Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Řecký trajekt pro uprchlíky je připraven. Určený bude hlavně pro Syřany

Autor: ČTK - 
15. srpna 2015
13:27

Na řeckém ostrově Kos dnes začne fungovat nouzové středisko pro uprchlíky na palubě velkokapacitního trajektu Eleftherios Venizelos. Plavidlo vyslala k ostrovu vláda v Aténách, aby ulehčila místním úřadům. Ti registraci obrovského počtu běženců nezvládají. Na Kos denně připlouvá několik stovek migrantů z jen několik kilometrů vzdáleného pobřeží Turecka. Jsou to jednotlivci i celé rodiny uprchlíků ze Sýrie.

Trajekt, který může přijmout 2500 až 3000 uprchlíků, připlul k ostrovu v Egejském moři už v pátek. Dnes má začít odbavovat první běžence. Určen bude výhradně pro Syřany, kteří mají vzhledem k tamnímu válečnému konfliktu prakticky zaručený úspěch u svých žádostí o udělení azylu.

V pátek pozdě večer a v noci na dnešek Kos opustilo asi 1900 Syřanů, kteří už se u úřadů registrovali, uvedla agentura Reuters. Zamířili trajektem do Atén. Starosta Kosu Jorgos Kyritsis ale vypočítal, že denně na ostrov dorazí až 800 dalších uprchlíků, celkem jich nyní v provizorních obydlích a pod širým nebem přebývá asi 4000.

Migranti na Kos připlouvají z Turecka

Migranti se ke Kosu dostávají nejčastěji na gumových člunech, které vyplouvají z jen čtyři kilometry vzdáleného pobřeží Turecka. Na moři mezi Tureckem a Řeckem je ale mohou zastavit čluny pobřežní stráže. Podle tureckých úřadů bylo v Egejském moři za posledních pět dní takto zadrženo 2719 migrantů. Za celý letošní rok už počet zastavených migrantů překročil číslo 33.000.


Podle posledních údajů Mezinárodní organizace pro migraci letos do Evropy po moři připlulo už více než 237.000 migrantů. Nejvíce, zhruba 135.000, jich skončilo v Řecku. Do Itálie se ze severní Afriky dostalo do konce července 93.540 lidí. Během plavby přes Středozemní moře zároveň přišlo nejméně 2300 uprchlíků o život.
 

Zobrazit celou diskusi
Další videa