Německý starosta zve imigranty: Uprchlíků není nikdy dost

Autor: mb - 
16. srpna 2015
18:30

Evropa hledá způsob, jak zastavit uprchlickou vlnu, a kandidát na prezidenta USA Donald Trump (69) by si dokonce přál jejich „odsun“. To starosta malebného německého městečka Goslar má zcela jiný přístup. Běžence vítá doslova s otevřenou náručí, a čím víc jich přijede, tím lépe!

Historie malebného městečka Goslar, které jako by vypadlo z pohádek bratří Grimmů, sahá až do 9. století. Od roku 1992 je město součástí Světového dědictví UNESCO. V oblasti se těžilo kdysi stříbro a do znovusjednocení Německa díky své poloze blízko hranic s východním Německem prosperovalo. Jenže je tu problém, Goslar zažívá těžké časy. Za posledních 10 let přišlo 50tisícové město skoro o 10 procent své populace a každý rok odchází za prací do větších měst až 2 tisíce lidí!

Uprchlíci ke mně!

Starosta Oliver Junk (39) se proto rozhodl vyřešit demografický problém radikálně. „Máme tady spousty prázdných bytů a než je nechat chátrat, raději v nich ubytujeme uprchlíky. Tím jim pomůžeme a zároveň tím oživíme město,“ říká starosta a dodává: „Imigrantů není nikdy dost.“

Radikální pravice nesouhlasí

Progresivní nápady starosty ovšem rozzuřily radikální pravici. Na konec srpna svolali extremisté do města demonstraci, na níž chtějí vyjádřit nesouhlas s masivní imigrací. Političtí oponenti starosty zase pro změnu tvrdí, že se chce pouze zviditelnit.

Neefektivní systém

Jenže Oliver Junk kritiku odmítá, cítí za sebou totiž podporu voličů. Junk zvítězil ve volebním klání s 94 procenty hlasů! „Podívejte se, náš systém funguje špatně. Velká města mají přijímat více uprchlíků, přitom nemají dostatek bytů. My přitom byty máme a lidi potřebujeme,“ narážel starosta na fakt, že vláda rozesílá uprchlíky po celém Německu podle počtu obyvatelstva a ekonomických ukazatelů. „Je to šílenství! Támhle v Göttingenu staví nové domy a nemají uprchlíky kam dát a my tu máme prázdné prostory,“ rozčiluje se starosta Goslaru.

Německá rigidita

Starosta by si přál, aby jeho „koncept“ uspěl po celém Německu, ale zatím vždy naráží na nepochopení politických elit. „Pravidla jsou pravidla. Tohle mi říkají na mé návrhy! Typická německá neohebnost – místo abychom podpořili nový nápad, pracujeme s »osvědčeným« systémem. Ale uprchlíky potřebujeme… vzpomeňme si na naši minulost a hlavně, mysleme na budoucnost,“ říká starosta Goslaru Oliver Junk.

 

 

Další videa
Články odjinud