Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

STAN tasil nového adepta na ministra průmyslu: Kdo je Síkela, který nahradil Michalika?

Aktualizováno -
29. listopadu 2021
10:56
Autor: ČTK, simao - 
29. listopadu 2021
09:37

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo dnes hnutí v tiskové zprávě.

Jozef Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Předseda STAN Vít Rakušan v tiskové zprávě uvedl, že Síkela je nezpochybnitelným odborníkem díky zkušenostem z vrcholných manažerských pozic v bankovním sektoru.

„Věnoval se mimo jiné podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování. To jsou pro nás v hnutí STAN velice důležitá témata,“ řekl. S hnutím v minulosti spolupracoval a poskytoval odborné konzultace, doplnil Rakušan.

Síkela řekl, že Česko čeká řada globálních výzev. „Stát by měl mít ambici takovým změnám nebránit, ale naopak je využít ve svůj vlastní prospěch. Věřím, že v prosazování těchto témat mi pomůže má dlouholetá zkušenost z vrcholného mezinárodního bankovního prostředí,“ uvedl v tiskové zprávě. Na ministerstvo chce přinést moderní přístupy, „které nám otevřou příležitost v transformaci našeho průmyslu, rozvoje technologických start-upů a vyšší energetické soběstačnosti, což je cesta k tomu, aby se ČR stala středoevropským tygrem,“ dodal.

Jako o možném náhradníkovi za Michalika se spekulovalo i o ekonomovi Filipu Matějkovi.

Slovenský bankéř roku

Čtyřiapadesátiletý Síkela je absolventem Vysoké školy ekonomické, kde v roce 1989 spoluorganizoval studentské stávky. Od roku 1995 pracoval ve vídeňské Creditanstalt, po fúzi s Bank Austria se stal ředitelem jejího korporátního bankovnictví v Česku. Od roku 2001 řídil firemní bankovnictví České spořitelny a od roku 2007 působil v Erste Bank na Ukrajině, kde se stal v roce 2009 výkonným ředitelem. V letech 2010 až 2015 byl generálním ředitelem Slovenské spořitelny, v roce 2013 obdržel cenu slovenského bankéře roku.

Od ledna 2015 byl členem představenstva skupiny Erste, zodpovědným za firemní klientelu a finanční trhy. Představenstvo Erste Group opustil v roce 2019 a poté do konce roku 2020 pro skupinu pracoval jako externí poradce Od letošního roku je partnerem investiční skupiny Prime Fund.

Síkela má skvělou pověst, vzkázal Michalik

Věslav Michalik se nominace na ministra průmyslu a obchodu vzdal minulý čtvrtek po sérii informací médií o jeho podnikání. Michalikova rodina vlastní podíl 96 procent ve fondu Valour, který díky třem solárním elektrárnám patří podle serveru Seznam Zprávy k předním výrobcům elektřiny ze sluneční energie v zemi. Deník N pak upozornil, že někdejší Michalikova firma si v minulosti půjčila přes kyperskou firmu nejméně 4,6 milionu eur (v přepočtu podle aktuálního kurzu přibližně 117 milionů Kč). Michalik později vysvětlil, že patřila jeho manželce.

Michalik minulý týden uvedl, že potenciální střet zájmů by mohl fond vyřešit prodejem elektráren. Podnikání na Kypru podle něj bylo legální, ale kvůli tomu, že má v Česku negativní pověst, nechtěl zatěžovat budoucí vládu dlouhodobými diskusemi o svém podnikání. Svého náhradníka Síkelu jako kandidáta hodnotí Michalik pozitivně. „Odborně zdatný, mezinárodně zkušený manažer se skvělou pověstí. Těším se,“ uvedl na twitteru.

Přehledně: Kdo je Jozef Síkela?

  • Datum a místo narození: 17. června 1967, Praha
  • Vzdělání: vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. V roce 1989 spoluorganizoval studentské stávky, poté byl členem zahraniční komise Stavovské unie studentů v Praze.
  • Současná pozice: působí jako partner technologického fondu Prime Fund; jako člen investičního výboru podfondu Tech&Innovations a jako spoluzakladatel Prime Fund odpovídá za hlavní strategii fondu, vyhodnocování rizik spojených s investičními projekty a komunikaci s bankovními institucemi a významnými investory.
  • Praxe: přes 30 let působil v bankovnictví ve střední a východní Evropě, podílel se na budování korporátního bankovnictví v postkomunistickém Československu; od roku 1995 pracoval ve vídeňské Creditanstalt, po fúzi s Bank Austria se stal ředitelem jejího korporátního bankovnictví v Česku; od roku 2001 pak působil v několika společnostech rakouské Erste Group, do roku 2006 byl ředitelem korporátního programu v České spořitelně, poté byl zástupcem generálního ředitele ukrajinské větve Erste Bank, v roce 2009 se stal jejím výkonným ředitelem.
  • V letech 2010 až 2015 byl generálním ředitelem Slovenské spořitelny, později se stal členem představenstva celé Erste Group, kde měl na starosti korporátní bankovnictví a trhy; představenstvo Erste Group opustil v roce 2019 a poté do konce roku 2020 pro skupinu pracoval jako externí poradce; letos začal působit v Prime Fund
  • V roce 2013 obdržel cenu slovenského bankéře roku a zároveň se umístil mezi nejlepšími pěti slovenskými manažery.
  • V rozhovoru pro slovenský časopis Týždeň v roce 2013 vysvětli původ slovenské podoby svého křestního jména: „Můj otec byl Slovák, původem ze Starého Tekova u Levic. Matka je slovenská Maďarka z Loku na druhé straně Hronu. Otec sloužil v armádě, a tak jsem se narodil i vyrostl v Česku. Když se rozdělila republika, musel jsem si v Česku požádat o občanství, protože jsem pro české úřady byl Slovák. Dnes jsem hrdý český občan, i když v mých žilách mnoho české krve nekoluje.“

Video  Zeman jmenoval Fialu premiérem. Prezident za plexisklem zmínil i žvanily.  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

zvedavec ( 1. prosince 2021 11:48 )

Erste = Česká spořitelna = Energie ČS = Bohemia Energy. To bude zřejmě jeden z těch renomovaných investičních manažerů, který po pečlivém a odborném výběru navrhl předání Energie ČS do rukou Bohemia Energy aby ta 2 měsících Bohemia Energy krachla a škody řeší statisíce klientů Energie ČS. Z té nominace mě jde strach po zádech.

maxpax ( 29. listopadu 2021 17:12 )

Je legrační pozorovat jak v rámci úspor bylo zřízených 18 ministertev místo současných 15 a jak do nich tahají lidi. Jak králíky z klobouku. A české zdroje odborníků evidentně už došly. Nebo jsou všichni tak nějak překvapivě něčím umazaní ?

Tomasj ( 29. listopadu 2021 16:05 )

není slovák ale maďar a nebo cikán? Ona i Bagárová tvrdí, že má předky z Maďarska. Takže bacha na spojení slovenská maďarka

Tomasj ( 29. listopadu 2021 16:03 )

Na VŠ mohli studovat jen lidi se souhlasem KSČ a StB, jestli byl studentem revolucionářem, tak ty kolaborantské bolševické elity stále vládnou. V ČSLA mohli sloužit jako vojáci z povolání jen sovětským okupantům vlez do zádele

Tomasj ( 29. listopadu 2021 16:00 )

Běda Čechům kterým maďar vládne. Matka maďarka , otec slovák, dítě je po matce maďar. Co to je za hnutí, že nedokáže sehnat českého odborníka na pozici ministra? Kamarád ital říkal, že v itálii platí následující pravidlo: V životě máš jen dvě věci jisté : matku a fotbalový klub, kterému fandíš

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa