Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Rozklad u Pirátů? Stranu opustil další kritik. Přes palubu jde i „covidový“ právník Dostál

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
1. prosince 2021
05:00

Pnutí v Pirátské straně pokračuje. Po rezignaci místopředsedy Martina Kučery opustil nejmenší stranu mířící do vlády Petra Fialy další kritik současného vedení Pirátů. Předsedovi strany také došla podle jeho slov trpělivost s právníkem Ondřejem Dostálem. Před volbami byl přitom adeptem partaje na ministra zdravotnictví. U soudu pak Dostál napadl úspěšně některá vládní proticovidová opatření.

Další den a další sbohem Pirátské straně. „K dnešnímu dni jsem vystoupil z Pirátské strany. Pirátem jsem byl čtyři roky,“ zveřejnil v úterý ráno na svém facebookovém účtu pražský zastupitel a hlasitý odpůrce vstupu Pirátů do vznikající vlády Petra Fialy (ODS), Petr Daubner.

Piráti jsou podle něj dnes úplně jinou stranou než před čtyřmi lety, kdy do ní vstupoval. Tehdy to prý byla strana, kde se dbá na transparentnosti a jasná pravidla. „Jenže minimálně poslední rok, spíše déle, se klima u Pirátů hodně změnilo. Uvnitř strany začali být mnohem více slyšet ukřičení extrémní levičáci (kteří se bůhví proč označují jako progresivisté). Principy, které pro Piráty vždy platily (například nekumulace funkcí), najednou už neplatí, i když je máme v našich vnitřních pravidlech, respektive platí jen pro někoho,“ pokračoval ve svém vysvětlení, proč stranu opouští.

Z kumulace funkcí část Pirátů obviňuje zejména předsedu strany, který je poslancem a v nové pětikoaliční vládě (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Piráti a STAN) má být zároveň také vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj s agendou pro digitalizaci.

Video  Bartoš po schůzce se Zemanem: Mluvili jsme o dostupnosti bydlení, digitalizaci i stavebním zákoně  - ČTK
Video se připravuje ...

„Čím dále více se rozmáhá manipulace a někteří vysoce postavení Piráti vysloveně lžou. Vedení strany téměř vůbec nekomunikuje s členskou základnou, protože se bojí skládat účty z volebního superdebaklu, za který je samo nejvíce odpovědné. Způsob, jakým jednali čelní představitelé o našem vládním angažmá, byl také tristní,“ kritizuje Daubner vedení Strany.

Podle Daubnera nechce u Pirátů nést vedení strany za nic odpovědnost. „Ani za zpackanou koalici s hnutím STAN, za příšernou volební kampaň. Ani slovo o volebním neúspěchu. Důležitá jsou jenom korýtka pro některé vyvolené, principy už nás najednou nezajímají,“ dodal Daubner, který prý volil letos v říjnu koalice PirStan s velkým sebezapřením.

Skončil i místopředseda

„Petr Daubner byl řadovým členem Pirátů, zastupitelem na Praze 9, jeho odchod mě mrzí, nicméně odchod jednoho člena strany opravdu nevnímám jako podkopání důvěry v mé vedení strany,“ reagoval na Daubnerův odchod od Pirátů šéf strany a budoucí vicepremiér Ivan Bartoš.

Už v pondělí rezignoval na všechny stranické funkce dosavadní místopředseda strany Martin Kučera.

„Kolega Kučera rezignoval na funkci v předsednictvu z osobních důvodů, ale ve straně neskončil. Neslučoval bych to s nikým jiným. V lednu je dlouhodobě naplánováno zasedání celostátního fóra s volbou předsednictva. To je příležitost pro každého nespokojeného otočit kormidlem, nebo se jej chopit,“ uvedl na dotaz ČTK místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal.

Piráti se zříkají i covidového právníka

V době bujících vládních opatření proti covidu několikrát zažaloval stát. Expert Pirátů na zdravotnictví byl dokonce před volbami kandidátem strany na post ministra zdravotnictví. Nyní se ale od něj šéf Pirátů Ivan Bartoš veřejně distancuje. Vadí mu, že Ondřej Dostál uvádí na svém twitterovém účtu často data bez kontextu. Ty pak využívají například odpůrci očkování. A nakládal s nimi i odpůrce vládních opatření, zpěvák Daniel Landa.

 „Můžete, prosím, požádat pana Ondřeje Dostála, aby tento svůj příspěvek, který se dnes hojně využívá k tvrzení, že očkování je zbytečné, uvedl na pravou míru uvedením těchto čísel do kontextu,“ psal na sociální síti šéfovi Pirátů Bartošovi jeden z uživatelů.

Dostál: Možná mě vyhodí, ale neumlčí

Bartoš se v následné odpovědi od Dostála distancoval. „Akce Ondřeje Dostála nejsou v souladu s naší pirátskou politikou v přístupu k řešení pandemie covid. Byť je dobrý právník a ve věci zdravotní legislativy nejen v souvislosti s pandemií odvedl veliké množství kvalitní práce, jeho „informování“ o zdravotních otázkách a výstupy v médiích k tématům mimo tuto oblast považujeme za tendenční a často neodpovídající vědeckým závěrům. Jako odborník na legislativu dostal od členů Pirátů důvěru být členem tzv. vládního týmu před parlamentními volbami 2021, se kterou bohužel nakládá v rozporu s naší politikou. Intenzivně se tímto zabývám,“ napsal pak Bartoš v odpovědi.

Na dotaz Blesk Zpráv pak nereagoval, stejně tak ani první místopředsedkyně strany Olga Richterová. Reagovat původně v pondělí večer nechtěl ani samotný Dostál. Redakci se ozval až v úterý ráno. „K tomuto no coment,“ napsal v SMS zprávě. „Zakládám si na tom, že vždy vykládám zákon i dostupná fakta tak, jak jsou, podle svého nejlepšího vědomí,“ dodal v SMS zprávě.

„Pokud se části Pirátů nelíbí moje data či názory, je to jejich problém. Možná mě vyhodí, ale určitě neumlčí,“ připsal později mimo jiné na svém twitterovém účtu.

Video  Je Česko připraveno na další vlnu covidu? Běhounek se opřel do opozice  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

„Moje role se jmenovala člen vládního týmu pro zdravotnictví, nicméně v tento moment to není relevantní vzhledem k tomu, že ministrem zdravotnictví bude pan Válek. To, že se části členů nelíbí, co publikuji za data, nebo kdo je sdílí, není pro mě důvod, proč ukončovat spolupráci s Pirátskou stranou,“ řekl Dostál k celé kauze Blesk Zprávám.

„Ta situace je složitá, strana naléhavě potřebuje, aby se konal sjezd a aby se řeklo, kterým směrem se jde,“ dodal. Nové vedení si Piráti zvolí 8. a 9. ledna.

sasajetuo5zas ( 1. prosince 2021 18:04 )

Piráti tady dlouho prudit nebudou.

Huron ( 1. prosince 2021 13:32 )

Některým Pirátům se rozplynul sen o ministerském nebo poslaneckém křesle a tak ze strany odcházejí.Je vidět že se do politiky chodí pro peníze a né pro blaho obšanů.

sarina ( 1. prosince 2021 12:41 )

Myslíš že by zvládali dvě ministerstva i trpaslíci s tituly?

sarina ( 1. prosince 2021 12:39 )

Za to se budeme mít teď výborně oslíku budou stavět 40.000 bytů ročně aspoň budou moct bydlet kulturně i bezdomovci.

dostojevskij ( 1. prosince 2021 11:36 )

Tady 2 měsíce po volbách, a nic.... Vánoce, pak bude zase NIC.....a opět nové volby??????

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud