Hlava na hlavě: Uprchlíci se snaží narvat do vlaků jedoucích přes Balkán

Autor: ČTK - 
16. srpna 2015
19:04

Dva tisíce lidí denně! Počet uprchlíků, kteří se pokoušejí takzvanou balkánskou cestou dostat z Řecka přes Makedonii, Srbsko a Maďarsko dál do západní Evropy, strmě roste. Běženci se dali do pohybu pravděpodobně hlavně proto, aby stihli překročit maďarské hranice dříve, než na nich koncem srpna bude dostavěn plot.

Makedonské úřady jsou přílivem migrantů paralyzované. Policisté prý vzdali jakékoli pokusy uprchlíky kontrolovat, a tak se jim pozornosti dostává jedině od pracovníků Červeného kříže a soukromých charitativních organizací, jako je Legis. V Gevgeliji a Tabanovcích, kde se nacházejí hraniční přechody s Řeckem a Srbskem, rozdávají balíčky s jídlem.

Podle zákona by se měli běženci v Srbsku registrovat a získat povolení na průjezd zemí, které platí 72 hodin. Většina lidí se ale administrativou nezatěžuje a pokračuje na cestě bez potřebných dokumentů. Využívají k tomu zejména dálkové vlaky. V těch není ani centimetr místa a přesto se z venku tlačí každým otvorem tlačí další a další migranti.

V obcích u hranic roste mezi místními obyvateli nespokojenost. V srbském městě Kanjiža, poslední železniční zastávce před maďarskými hranicemi, na sebe upoutal pozornost médií místní starosta Mihalj Bimbo, který na internetových stránkách běžence nevybíravě urážel. „Tihle cizinci postrádají i tu nejzákladnější inteligenci a kulturu,“ napsal.

V Srbsku se nyní hojně diskutuje o tom, zda Evropská unie v nejbližší době přijme kvůli uprchlíkům nějaká další opatření. Místní média píší například o údajném plánu Bruselu zřídit v Srbsku utečenecké tábory až pro 400.000 lidí. Evropské úřady odmítají, že by něco takového bylo v plánu, listy v komentářích ale píší, že Bělehrad může být k potřebné součinnosti donucen například s odkazem na probíhající jednání o vstupu země do EU.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud