Neděle 5. května 2024
Svátek slaví Klaudie, zítra Radoslav
Oblačno, déšť 21°C

Zemanův protokolář Kruliš pro Blesk: Lánské „akvárium“ stálo pár tisíc! A pomohl nám Prymula

Autor: Vera Renovica - 
2. prosince 2021
05:00

Na covid-19 pozitivní prezident republiky Miloš Zeman (77) nechtěl odkládat jmenování Petra Fialy (57, ODS) premiérem. Před jeho lidmi stál úkol: Jak mít hlavu státu zároveň v izolaci, a zároveň tváří v tvář předsedovi vlády. A tak vzniklo už dnes legendární »akvárko«. Celý proces Blesku exkluzivně v e-mailovém rozhovoru popsal šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš (40).

Umíte popsat, jak jste došli k podobě prezidentova boxu, v němž se setkává s politickými protějšky?

„Po zkušenosti, kdy různí lidé zpochybňovali pravost všeho, co prezident udělal nebo řekl, jsme nebyli příznivci jmenování přes video. Už při předchozích rozhovorech lidé ihned vymýšleli konspirační teorie o dvojnících, střihu atd. Ihned po oznámení pozitivity prezidenta na covid-19 se navíc začaly rojit spekulace, že pozitivní test byla jen zástěrka nějakého prezidentova zdravotního stavu a podobné hlouposti.“

Jak vůbec tehdy reagoval prezident na to, že je pozitivní?

„O své pozitivitě na covid před testem vůbec nevěděl, neměl žádné příznaky a myslím, že se nejvíc těšil na první noc ve své posteli doma v Lánech. Bylo to po téměř 50 dnech v nemocnici a místo toho jej vezli zpět.“

Proč byl vůbec prezident po příjezdu z nemocnice testován, když neměl symptomy?

„To bylo na popud Borise Šťastného (jednatel soukromé pečovatelské firmy, která se o Zemana stará, pozn. red.) – tedy toho pána, který jako pečlivý profesionál začal ještě před příjezdem prezidenta republiky z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) preventivně testovat všechny, kteří v zámku byli nebo tam měli být. I když byli očkovaní, i když neměli žádné příznaky. To vlastně odstartovalo to odhalení (pozitivní test měla mít dle informací Blesku hospodyně, která se o Zemana starala i v nemocnici, pozn. red.), které vedlo k otestování dodnes zcela bezpříznakového pana prezidenta.“

Jaký názor měl na způsob jmenování Miloš Zeman?

„Ani on nechtěl jmenování absolvovat přes video – je to neosobní, zase by to jen rozvířilo spekulace o pravosti, a navíc se objevovaly názory různých komentátorů a »znalců«, že to nemusí být v souladu s Ústavou a pasáží, do rukou prezidenta republiky‘ a mohlo by to být napadeno u Ústavního soudu. A tak jsme vymysleli řešení, které pravidla izolace neporuší, protože pan prezident nepřijde s nikým do přímého kontaktu. Zámek Lány byl hermeticky oddělen na část ‚veřejnou‘ a část privátní. Vybudování tohoto proskleného prostoru zasahujícího do Hudebního sálu řešilo vlastně vše, co jsme potřebovali.“

Už pak nebyly žádné konflikty s hygienou? I hlavní hygienička Pavla Svrčinová tvrdila, že prezident musí v souladu s pravidly do izolace.

„Hygienická stanice si stále trvala na svém, že to není možné, a že žádné výjimky nelze udělit. My ale nechtěli žádnou výjimku. Pan prezident prostě chtěl dát tomuto ceremoniálnímu aktu maximální možnou vážnost a svůj osobní kontakt, i přes svou pozitivitu na covid.“

Proč se to nakonec změnilo?

„Myslím, že se vše zlomilo až vyjádřením Romana Prymuly (epidemiolog, exministr zdravotnictví, Zemanův poradce, pozn. red.), který uvedl, že pokud bude prostor pro prezidenta republiky oddělen včetně stropu, pan prezident i všichni ostatní ‚za sklem‘ budou mít respirátory FFP3, v místnosti bude minimum osob, všichni očkovaní a testovaní těsně před vstupem metodou tzv. semikvantitativního testu (speciální přesnější druh antigenního testu, pozn. red.), lze to považovat za izolaci a splňuje to všechny požadavky nařízení. Nakonec to uznala i paní doktorka Svrčinová. Do karantény přitom nemusí očkovaní, ani pokud s nakaženým žijí ve společné domácnosti (jen pokud mají příznaky, musí na test, pozn. red.), a prezidentu republiky bylo nejprve upíráno právo jmenovat premiéra takto bezkontaktně.“

Mezi nápadem a konstrukcí toho »boxu« asi neuplynulo moc času. Jak složité bylo sehnat někoho, kdo toto vyrobí?

„Složité bylo v pátek odpoledne před víkendem (jmenování Petra Fialy bylo v neděli 28. listopadu, pozn. red.) sehnat takto velká plexiskla, ale podařilo se to přes jednu pražskou firmu, která je měla skladem. Nechali otevřeno déle, abychom k nim stihli dojet. Tady musím smeknout před prací hradního odboru servisu a pana truhláře z lánského zámku, kteří společně prakticky přes noc a během jednoho víkendového dne tuto ‚místnost‘ vytvořili. Nevyráběla to žádná externí firma. Místnost plní perfektně svůj účel a bude na místě jen tak dlouho, dokud potrvá izolace pana prezidenta.“

Kolik takový box stojí?

„Plexiskla stála jednotky tisíc. Zbytek vyráběli zaměstnanci Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu.“

Jak je s tímto řešením spokojen prezident? Nestěžuje si tam třeba na něco? Třeba, že tam je málo vzduchu apod.?

„Vždy zůstávají otevřené dveře do chodby prostor pana prezidenta, takže je v prostoru normální teplota.“

Jednání s ministry netrvají déle než 30 minut. Proč tomu tak je? Potřebuje pak prezident odpočívat?

„To není tak úplně pravda – s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem jednali více než hodinu, dnešní (rozhovor vznikal v úterý večer, pozn.red.) schůzky pak cca 30-40 minut. Záleží na množství probírané agendy. V pondělí dopoledne se pan prezident více než tři hodiny účastnil přes videokonferenci prezidentské V4 v Budapešti.“

Jak je na tom prezident v posledních dnech? A jak často se s ním potkáváte?

„Výborně, a to vám, myslím, potvrdí každý z kandidátů na ministry, se kterými se setkává. Jak to řekl při poslední schůzce u pana prezidenta Pavel Blažek – pokud by někdo nabyl dojmu, že z Miloše Zemana se stal nějaký Milošek Zemánek, bude velmi rychle vyveden z omylu. V posledních dnech se vídáme jen »přes sklo« během přijetí kandidátů na ministry, nevstupujeme do jeho prostor. Těším se, až jeho izolace skončí a budeme se zase vídat.“

Péče o něho je ale, předpokládám, stále intenzivní.

„V ÚVN a i teď v Lánech měl a má skvělou péči veškerého odborného personálu. V ÚVN jsem se přesvědčil, že personál slouží všem bez rozdílu. Kdykoliv jsem byl pana prezidenta navštívit, sledoval jsem lékařky, lékaře i sestry. Nezastaví se ani na minutu, snaží se nejen prezidentovi, ale každému pacientovi zajistit vše pro jeho pohodlí. Ty květiny, při jejichž dovozu mě vždy Blesk fotil a kterými sestrám a lékařkám pan prezident poděkoval, byly jako úcta za výkon, který všichni v nemocnici odvádějí. Mrzí mě, že si dnes spousta lidí neuvědomuje, že tito lidé jsou štítem, který bojuje za nás všechny, a nikdo se jich neptá, zda ještě mohou, zda mají sílu, zda je něco nebolí, nemají pod respirátory odřený obličej a uši do krve.“

Budou se 1. ledna na Hradě nakonec předávat státní vyznamenání?

„Myslím, že finální rozhodnutí prezidenta republiky v této věci padne během 14 dnů. Covidová situace není dobrá a já pořád doufám, že se zlepší, že se to začne obracet k lepšímu, aby si zejména vyznamenaní, kteří na odložené předání čekají, užili v důstojné atmosféře zaplněný a tleskající Vladislavský sál.“

Jak se bude muset případně ceremoniál upravit i kvůli prezidentově zdravotnímu stavu, i kvůli tomu, že má invalidní vozík, což minule neměl, i třeba kvůli dvojnásobku vyznamenaných, což dělá nároky nejen na místo, ale i na délku trvání celého předávání?

„Nijak zásadně, ostatně jsme na bezbariérovou variantu byli připraveni i letos, než byl ceremoniál odložen. I s vyšším počtem vyznamenaných si umíme poradit – stačí se inspirovat třeba v éře Václava Havla, který v některých letech předával vyšší desítky ocenění.“

Komunikace a jednání Hradu v době prezidentovy hospitalizace byly častým terčem kritiky. Řekl vám k tomu něco sám Miloš Zeman? Jak byl spokojen s vaší prací a prací celé kanceláře?

„Bavíme se spolu o důležitějších věcech. Pan prezident sám ostatně řekl, co mu bylo. On jako jediný má právo mluvit o tom, co mu bylo nebo je. Nikdo jiný.“

Umíte popsat, jaká byla v té době nálada na Hradě? Chaotická? Klidná?

„U lidí v mém okolí profesionální. Jsme aparát, který má sloužit jako servisní zázemí prezidentu republiky, naše agenda fungovala stále, byť méně kvůli omezenému programu. Pro mě osobně bylo nejdůležitější, ať je Miloši Zemanovi lépe, protože ho beru jako součást své rodiny a mám ho rád. A teď vidím zase Miloše Zemana, který se těší na každé další jednání a je ostrý jako břitva, vnímá dokonale všechny souvislosti s mozkem šachového hráče.“

Až skončí Miloš Zeman ve funkci, nabídnete svoji práci nové hlavě státu? Pokud ne, kam povedou vaše kroky?

„Jsem loajální Miloši Zemanovi, protože s ním jsem na Hrad přišel. Každý prezident má právo si sestavit svůj tým a já jsem hrdý na to, že si Miloš Zeman vybral mě. Třeba si příští prezident vybere někoho jiného, je to individuální volba. Mě život naučil, že je skládankou náhod a momentů, které do sebe v pravý čas zapadnou.“

Přijal Blažka i Černochovou

Série schůzek Zemana s ministry pokračovala v Lánech i ve středu. Dopoledne se zastavil nominant na šéfa justice, Pavel Blažek (52) – ten má i kvůli údajným hříchům z brněnského komunálu přezdívku »Don Pablo«, teď ho podle Hospodářských novin vyšetřuje policie kvůli korupci či manipulaci s městským majetkem, sám to odmítá. Zeman mu na to prý jen řekl, ať se nenechá otrávit novináři. Po Blažkovi dorazila i budoucí ministryně obrany, Jana Černochová (48, ODS). Dnes v »akvárku« přijme Petra Gazdíka (47, STAN), který má zamířit na ministerstvo školství, a Annu Hubáčkovou (64, KDU-ČSL), která podle všeho zamíří na životní prostředí. Kolečko Zeman dokončí až 10. prosince, nebude-li mít k nikomu výhrady, jmenuje pak Fialův kabinet.

Video  Zeman jmenoval Fialu premiérem. Prezident za plexisklem zmínil i žvanily  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

nespokojeny ( 2. prosince 2021 18:58 )

Pane doktore, přijďte se podívat k nám do Motola na JIP. Neztrapňujte se.

maxpax ( 2. prosince 2021 14:11 )

To je jasný důkaz toho, že se i mezi německými virology najde dement .

Jirik-ta ( 2. prosince 2021 13:09 )

covid je obyčejná chřipka. Chce to zdravý životní styl tzn. nezvyšovat si hladinu s-proteinu v krevním séru zbytečným očkováním.
Nemecký virológ varuje: Očkovanie detí a boostre sú veľmi nebezpečné. Booster pre dospelých je šialený nápad
http­s://ww­w.hl­avnes­pravy­.sk/ne­mecky-virolog-varuje-ockovanie-deti-a-boostre-su-velmi-nebezpecne-booster-pre-dospelych-je-sialeny-napad/2772350

maxpax ( 2. prosince 2021 13:06 )

Ve školách mohli pomáhat zdravotníci, kteří přesně vědí jak testovat, že se tyčinka musí zasunout opravdu nepřijemně hluboko do nosu. To se ale nelíbilo rodičům, že by na jejich děťátko někdo cizí šahal . Tak se děťátka velmi decentně a opatrně testovala sama . Až se krásně covidem zamořily celé školy a pak už se ten covid našel i na krajíčku v nosánku . Mezitím to bezpříznakové dětičky roztahaly po celém příbuzenstvu, které ovšem, jak se ukázalo, bezpříznakové nebylo a není.

UFO1 ( 2. prosince 2021 12:54 )

Kdo pomůže ve školách,totalni chaos,ministr Plaga selhava....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa