Sobota 4. května 2024
Svátek slaví Květoslav, zítra Klaudie
Oblačno, déšť 19°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Svědectví Češky z ostrova Kos: EU chce, aby uprchlíci přicházeli

Autor: ČTK - 
17. srpna 2015
11:01

Řekové jsou velmi vstřícní a pohostinní. Uprchlíkům se snaží pomáhat. Nosí jim sendviče, vody, pleny, kartáčky i spacáky, uvedla Češka Linda Kulias, která žije již několik let na ostrově Kos. Pomoc s přílivem migrantů na ostrov přišla i od aténské vlády. Místní se nicméně obávají, že jakmile na ně nebude upřena pozornost kvůli turistické sezoně, mohla by tato pomoc ustat, ačkoli mohou uprchlíci na ostrov proudit dál.

„Problém týkající se uprchlíků tady je, a to hlavně z toho důvodu, že v současné době v oblasti panuje poměrně dobré počasí, takže se daleko snáze dostávají z Turecka na řecké ostrovy,“ říká Linda, která poprvé na Kos přijela jako delegátka cestovní kancléře v roce 2003, zamilovala se do Řeka a nakonec tam zůstala. Policie se vždy snažila dělat maximum, aby běžence zaregistrovala a poslala dále do řeckého vnitrozemí, v posledních asi tak čtyřech týdnech jich ale přijelo více, než byla policejní stanice schopna zvládnout.

Uprchlíků ve městě Kos tak začalo přibývat, nicméně jen v okolí místní policejní stanice a stadionu, kde se prováděla registrace. Nyní mají své stany právě u tohoto stadionu, jde o oblast u pobřeží, asi 400 metrů dlouhou. Druhý provizorní přístřešek pak nalezli v opuštěném hotelu Captain Elias zcela mimo centrum města.

„Na hlavním náměstí ve městě Kos neuvidíte jediného uprchlíka, stejně tak na pěších zónách. V přístavu občas někoho potkáte, ale musíte se na to vyloženě zaměřit. V centru města Kos jsou migranti jen u policejní stanice a v přilehlé oblasti,“ říká mladá Češka, zatímco všechny zmíněné oblasti projíždíme autem. „Oblasti letovisek Lambi, Psalidi, tam je neuvidíte, tam jsou hlavně turistické hotely. Pokud jde o zbytek ostrova, ať už je to město Tigkaki, Marmari, Mastichari, Kardamena či Kefalos, tak tam ani místní nevědí, jak takový uprchlík vypadá,“ dodává Linda, která pracuje pro místní importní společnost. Práci v cestovním ruchu již opustila, aby se mohla věnovat svým dvěma malým dětem.

Starosta Kosu Jorgos Kyritsis se podle ní snaží bojovat jak za město Kos, tak i za celý ostrov. „Kos, Rhodos a Kréta jsou tři nejprodávanější ostrovy v celém Řecku a hodně podporují celou řeckou ekonomiku. Jakmile my tady nebudeme mít turismus, nebude to špatné jen pro Kos, ale i pro celé Řecko,“ říká Linda.

Starosta proto usiluje o to, aby v Kosu docházelo k neustálému odlivu migrantů do pevninského Řecka – s urychlením registrace syrských uprchlíků nyní pomáhá i obří trajekt Eleftherios Venizelos, který slouží jako nouzové středisko pro migranty. Zároveň Kyritsis požaduje i větší zpřísnění ochrany hranic. „Apeluje na řeckou vládu, ta ale musí dále apelovat na Evropskou unii. Když EU nevydá nějaký pokyn, aby se uzavřela hranice, řecká vláda to sama udělat nemůže. Pokud Evropská unie chce, aby migranti přicházeli, tak se k tomu bude muset postavit i ekonomicky,“ dodává Češka.

Ostrov Kos podle ní vždycky byl a stále i je velmi bezpečné a klidné místo. Kriminalita je tu prý maximálně taková, že se stane někde bouračka nebo se poperou opilí turisté. „Že by se tu zvýšila kriminalita? Kradlo? Přepadávalo? To opravdu ne. Hlavně i z toho důvodu, že migranti to tady berou jako přestupní stanici a pokud by tu udělali jakýkoli rozruch, tak by to pro ně znamenalo, že by se jejich cesta dál do Evropy uzavřela,“ říká Linda.

Místní lidé si podle ní uvědomují, jak moc je turisté podporují a jak jim svým příjezdem pomáhají. „Jsou to právě turisté, kteří nás tady drží nad vodou. Všichni jsou jim vděční, že přijíždějí i přes ty nepříznivé zprávy, a snaží se, aby tady byli maximálně spokojení a užili si své dovolené,“ uzavírá.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi