Kč). Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Soud rozhodl v arbitrážním sporu, ve kterém figuruje jedna z dceřiných společností ruské plynárenské skupiny Gazprom.

UniCredit v e-mailovém sdělení zaslaném agentuře Bloomberg uvedla, že byla informována o podání žaloby k ruskému soudu v souvislosti s případem ruské společnosti RusChemAlliance, který se týká UniCredit Bank AG se sídlem v Mnichově a UniCredit Bank AO se sídlem v Moskvě. V RusChemAlliance vlastní poloviční podíl ruský plynárenský gigant Gazprom. „Předběžné opatření se vztahuje pouze na aktiva odpovídající tomuto případu, nikoliv na banku UC AO jako celek. Ostatní podrobnosti v současné době prověřujeme,“ dodala banka.

21:09
17. 5. 2024

Obrazem: Ostřelování ukrajinského Charkova

Zobrazit celý online
Předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, a blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina Vjačeslav Volodin návrh pojmenoval „zákon proti ničemům“. „Každý, kdo se snaží zničit Rusko, zrazuje ho, musí být náležitě potrestán a musí zemi splatit škody svým majetkem,“ prohlásil, když podával návrh zákona.

„Je nutné potrestat ničemy, včetně kulturních postav, kteří podporují nacisty a házejí na naši zemi a zapojené vojáky a důstojníky špínu,“ řekl o návrhu zákona, jehož původcem by měl být sám Kreml a který bude pravděpodobně s podporou předních politických stran schválen.  

Video  Mrtví a zranění po útoku na Belgorod: Podle Ruska zabíjely i české raketomety.  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa