Hasič Ondřej (†42) zachraňuje životy i po smrti: Jeho orgány dostalo pět lidí včetně dívky (4)

Autor: ryc, bop - 
4. 8. 2017
05:00

Zaživa pomáhal, po smrti také. Dobrovolný hasič Ondřej (†42) bez nároku na honorář zachraňoval životy, dokud ho o ten jeho nepřipravila zpočátku banální krční infekce. Ani po smrti však jeho pomoc ostatním neskončila. Pěti lidem daroval své orgány a umožnil jim tak dál žít!

Ondřej se vždy udržoval v dobré kondici a aktivně sloužil u dobrovolných hasičů. Jednoho dne ho však skolil zánět hrtanové záklopky. Co se zdálo jako běžná krční infekce, ho nakonec bohužel připravilo o život – oteklo mu hrdlo, nemohl dýchat a dusil se. 

„Po celou kritickou dobu rodina poskytovala zevní srdeční masáž. Po příjezdu sanitky se sice podařilo obnovit srdeční činnost, ale dušení bylo příliš dlouhé,“ popsal smutné chvíle Ondřejův otec. Lékaři pražské Nemocnice na Bulovce bojovali bohužel o život hasiče marně, 14. června museli konstatovat mozkovou smrt.

Co srazilo Ondřejovy blízké na kolena, však dalo naději rodinám pěti dalších lidí. Kvůli mozkové smrti a dobré kondici muže byly jeho orgány ideální pro transplantaci potřebným. Rodiče s možností souhlasili, Ondřejova sestra se však nejprve zdráhala.

„Díky pomoci nemocničního kaplana Matěje Hájka však svůj postoj změnila, a tak, se souhlasem celé rodiny, bylo obdarováno pět příjemců. Byli jsme si jisti, že by to bylo i Ondřejovo přání,“ vysvětlil Ondřejův otec. Kaplan Hádek pak na přání rodiny doprovodil Ondřeje i na jeho poslední cestě.

Ondřejovy ledviny, plíce, srdce i štěpy z jater nakonec mohly být použity při šesti dalších transplantacích a pomohly zachránit pět dalších životů. A jeden z nich náležel i teprve čtyřleté holčičce...

„Můžeme potvrdit, že u pěti příjemců se transplantace povedla a podle informací institutu, který je provedl, jsou už někteří pacienti i doma,“ uvedl mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek.

Mozková smrt

Při dušení dochází k otoku mozku. Pokud otok postoupí natolik, že tlak v lebce je silnější, než tlak, kterým srdce pumpuje krev, začne mozek bez zásobení krví odumírat. Když lékaři konstatují tzv. mozkovou smrt, je člověk mrtvý.

Jeho mozek nevykazuje vůbec žádnou aktivitu, jeho orgány udržují aktivní pouze přístroje. Podle zákona musí být odpojen. Rozhodnutí rodiny tedy nespočívá v tom, zda dovolí odpojení přístrojů, ale pouze v tom, zda přistoupí na odběr orgánů. Jiná je situace člověka v kómatu, ten odpojen být nesmí za žádných okolností.

VIDEO: Takhle vypadá uměle vyrobené lidské srdce.

Video Testing a soft artificial heart - Živě.cz
720p 360p

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa