Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Akce Landy? Sabotáž na hygieny, míní Vojtěchův resort. „Magoři,“ ulevil si Havlíček

Aktualizováno -
14. listopadu 2021
22:31
Autor: ČTK, simao - 
12. listopadu 2021
18:47

Ministerstvo zdravotnictví podává trestní oznámení na iniciativu Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy pro podezření ze sabotáže. Landova iniciativa vyzvala k zahlcení krajských hygienických stanic (KHS) žádostmi o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) v neděli v ČT kontroloval slovy o magorech.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v sobotu na twitteru uvedl, že žádostí dorazilo na hygienické stanice po Landově výzvě asi 10 000. Zpěvák Daniel Landa již v minulosti kritizoval opatření státu proti epidemii nemoci covid-19.

„Zatím přišlo na KHS asi 10 000 zbytečných žádostí podle zákona 106 od iniciativy Zlatý špendlík. Hygienici je řeší,“ vzkázal ministr Vojtěch. „Ti, co se zapojili do této akce, by měli vědět, že díky nim skončí v nemocnicích více lidí. Ministerstvo zdravotnictví podává na tuto iniciativu trestní oznámení pro podezření ze sabotáže,“ doplnil.

Iniciativa si stěžovala na šikanu

Iniciativa Zlatý špendlík ve výzvě přímo nazvané „Zahlťme neprodleně hygieny“ označila vládní opatření, která mají zpomalit nynější rychlý nárůst počtů nakažených, hospitalizovaných a zemřelých na covid-19, za protiústavní.

„Prosíme tedy každého z vás, aby se klidně i opakovaně dotazoval KHS na aktuálně probíhající kontroly. Práce hygienických stanic na přípravě odpovědí pro vás bude pro naše občany jistě užitečnější než nesmyslná šikana živnostníků, poskytovatelů služeb a jejich zákazníků,“ píše iniciativa.

Následně uvádí na webu podrobný popis, jak žádost o informace podat, a doplňuje i seznam e-mailových kontaktů na KHS.

Havlíček zmínil magory

Kvůli iniciativě Zlatý špendlík bude podle vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) nutné posílit personální kapacity hygien. Řekl to dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

„Jestliže jsme posílili hygieny, jedou na sto procent a pak tam naprosto cíleně posílají, a já se nebojím říct magoři, cíleně dotazy, aby je zdržovali, zahltí jim záměrně mail, aby nemohli chodit kontrolovat, tak v tuhle chvíli to není o tom, že by selhala hygiena nebo selhal stát,“ řekl Havlíček.

„Máme jedinou možnost. Díky těmhle cvokům musíme posilovat o stovky lidí hygieny, aby začaly chodit do terénu a kontrolovat a současně vyřizovaly tyhle nesmyslné dotazy,“ dodal. O kolik lidí by se kapacity měly navýšit, Havlíček nesdělil.

Chytrá karanténa zmínila útok

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky by se měly posílit kapacity call center pro trasování kontaktů lidí nakažených koronavirem, a to i zapojením komerční sféry. Uvedl to také v OVM.

„Všechny trasovací kapacity jsou nyní terčem útoku iniciativy Zlatý špendlík,“ oznámil přitom v sobotu tým Chytré karantény. Při trasování hygienici vyhledávají, s kým se nakažený dostal do kontaktu, aby co nejrychleji našli další případné nakažené a zabránili většímu rozšíření covidu-19. „Chtěli bychom poprosit, pokud dostanete SMS s linkem na sebetrasovací formulář, vyplňte ho. Pomůžete nám tak lépe ustát útok a ochránit více lidí,“ uvedl tým.

Landa: Manipuluje se

Landa řekl iDnes.cz, že lidé jen chtějí informace. „Realizujeme zákonnou cestou právo na informace,“ tvrdí. „Krajské hygienické stanice zahltili lidé, kteří chtějí informace. Kteří chtějí přesná čísla o kontrolách, kolik bylo uděleno trestů a jakých trestů. Protože stát neustále zpřísňuje. Ohání se nedodržováním opatření, takže chceme vědět, kolik kontrol, kolik lidí a kde to nedodržují. Realizujeme zákonnou cestou právo na informace, těmi se manipuluje a nám se to nelíbí,“ uvedl Landa.

Jeho reakci odsoudil mj. exminstr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Jednáme zákonně... Žádný zákonodárce není schopen domyslet myšlenkové pochody nadutých hlupáků, kteří jsou schopni zneužít jakékoliv bohulibé pravidlo proti jeho smyslu. Lidé jako Landa ničí úctu k zákonům, protože jejich smysl vidí v jejich zneužití,“ napsal na twitteru.

Ředitelka: Přidělává nám to práci

Například jihočeští hygienici už ve středu uváděli, že dostali od příznivců Landovy iniciativy stovky e-mailových dotazů. „Jedná se o dotazy typu: kde jste byli na kontrole 8. listopadu, co jste dělali 9. listopadu a tak dále. Z jedné mailové adresy nám klidně přijde třeba deset takových dotazů. Jedná se skutečně o obstrukční otázky, na které bychom ale měli podle zákona o svobodném přístupu k informacím odpovědět,“ uvedla ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.

„Nám to nesmírně přidělává práci, protože nyní veškerý čas věnujeme epidemii koronaviru, kdy se v Jihočeském kraji dostáváme k tisícovce nových případů za den,“ dodala.

Svaz: Je to odporné

Landovu akci zkritizovaly zdravotnické odbory. „Útočit na přepracované zaměstnance hygienické služby je odporné a ohrožuje to nejen fungování hygienické služby, která je nezastupitelným orgánem ochrany veřejného zdraví, ale i zdraví a životy občanů,“ uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR.

Krajské hygienické stanice jsou od loňského března kvůli pandemii nemoci covid-19 vytíženější než dříve. K běžné agendě, například kontrolám stravovacích zařízení nebo bezpečnosti práce, se věnují trasování kontaktů nakažených nebo kontrolám dodržování protiepidemických opatření.

Video  Brífink ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) k aktuální epidemické situaci 
Video se připravuje ...

fakt.fakt ( 15. listopadu 2021 12:31 )

Hygiena přeci nevyhlašuje pandemii , vyhlašuje protiepidemická opatření při epidemii a nebezpečí jejího vzniku.

jajas ( 15. listopadu 2021 11:20 )

5263058: By mně zajímalo, co to jsou za lidi (jednoduchý), když je někdo musí "nabádat". Normální člověk ví, že si může zavolat, když potřebuej něco vědět. Takže je jasné, že Landovo "nabádání" cílí skutečně na ty velice jednoduché lidičky, kterým to prostě moc nemyslí....

jajas ( 15. listopadu 2021 11:17 )

Hmmmm a co my s tím?

Jirik-ta ( 15. listopadu 2021 10:23 )

JUDr. Krajníková: KULT COVID – KULT OTROKA

Jirik-ta ( 15. listopadu 2021 10:22 )

nevím. Asi spoluobčan ČR

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud