Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Prezidentské volby v Rusku: Postaví se odpůrce války na Ukrajině Naděždin Putinovi?

Autor: ČTK - 
25. ledna 2024
21:56

Ruský politik Boris Naděždin, vystupující jako odpůrce války proti Ukrajině, shromáždil 150 000 podpisů, které mu mají umožnit kandidaturu v ruských prezidentských volbách. Uvedl to dnes server Meduza s odvoláním na web Naděždinovy kampaně. V okamžiku zveřejnění informace Naděždina podle jeho webu podpisem podpořilo 158 006 lidí. Klíčová otázka však podle komentátorů zní, zda Naděždina k březnovým volbám pustí ústřední volební komise, která si může najít hodně záminek k vyřazení politika z klání.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina se ve středu vyjádřil, že v Kremlu nepokládají Naděždina za soupeře. Podle zákona by měl Naděždin do 25. ledna shromáždit 100 000 podpisů ruských voličů a komise by je měla obdržet 31. ledna. Platí limit 2500 podpisů z jednoho subjektu federace.

Komise Naděždinovi povolila začít sbírat podpisy na konci prosince. V prvních třech týdnech se podařilo shromáždit pouze 25 000 podpisů. Ale poté, co kandidáta podpořili známí opoziční politici, začal počet podpisů prudce vzrůstat, dalších 75 000 podpisů se podařilo shromáždit během pouhých pěti dnů. Na dalších 50 000 podpisů stačily jen dva dny, dodal server.

O Putinově vítězství v březnových volbách podle komentátorů není pochyb. Ale Naděždin dokázal oslovit lidi tím, že se jako jediný z potenciálních uchazečů vyslovil proti pokračování války, kterou Putin rozpoutal před dvěma lety, a neváhal kritizovat ani samotného Putina, jenž podle něj vede zemi ke katastrofě.

„Sto tisíc zrádců nepomůže,“ napsal proválečný server Cargrad v době, kdy měl Naděždin k dispozici 100 000 podpisů pro svou kandidaturu. Volby v době války jsou podle komentátora užitečné tím, že umožňují „dobrovolné sčítání všech protiválečných, liberálních a prozápadních aktivistů, zkrátka zrádců“, a není k tomu ani zapotřebí policie, stačí prezidentský kandidát Naděždin, který hovoří o ukončení „speciální vojenské operace“ a o „příměří“. Počet podpisů pro Naděždina podle serveru přibližně odpovídá počtu ruských občanů ochotných vystoupit proti režimu, „tedy proti státu“, a dá se prý dokonce říci, že „počet podpisů přibližně odpovídá počtu zrádců“.

Video  Diktátor Kim v Rusku: S Putinem si prošel kosmodrom Vostočnyj.  - Reuters
Video se připravuje ...
17:48
22. 4. 2024

Ruské síly dnes odpoledne zničily v Charkově na východě Ukrajiny televizní věž. Na internetu se šíří videozáznamy, které zachycují, jak se část 240 metrů vysoké stavby hroutí k zemi. Na místě jsou problémy s digitálním signálem, oběti na životě si útok nevyžádal, sdělil šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

16:34
22. 4. 2024

Ruští vojáci dobyli ukrajinskou vesnici Novomychajlivka na východě Ukrajiny, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. „Obtížná situace nás čeká v blízké budoucnosti. Nebude to katastrofální, nenastane armagedon, jak mnozí říkají. Ale od poloviny května nastanou problémy,“ řekl Budanov v rozhovoru pro ukrajinský server BBC. Ruská armáda podle něj provádí složitou operaci.

15:23
22. 4. 2024

Česká republika dnes na jednání unijních ministrů zahraničí v Lucemburku prosazuje svůj návrh na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru. Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je po dvou letech ruské agrese načase. Debata se vedla i ohledně další podpory Ukrajiny, zejména pokud jde o protivzdušnou obranu. K jednání týkajícímu se Ukrajiny se připojili unijní ministři obrany, Česko zastupoval náměstek Daniel Blažkovec.

„Pro mě bylo pozitivní slyšet, že asi deset států výslovně zmínilo Česko a naši muniční iniciativu,“ uvedl Lipavský. „Já jsem za Česko deklaroval, že pokračujeme v podpoře Ukrajiny, zároveň ale musíme mluvit i o širší strategii zadržení Ruska a ruského imperialismu,“ dodal. Ocenil také německou iniciativu, která se snaží získat pro Kyjev velmi potřebné systémy protivzdušné obrany.

Kompletní online

Video se připravuje ...
Další videa