Putinův nástupce? Syn agenta KGB Patrušev si nahrabal v bance, teď je vicepremiérem

Autor: RFE/RL, mav, lig - 
12. srpna 2024
05:00

Ředitel zemědělské banky, ministr zemědělství, nyní už místopředseda ruské vlády - a jak se spekuluje, potenciální nástupce Vladimira Putina. Dmitrij Patrušev (46), syn blízkého prezidentova důvěrníka, si v agrobyznysu vybudoval slušnou kariéru a politické postavení. A také si on a jeho kumpáni díky kontrole státních zemědělských peněz přišli k zajímavým výhodám, píše server Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL).

Nikolaj Patrušev (73) se s Putinem (71) zná od 70. let a patří k nejdůvěrnějším členům prezidentova okolí; a také k těm nejvíce „jestřábím“ a protizápadním. Kariérní důstojník KGB a nástupnické FSB roku 1999 vystřídal Putina, když kvůli povýšení do premiérského křesla opustil funkci ředitele této tajné služby. Na Akademii FSB mimochodem poslal studovat oba své syny, Dmitrije a Andreje.

V roce 2000 Patrušev publikoval památný článek, v němž obhajoval „příchod do nejvyšších pater moci“ takových stálic KGB, jako je on sám a Putin, a odmítal údajné pokusy o jejich „démonizaci“ jako hrozbu pro demokracii. Putina, sebe a spol. označil za „striktní pragmatiky“, kteří nezištně hájí zemi před zahraničními i domácími nepřáteli. „Nová šlechta,“ označil tuto kliku. A ukazuje se, že i tato nová šlechta může být dědičná.

Image u siloviků i veřejnosti

Jelikož ruský prezident nemá (nebo nepřiznává) syna, považují četní odborníci Dmitrije Patruševa za jeho možného nástupce, až skončí Putinova dlouhá vláda. Díky jeho otci Patruševa mladšího uznávají silovici - mocné kruhy představitelů z bezpečnostních a vojenských kruhů kolem Putina. Na druhou stranu k nim však přímo nepatří, veřejnost ho vnímá spíš jako personu z prostředí zemědělského byznysu - což může být plus. „Většinu společnosti - unavenou militaristickou rétorikou a nekonečným honem na nepřátele - nevyděsí jeho ‚frčky‘,“ napsal politolog Abbas Galljamov, který dříve pracoval v Kremlu jako autor Putinových projevů. „Daleko problematičtější je řetěz korupčních skandálů, který se za ministrem táhne, stejně jako jeho image ‚bohatého dítěte‘,“ dodal Galljamov na portálu Poligon.

Dmitrij Patrušev udělal za Putina závratnou kariéru. Ve svých 32 letech se stal předsedou Ruské zemědělské banky, čtvrté největší ruské banky z hlediska čistých aktiv. Ve 40 letech byl jmenován ministrem zemědělství a letos, ve 46 letech, se stal místopředsedou vlády, který dohlíží na zemědělsko-průmyslový komplex, přírodní zdroje a životní prostředí. Pravidelně se účastní kremelských setkání s Putinem.

Jak se na příslušníka „nové šlechty“ v Putinově stále nacionalističtějším, protizápadním a izolovaném Rusku sluší, Patrušev netráví novoroční svátky v zahraničí, ale s blízkými přáteli a rodinou na své dače pár set kilometrů severně od Moskvy v Tverské oblasti, uvedl zdroj blízký Patruševově rodině, který si z bezpečnostních důvodů nepřál být jmenován, pro investigativní redakci Systema z rodiny RFE/RL. 

Partnerčiny majetky

Dům je oficiálně majetkem Patruševovy družky, televizní producentky Mariny Artěmjevové. Ta je také oficiální majitelkou Patruševova sídla u Moskvy a dvou bytů v nóbl obytném komplexu Zolotoj nedaleko Kremlu. Podle odhadů investigativců Systemy oficiálně vlastní majetek v hodnotě v přepočtu přes 700 milionů Kč.

Dača v Tverské oblasti je na poměry ostatních členů Putinovy elity poměrně skromná. Její vlastnické pozadí umožnilo investigativcům Systemy odhalit řadu obchodů a manipulací, od Ruska až po Kapverdy u atlantického pobřeží Afriky. A všechny tyto obchody byly spojeny s Ruskou zemědělskou bankou, která dodnes zůstává v Patruševově moci.

Pozemky za úvěry

V letech 2010-18 byl předsedou představenstva a členem dozorčí rady banky, s povýšením na ministra zemědělství pak předsedal dozorčí radě; nyní coby vicepremiér odpovědný i za zemědělství na ni má nadále vliv. Banka je 100% vlastněná ruským státem, v zemi je čtvrtá či pátá největší. Pod jeho vedením znásobila objem úvěrů pro zemědělské podniky.

Investigace Systemy ukazuje, že peníze neposkytoval tak úplně nezištně. Za jeho vedení například velký holding Agropromkomplektacja získal půjčky 35 miliard rublů (dnes 9,5 miliardy Kč, v tehdejších kurzech podstatně víc). Dnes patří do trojice největších producentů mléka v Rusku a v produkci vepřového je na sedmé příčce. „S Ruskou zemědělskou bankou jsme začali spolupracovat v roce 2006. Ale velký průlom a velký rozvoj našeho podnikání začal v roce 2010 s příchodem nového týmu D. N. Patruševa,“ netajil šéf holdingu Sergej Novikov v rozhovoru pro Argumenty i fakty roku 2020. Například tato štědrá podpora pomohla holdingu překonat epidemii prasečí chřipky roku 2013 - zatímco menší zemědělci vinili úřady, že jim nepomůžou.

Aktiva se však hýbala i opačným směrem. Roku 2013 byla z holdingu vyčleněna firma Korovinskoje, převzal ji podnikatel Andrej Aleškov - dávný spolužák Dmitrije Patruševa (Aleškovi Patruševova banka také jindy pomohla půjčkou, a to na stavbu obytného komplexu v Moskvě). Hlavním byznysem Korovinskoje byl chov skotu - také však firmě patřily idylické pozemky na březích Volhy.

Hned roku 2013 se tam začalo kácet, napřesrok stavět… A od roku 2016 tam stojí dača nynějšího vicepremiéra, totiž jeho družky. Pozemky jim, respektive dalším spřízněným obchodníkům či bílým koním, firma prodala za zlomek reálné ceny. A k sousedním lesům se Patrušev se svými blízkými dostal díky aukci od krajských lesníků, rovněž za příznivou cenu.

Jako správný vlastenec má sice velkorysou daču ve vlasti, ale zahraničí ho také zajímá. Ruská zemědělská banka by měla financovat ruské zemědělství, z nějakého důvodu však investovala také do deseti rezidencí v pětihvězdičkovém resortu na Kapverdách, atlantickém souostroví západně od Afriky. „Patruševova“ banka ji ovládala přes firmu Pimodo registrovanou na Kypru (oblíbeném daňovém ráji ruských podnikatelů). Skuteční vlastníci zřejmě měli dobrý čuch na mezinárodní dění: Tři týdny před propuknutím plnohodnotné invaze na Ukrajinu firmu Pimodo koupila jiná schránková firma z Kypru - nepřímo napojená na výše zmíněný holding Agropromkomplektacja.

„Naši nejlepší kolegové, čest a pýcha FSB, nedělají svou práci pro peníze,“ tvrdil Nikolaj Patrušev ve svém článku o „nové šlechtě“ v roce 2000. „Každý z nich vypadá jinak, ale všechny tyto lidi spojuje jedna velmi zvláštní vlastnost, která je velmi důležitá: Je to jejich smysl pro službu.“ Bere si je jeho syn vicepremiér k srdci?

Video  Putinovi zlí muži: Kdo velí armádě a kdo řídí invazi na Ukrajinu?  - Videohub
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 12. srpna 2024 11:05 )

MAP 2063 Generál Mick Ryan přední válečný a strategický analytik Západu varoval, že Zelenského ofenzíva na Kursk byla nejspíš rozhodující chyba války! Generál Gerasimov včera zasypal Ukrajince u Kursku dosud nevídanou smrští Lancetů, Iskanderů, kluzákových a termobarických bomb. Ruské posily, které z nitra země míří ke Kursku, svou ohromující velikostí naznačují, že Gosudar zřejmě za trest dostal chuť pozřít celou Sumskou gubernii!

Zobrazit celou diskusi