Sobota 29. ledna 2022
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno, sněžení 4°C

Jako místopředseda Pirátů skončil kritik Bartoše. „Brečím. Martine, díky,“ dojal Kučera straníky

Autor: Jakub Veinlich - 
29. listopadu 2021
21:15

Piráti přišli o místopředsedu Martina Kučeru. Předseda strany Ivan Bartoš, který je kandidátem na vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj, z toho byl překvapený - jak alespoň tvrdil. S Kučerou prý jednal ještě v neděli. Piráty čeká na začátku ledna volba nového vedení. To se po odchodu Kučery zúžilo na čtyři členy. Stejně se po letošních volbách zúžil i poslanecký klub strany…

„Je mi to líto, ale tímto s okamžitou platností rezignuji na všechny vnitrostranické funkce. Důvody jsou převážně osobní, nebudu je zde rozepisovat, vzhledem k tomu, jak negativní a nepřátelská je nemalá část společensko-mediálního prostředí (jak víme zejména z posledního roku),“ překvapil Kučera členy Pirátské strany, která míří se čtyřmi poslanci do vlády.

Podle svých slov je Kučera připraven straně i nadále „v mezích svých možností“ pomáhat a „přispívat radou či pomocí tam, kde to bude potřeba“. Na jeho předčasný konec ve vedení Pirátů upozornily Novinky.cz.

„Brečím. Martine, díky!“ reagoval na pirátském fóru jeden ze členů strany. „Díky moc za energii, kterou jsi nám roky dával,“ píše další člen ve své reakci.

„S Martinem jsem velmi často nesouhlasil, ovšem musím uznat, že byl vždy názorově konzistentní. To, že rezignoval na funkci v RP, chápu. Nikdy není od věci vyslat jasný signál, a tenhle signál jasný je. Škoda, že ostatní členové RP mají hroší kůži a neodstoupí a neodstoupí, ačkoliv je pro to tisíc důvodů. A že by třeba komunikovali se členskou základnou? Že by si třeba po zpackaných volbách sypali popel na hlavu? To se od nich asi nedá očekávat. Každopádně jsem moc zvědav, kdo bude zvolen do nového RP. Razantní změna je nepravděpodobná, ale naděje umírá poslední,“ rozepsal se pak na pirátském fóru další z přispěvatelů.

Kritizovaný Bartoš je překvapený

Kučera v minulosti kritizoval například kumulaci funkcí některých Pirátů. Ti mají ve svých pravidlech například to, že kdo je ministrem, neměl by být poslancem. Kritizoval také Bartoše za to, že se chce před stranickým referendem o vstupu do vlády rozjet do regionů.

„Mě ta rezignace docela překvapila, protože jsme o víkendu normálně řešili řadu věcí, třeba k jednání o vládě. Včera jsem si s Martinem ještě psal přes Signal, dnes mělo probíhat předsednictvo. Ráno jsem ale četl to vyjádření, kde hovořil o osobním času tráveném se sluchátky u počítače…“ komentoval rozhodnutí Kučery v pondělí v podvečer v ČT šéf strany Ivan Bartoš.

„Jsem mu vděčná za veškerou dobrovolnickou práci a děkuji za ni. Jinak je to jeho osobní rozhodnutí,“ reagovala pro Blesk Zprávy první místopředsedkyně Pirátů a zároveň místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová.

Video Bartoš po schůzce se Zemanem: Mluvili jsme o dostupnosti bydlení, digitalizaci i stavebním zákoně. - ČTK

Bartoš bude zároveň poslancem a ve vznikající vládě i ministrem pro místní rozvoj. Právě kvůli tlaku na kumulaci funkcí se vzdal před časem nominace na post člena vlády pro legislativu poslanec Jakub Michálek, jenž je nyní také předsedou pirátského poslaneckého klubu.

Kdo vadí Zemanovi, ani Bartoš neprozradil

Prezident Miloš Zeman má údajně také problém s pirátským kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským. V pondělí se o nominantech své strany bavil Bartoš v Lánech s hlavou státu přes plexisklovou budku. Zda má Zeman skutečně problém s Lipavským, jehož jmenování je ochoten i „vetovat“, ale předseda Pirátů nechtěl komentovat.

„Tu dohodu, že se nebudeme bavit o tom, kdo je ten problematický člověk, budu ctít. A je i správné, že se pan prezident setká se všemi těmi kandidáty,“ reagoval Bartoš na dotaz novinářů poté, co odcházel ze schůzky se Zemanem.

Video První brífink premiéra Fialy: Jasný vzkaz pro neočkované! - ČTK/Blesk

Své vládní nominace se kvůli podezření na střet zájmů vzdal také kandidát hnutí STAN na ministra průmyslu a obchodu Věslav Michalik. Starostové a nezávislí nakonec rozhodli, že se jeho náhradníkem stane bankéř a ekonom Jozef Síkela.

Prezident Miloš Zeman přislíbil, že pohovory s kandidáty na ministry ukončí do 13. prosince a v polovině prosince by mohl jmenovat celou vládu.

Video Zeman jmenoval Fialu premiérem. Prezident za plexisklem zmínil i žvanily. - ČTK/Blesk

AHel ( 1. prosince 2021 00:04 )

Svoloč pirátská, je mi z nich na nic....korytáři, no prostě piráti v tom nejhorším slova smyslu.

maxpax ( 30. listopadu 2021 15:31 )

Nějak ty řady Pirátů řídnou. A proč,tak to dobře popsal odcházivší Petr Daubner, viz článek na Novinkách. Koryta,lži,mlžení.
Ještě chvíli a Bartoš tam na několika svých židlích začne jakešovat jak kůl v plotě . I když to asi ne, u Pirátů se vžycky najde nějaký vlezzadek a vlezzadková, co mu budou leštit botky.

vasounek ( 30. listopadu 2021 13:19 )

Ti co mají charakter odcházejí zůstane tam jen pakáž které jde o koryta

Stano1963 ( 30. listopadu 2021 10:34 )

málo křesel v parlamentu, víc problémů mezi Piráty. Pokles voličů je velký a data nemilosrdná, příští volby mohou být pro Piráty ještě horší než letošní

stemik ( 29. listopadu 2021 22:36 )

jeden z mala si uvědomil,že ho slepencove zrudy podvedly-a ted podvedou většinu občanu

Zobrazit celou diskusi
Další videa