Kyrgyzstán proklepne českou firmu, kterou doporučil Mynář. Hrad: Jde o hysterii

Autor: ČTK, mah - 
17. 7. 2017
15:50

Kyrgyzské státní orgány si chtějí posvítit na firmu Liglass, za jejíž zájmy se byl přimlouvat i kancléř českého prezidenta Vratislav Mynář. Bezpečnostní rada si chce prověřit informace o údajné nezpůsobilosti firmy ke stavbě energetické kaskády. Po schůzi rady to uvedl její tajemník Temir Džumakadyrov. Neupřesnil ale, jaké kyrgyzské orgány by společnost měly prověřovat. Server KG.24 ale uvedl, že Džumakadyrov je přesvědčen, že lidé, kteří smlouvu s firmou uzavřeli, zároveň prozkoumali i všechny okolnosti. K záležitosti se vyjádřil i Pražský hrad. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka za krok kyrgyzských úřadů můžou česká média, která kolem firmy rozpoutala hysterii.

Společnost Liglass Trading sídlící nedaleko Železného Brodu uzavřela minulý týden dohodu o výstavbě a provozu dvou hydroelektráren v Kyrgyzstánu a stavbě deseti menších jednotek pro výrobu elektřiny z vodních zdrojů. Náklady na výstavbu elektráren Akbulun a Naryn 1 se odhadovaly na 400 až 700 milionů dolarů (9,1 miliardy až 15,9 miliardy Kč).

Český podnik má rovněž vynaložit zhruba 37 milionů dolarů (přes 841 milionů Kč) na koupi podílu ruské firmy RusGidro (RusHydro) ve společnosti ZAO Verchně-narynskije GES, která má projekt na starosti.

Podle informací českého tisku ale společnost Liglass není v Česku v oboru známá a nehlásí se k ní ani ministerstva zahraničí a průmyslu. Na starosti má mít projekt za stovky milionů dolarů, přitom její dosavadní obrat byl v řádu stovek tisíc korun. Podle nedělní informace serveru Neovlivní.cz se za zájmy české společnosti přimluvil prezidentův kancléř Vratislav Mynář u svého protějšku v kanceláři kyrgyzského prezidenta Sapara Isakova.

Mluvčí Ovčáček napsal, že krok kyrgyzských úřadů není překvapivý vzhledem k tomu, „jakou hysterii kolem kontraktu rozpoutala některá česká média“. „Celá kampaň vybraných médií dokonce budí dojem, že může být pořádána v rámci firemního konkurenčního boje o tak obří zakázku,“ napsal Ovčáček. Mynář věc odmítl komentovat.

V Kyrgyzstánu podle serveru KG.24 záležitost kolem stavby elektráren českou firmou přerostla ve skandál. Dnes podle serveru vyšlo navíc najevo, že kyrgyzské velvyslanectví v Rakousku a ČR uzavření kontraktu s českou firmou nedoporučilo.

Na ambasádu se v lednu obrátil kyrgyzský Národní energetický holding s prosbou posoudit možnost spolupráce s Liglassem. V březnu velvyslanectví s odkazem na informace z veřejných zdrojů odpovědělo, že firma není důvěryhodná a „je zatažena do soudních sporů, kde se řeší její bankrot“. Spolupráci s Liglassem nedoporučilo.

Ruská strana podepsala s Kyrgyzstánem smlouvu o vybudování energetické kaskády v roce 2012, uvedla agentura TASS. Postaveny měly být čtyři objekty s tím, že náklady projektu i výnosy budou rozděleny na základě parity.

Před půldruhým rokem ale Kyrgyzstán smlouvu vypověděl s tím, že ruští partneři nemají dost prostředků na realizaci stavby. Podle některých ruských médií finanční tíseň společnosti RusGidro vyvolaly mimo jiné protiruské sankce Západu.

Po zrušení kontraktu ruská společnost oznámila, že trvá na navrácení 37 milionů dolarů, které do té doby do stavby vložila. Ty se zavázal uhradit Liglass.

Video: Oslava narozenin Vratislava Mynáře

Video Kancléř bez prověrky slaví narozeniny: Přišel Uzel, Duka, Šlechtová a tajili dary. - Petr Soukup
720p 360p

Doporučujeme
zdenekk_informatik ( 17. července 2017 18:37 )

Miloš Ovar z hradu, má trojitou bradu. Jak on vidí jitrnici, hnedka pajdá po světnici. Z huby mu jde slina, to je teda hlína. Jitrnice huba plná, palec dole hnije, po nezdravé svačince, Milouš z okna blije. K tomu jako na potvoru tlačí ještě botka, však to srovná stoprocentně z láhve dobrá vodka. Za půl hoďky v delíriu Milouš je jak lachtan, potácí se po nádvoří zeblitý a nachcán.

sichlhamr ( 17. července 2017 18:34 )

No voni kluci rano Milose zamknou do komory a delaji si co chteji.

sichlhamr ( 17. července 2017 18:31 )

Kdy uz toho odpudiveho tvora proveri? Je pochopitelne,ze tuto bandu Trump videt nechce.

ondra1974 ( 17. července 2017 18:12 )

Mne by jen zajimalo, jakou funkci ma na Hrade mluvci prezidenta Zemana, Do vseho keca i kdyz prezident se k nicemu nevyjadril.Ovcacku, ty nejsi zadny politik a nemas zadnou funkci, ty jsi jenom a pouze mluvci prezidenta, vyjadrovat pouze a jenom to co rekne prezident a ne kazdy hradni podrazak. No doufejme, ze Karma konecne zauraduje a na trpaslika Mynare si najde bic...

zdenek43 ( 17. července 2017 16:31 )

nestaci????? tak treba Zemanův problém????: Jednatel Lukoil Aviation Czech Martin N e j e d l ý ........ Na jedné straně stála státní správa hmotných rezerv, na druhé tuzemská společnost Lukoil AviationCzech, v níž poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý..........Společnost zpátky dodala jen polovinu dohodnutého množství. Původně odebrala 30 tisíc kubíků za 275 milionů korun, zpět však dodala petrolej jen za 134 milionů. 275 milionu korun --- vraceno 134 milionu korun CHYBIIIIIIII 141 milionu korun 2015......přešla Lukoil Aviation Czech do l i k v i d a c e . Co to znamená? Likvidace je poměrně neprůhledný proces postupného zániku firmy, který řídí určený likvidátor. V tomto případě advokát Tomáš Rychlý, který společnost v minulosti zastupoval........ forrrrrrrrrrrrrrrrr .......4. 2016 - Firma Lukoil Aviation Czech, v níž působil poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý, musí zaplatit státu smluvní pokutu 27,7 milionu korun........ +++LUKOIL Aviation Czech, s.r.o., v likvidaci. IČO: 28162986. Z. KAPITÁL: 200.000 Kč. 141.000.000 korun - 27.700.000 korun - 200.000 korun ----- Z I S K 113.100.000 korun TAKTO SE V Y D E L A V A J I prachy ......... poradci miloše zemana ..... prezident Miloš Zeman .... „prezidentovi muži“ Martin Nejedlý a Vratislav Mynář......... Zjistili jsme, kdo bude Miloši Zemanovi dělat kampaň.....15 Mar 2017 - Základem týmu má být podnikatel, funkcionář Strany práv občanů a prezidentův poradce Martin Nejedlý.......... //// Bývalý jednatel Lukoilu Martin Nejedlý s prezidentem Milošem ... Ví se však, že sháněl finance na první úspěšnou Zemanovu kampaň.........///

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa