Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Fiala dostal od Zemana zelenou. Pověřil ho jednáním o vládě, ta už dávno vzniká

Aktualizováno -
9. listopadu 2021
14:55
Autor: ČTK, for - 
9. listopadu 2021
14:47

Prezident Miloš Zeman pověřil dnes předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení nové vlády. V tiskové zprávě o tom informoval Pražský hrad. Koalice Spolu vedená občanskými demokraty podepsala v pondělí vládní koaliční dohodu s koalicí Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN). Vláda přitom už začala vznikat těsně po říjnových volbách. Koalice už podepsala smlouvu, ladí už jen jména ministrů.

Zeman Fialu pověřil, aby jednal se zástupci ostatních sněmovních stran o složení vlády. Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN oznámily bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb, že chtějí vytvořit vládu, dohromady mají 108 poslanců. Dohodu na programu a koaliční smlouvě nalezly strany minulý týden. „Očekávám, že mě budete informovat o výsledcích vašeho vyjednávání, abych se mohl rozhodnout o svém dalším ústavním postupu,“ uvedl Zeman v tiskové zprávě.

„Toto pověření jsem přijal. V následujících dnech budu pokračovat v jednáních s koaličními partnery o definitivní podobě vlády,“ informoval na twitteru Petr Fiala. 

Pověření prezidentem k sestavení kabinetu je v Česku zvykem, ústava počítá až se jmenováním předsedy vlády po konci vyjednávání o kabinetu. 

Zeman se od říjnových sněmovních voleb léčí v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Po přeložení z jednotky intenzivní péče na standardní lůžkové oddělení minulý týden řekl, že ze své strany udělá vše pro to, aby vznikla co nejrychleji vláda. Uvedl také, že se jmenováním Fialy předsedou vlády podle něj nebude problém. Mimo jiné kvůli tomu, že nynější premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že o jmenování nestojí, protože s ním ostatní strany nechtějí jednat.

O víkendu hovořil Zeman prostřednictvím videokonference s Fialou. Zeman podle předsedy ODS po ustavující schůzi Sněmovny přijme demisi nynější vlády ANO a ČSSD. Fiala se pak se Zemanem znovu spojí a prezidentovi předloží seznam kandidátů do nového kabinetu.

Nová vláda už pomalu vzniká. Koalice SPOLU a PirSTAN podepsaly v pondělí koaliční dohodu a programové prohlášení. Na stole jsou i první jména kandidátů na ministry, těch bude letos celkem 18. Vznikly totiž nové pozice - nikoliv nové resorty - a to pozice ministra pro legislativu, ministra pro vědu a výzkum a ministra pro evropské záležitosti. Očekává se, že Zeman nebude nově vznikající vládě dělat problémy, diskutuje se ale možností jisté Zemanovy nevole ke kandidátovi na ministra zahraničních věcí. Tím má být Jan Lipavský (Piráti), se kterým zaujímá místy odlišné postoje. 

Video  Mynář ukázal veřejnosti Zemana v nemocnici na videu, podepsal Vondráčkovi dokument  - Blesk - Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

jajas ( 10. listopadu 2021 11:11 )

Ano, vláda vzniká již dávno....a patrně ještě bude vznikat nějakou tu dobu, než se slepenci dohodnou. A toto nás čeká další volební období....všechno bude dávno vznikat, akorát bude trvat, než se ti mamlasi na něčem dohodnou...

padrino ( 10. listopadu 2021 00:37 )

Musím se smát­.V..y­..c.­.h..c­..a.­.n..e­..j Zkutr a TchajWanec v jednou pořád dělal ze Zemana mrtvolu a najednou vstane z mrtvejch,zázračně se uzdravi a může pověřit toho modrýho ptáka, aby sestavil vládu.

jaias ( 9. listopadu 2021 22:40 )

To jde, zbytek bude na náměstí.

jaias ( 9. listopadu 2021 22:36 )

Něco zas na pelechu Zvratkovi podepsal.

kradudoroztrhanitela ( 9. listopadu 2021 22:34 )

Fiala dostal od Zemana pověření.
A Zeman o tom ví?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa